پرونده های تعزیراتی کشف آهن آلات با ارزش ترین پرونده های تخلفاتی

قیمت آهن آلات
پرونده های تعزیراتی کشف آهن آلات با ارزش ترین پرونده های تخلفاتیReviewed by Admin on Sep 5Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

چگونگی روند توزیع آهن آلات تعزیراتی به بازار و تعیین قیمت آهن آلات

به گزارش خبرگزاری تسنیم علت افزایش قیمت آهن آلات احتکارهای اخیر بوده است که در حال حاضر ۴۴۸ انبار احتکار شده کشف گردید که این کشف سبب کاهش قیمت آهن آلات در بازار خواهد گردید. بر این اساس مهمترین پرونده های رده اول با بیشترین ارزش ریالی متعلق به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمانشاه بوده است. پرونده های احتکار این استان ها مربوط به آهن آلات دپو شده بوده است که با تلاش سازمان تعزیرات و نهادهای ذیربط این اقلام کشف و ضبط گردیدند.

بر این اساس تا چندی بعد بایستی منتظر تزریق این اقلام به بازار داخلی کشور و عرضه آنها با قیمت تعزیراتی باشیم که سبب کاهش قیمت روز آهن آلات در ایران خواهد گردید. در این خصوص مدیر کل دفتر بازرگانی وزارت صمت درباره تعیین تکلیف قیمت آهن آلات تعزیراتی خاطر نشان نمود که این دسته از کالاهای کشف شده از دو طریق وارد بازار خواهند شد که یکی از این روش ها برای ورود آهن آلات تعزیراتی به بازار داخلی از طریق شبکه های توزیع منظم می باشد و در حالی که مصرف کننده نهایی این محصولات نیز مشخص می باشد.

مسئول تنظیم بازار در مواجهه با این محصولات می تواند دو نوع برخورد را ازخود داشته باشد:

  1. اولین نوع برخود در برابر پرونده آهن آلات ضبط شده این است که پرونده تخلف مستقیما به تعزیرات رفته و تا زمان رسیدگی به این پرونده بایستی قیمت آهن آلات بر اساس نرخ تعزیراتی تعیین گردیده و در بازار مصرفی توزیع گردد.
  2. آن دسته از آهن آلاتی که شبکه توزیع تعریف شده ای دارند بایستی با هماهنگی دبیرخانه تنظیم بازار عرضه شوند که در این حالت قیمت هر کیلو آهن بر اساس نرخ مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین گردیده و وارد بازار خواهد گردید.
حتما بخوانید :   آیا کاهش قیمت سکه و دلار موجب کاهش قیمت آهن آلات خواهد شد؟

در اینجا شبکه توزیع برای آهن آلات از سوی نماینده صنف آهن فروشان تعیین شده و یا در بورس کالا می باشد که بر اساس نرخ تعزیراتی قیمت آهن آلات تعیین شده و سپس در این شبکه های توزیع قرار خواهد گرفت و در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

آرشیو قیمت آهن آلات

راه اندازی سامانه جامع انبارها برای جلوگیری از ایجاد احتکار آهن آلات

در این میان برای جلوگیری از روند احتکار آهن آلات و سایر کالاها در کشور، سامانه جامع انبارها راه اندازی گردیده است که بر اساس ان ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت صمت را مکلف نمود تا فرآیند توزیع کالا را شفاف سازی نماید. وزارت صمت از طریق سامانه جامع انبارها میتواند به طور کاملا شفاف ورود و خروج کالا به انبارها را مورد رصد قرار دهد.

از سویی دیگر از طریق این سامانه کلیه انبارها در سراسر کشور مکلف می شوند تا مشخصات کالا و موجودی آن را در سامانه ثبت نمایند و در غیر اینصورت اگر کالایی بعد از تولید در کارخانه یا ترخیص از گمرک در انباری نگهداری شود که در این سامانه جامع ثبت نشده باشد، به عنوان کالای دپو شده در نظر گرفته شده و اجازه ترخیص به ان داده نخواهد شد.

همچنین اگر کالایی در این انبارها وجود داشته باشد که ثبت نشده باشد از نظر دولت به عنوان قاچاق یا احتکار محسوب خواهد گردید. در این میان به گفته یکی از مطلعین تاکنون ۵۲۰ هزار انبار در سامانه جامع انبارها شناسایی شده و ثبت گردیده اند.
از کلیه همکاران آهن فروش و انبارداران محترم خواهشمند است تا برای جلوگیری از مشکلات برخورد سازمان تعزیرات و ایجاد پرونده های تخلف برای احتکار آهن آلات، هر چه زودتر مشخصات انبارهای خود را در سامانه جامع انبارها ثبت نموده و مشخصات موجودی آنها را در این سامانه ثبت نمایند.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

سیاست های اشتباه دولت تاکنون سبب ایجاد احتکار در بازار آهن آلات گردید

 آنچه که سبب ایجاد احتکار در این حجم بالا و با چنین اعداد و ارقامی گردیده است، سیاست کنترل دستوری قیمت ها توسط دولت می باشد که نتیجه ای جز افزایش غیر متعارف قیمت آهن آلات اصفهان و سایر مبادی نداشته است. در حالی که از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو بابت کالاهای اساسی و ضروری مردم تامین شده است اما باز هم اخبار حاکی از وجود کمبود شدید ارز برای تامین کالا و چالش های تهیه آن از گوشه و کنار شنیده می شود.

در حالی که اساس مصوبه تنظیم بازار از یک خاستگاه اجتماعی برخاسته و در جهت تعادل در قیمت ها برای حمایت از مصرف کننده بوده است، در نهایت این خاستگاه اجتماعی به یک برون رفت اقتصادی خواهد رسید. پس بایستی مسئولین برای تنظیم بازار بین این خواستگاه اجتماعی و برون رفت اقتصادی در تعیین قیمت آهن آلات تعادلی را برقرار نمایند تا بیش از این شاهد نوسان و سرگیجه در بازار آهن آلات نباشیم.

برای رسیدن به این تعادل لازم است تا دولت علاوه بر کنترل قیمت آهن آلات، سود منطقی بنگاه ها را نیز در نظر گیرد تا بیش از این شاهد ایجاد بحران در بازار داخلی کشور و افزایش غیر متعارف آهن آلات و به دنبال آن ایجاد فسادهای اقتصادی همچون رانت و احتکار نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید