قیمت میلگرد پرشین فولاد

قیمت میلگرد پرشین فولاد

 قیمت میلگرد پرشین امروز

در حالی که طی روزهای اخیر شاهد نوسان قیمت سکه و دلار و در پی آن نوسانات شدید قیمت روز میلگرد پرشین فولاد و سایر مبادی بوده ایم، در این میان هجوم نقدینگی و سیل تقاضای کاذب به بازار فولاد مساله ساز گردیده است. از نظر فعالان بازار افزایش شدید نقدینگی در بازار به دلیل سر رسید سپرده های یک ساله سال ۹۶ بوده که البته در این میان بهترین و بی دردسرترین بازار برای سرمایه گذاری بدون اخذ مالیات، سکه و طلای آب شده می باشد.

ردیفسایزحالتآنالیزمحل تحویلکارخانهواحدقیمت
۱۸شاخه اجدارA2کارخانهپرشین فولادکیلوگرمتماس بگیرید
۲۱۰شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۳۵۰
۳۱۲شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۲۵۰
۴۱۴شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۲۰۰
۵۱۶شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۱۵۰
۶۱۸شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۱۵۰
۷۲۰شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۱۵۰
۸۲۲شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۱۵۰
۹۲۵شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۱۵۰
۱۰۲۸شاخه اجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۲۰۰
۱۱۳۲شاخه آجدارA3کارخانهپرشین فولادکیلوگرم۴۲۰۰

البته در این میان خبر تعطیلی بازار آتی و احتمال تصویب طرح ممنوعیت واگذاری سکه، سبب ایجاد التهاب مضاعف بر بازار گردید. به احتمال زیاد در صورت اجرایی شدن این تصمیمات، نقدینگی موجود در بازارها راه خود را به سمت بازارهایی همانند بازار فولاد پیدا خواهد نمود. البته در این میان این که تصمیمات ناگهانی و بدون پشتوانه کارشناسانه کجا و چطور گرفته می شود خود جای ابهام زیادی بر جای گذاشته است.

در شرایط کنونی و با افزایش نقدینگی در بازار، دولت نیز به این نتیجه رسیده است که با تزریق نقدینگی بیشتر به بازار در حقیقت عملا یک دور باطلی را طی می نماید که سبب می شود تا سالانه بیست درصد اسکناس بر حجم نقدینگی قبلی تا پایان سال افزوده شده و در نهایت تا پایان مردادماه سال ۹۸ به رقم دو هزار میلیارد تومان نقدینگی خواهد رسید و این بدان معنی است که پول ملی تا سطح پول ونزوئلا بی ارزش خواهد گردید.

شاید یکی از راه های مبارزه با تورم، تزریق نقدینگی از سوی دولت در بازار باشد، اما راه حل دیگر برای مرتفع نمودن این معضل استفاده از جیب مردم برای پرداخت هزینه های تورم می باشد. به طوری که این راه حل از نظر دولت آسانتر بوده و طی یک سالهای اخیر نیز از همین راه حل برای حل مشکل تورم استفاده شده است.

کارخانه پرشین فولاد

روند سه مرحله ای پاسخگویی دولت به معضل تورم طی سال های اخیر

در این میان اقتصاد کشور ما طی سال های اخیر تجربه سه مرحله ای را بری مواجهه با پدیده ی تورم طی کرده و با وجود ناکام بودن این تجربه اما باز هم ان را تکرار می نماید.در هر مرحله که قیمت کالاها ماند قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی افزایش می یابد، دولت برای کنترل بازار وارد عمل شده و محصولات گران و کمیاب در بازار را به صورت رسمی و با نرخی دو برابر به فروش می رساند.

به گونه ای که اکنون نیز شاهد آن هستیم، دولت در فروش حجم انبوهی از سکه، دلار، خودرو و غیره وارد عمل شده و طی ثبت نام از متقاضیان، با قیمت هایی چند برابر نسبت به قبل آنها را عرضه می نماید. البته در این میان طی هر مرحله با افزایش قیمت کالاها اعم از قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر مبادی بانک مرکزی به عنوان منجی وارد عمل شده و بسته های جدید ارزی را به عنوان راه حل نهایی به بازار معرفی می نماید.

یک بار بسته ۳۸۰۰ تومانی، بار دیگر بسته ۴۲۰۰ تومانی، بسته ارز نیمایی و در نهایت تا بدین جا به نرخ سنا رسیده و تا بی نهایت این روند ادامه خواهد داشت. البته بایستی توجه نمود که این معامله برای دولت از هر دو سمت سود آور بوده و به نفع آن خواهد بود.

کلاه گشادی که در هنگام افزایش قیمت میلگرد پرشین فولاد بر سر مردم می رود

در این میان مردم برای ان که از غول تورم عقب نمایند، پول نقد به دست خوشحال و خندان آن را به کالا تبدیل می نمایند. غافل از آن که در حقیقت انها با این عمل ناخواسته کلاه گشادی را بر سر خود گذاشته اند و بعد از سالها سپرده گذاری، اکنون در حال پس دادن ان به صورت سود بانکی هستند. این شرایط بدان معناست که مردم طی این شرایط به جای پیشرفت در حقیقت در جا زده و یا حتی عقبگرد می نمایند.

دراین شرایط بازار فولاد نیز تحت این نوسانات قرار خواهد گرفت و در بود یا نبود طرح تنظیم بازار از سوی وزارت صمت، باز هم قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر مبادی دچار نوسان خواهد گردید. البته در این شرایط که قیمت سکه و دلار نیز هر روز نوسان می یابد و با احتمال هم شیب بودن قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی با شیب نمودار قیمت سکه و دلار، هر نوع تغییر در یک سو سبب ایجاد تغییر در سوی دیگر خواهد شد.

البته در این میان با افزایش شیب تورم شکاف قیمت بین بورس کالا و بازار آزاد بیشتر خواهد شد و در این میان مشکل دیگری به نام رانت و فضای انتظامی ناشی از بازرسی های تعزیراتی بوجود خواهد آمد و این چرخه ادامه خواهد یافت.

ادامه طرح تنظیم بازار سبب افزایش دلالان در بازار فولاد خواهد گردید

در این میان به طور قطع مصوبه تنظیم بازار به عنوان طرحی شکست خورده از سوی دولت می باشد که با ادامه اجرای آن و همچنین ادامه تنگناهای ایجاد شده از سوی سازمان تعزیرات بر روی فولادسازان، صنایع پایین دستی که به عنوان فعالان خرد محسوب می شوند و تاکنون نتوانسته اند از رانت های تولیدی و یا توزیعی بهره ای ببرند تبدیل به دلالانی خواهند شد که به بازارهای کاذب راه خواهند یافت.

در حقیقت این روند مشاهده شده در بازارفولاد یک سناریوی از پیش تعیین شده است که داری سه فازمی باشد:

  • در فاز اول مسئول بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در جریان افزایش قیمت سکه و دلار قرار گرفته خواهند شد و با محکوم نمودن این روند، واکنش خود را به عموم مردم نشان خواهد داد.
  • در این میان دسته ای از مسئولین میزگردهای تحلیلی برای ریشه یابی معضل افزایش قیمت ها در صدا و سیما تشکیل داده و دراین میان دلایلی مانند خشکسالی، AFTA جو روانی موجود در بازار، افزایش نقدینگی، تحریم ها، عربستان صعودی و غیره را به عنوان مسبب افزایش قیمت میلگرد پرشین فولاد اعلام می نمایند.
  • در مرحله اخر بعد از چند روز یک بسته ارزی جدید و احتمالا این بار با قیمت ۱۵ هزار تومان را به عنوان راه حل معضل افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد پرشین فولاد اعلام نموده و تا چند روزی با این روش بازار را آرام نگه می دارند.

قیمت میلگرد پرشین فولاد

عدم کارشناسی مصوبه تنظیم بازار و تبعات ناشی از آن در بازار فولاد

نوسانات قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی طی چند ماهه اخیر ناشی از ابلاغ دستوراتی به این بازار است که نه تنها کارشناسی نشده بلکه همچنان نیاز به اصلاحات دارد. دراین میان وزارت صمت به وجود تقاضای کاذب از سوی مردم در تنظیم مصوباتش توجه کافی را نیز مبذول ننموده است.

در این بین بازار مسکن در برابر جذب نقدینگی آهن فروشان نتوانسته نقش مثبت و موثری را ایفا نماید و از سویی دیگر پروژه های عمرانی نیز در حال حاضر متوقف گردیده اند. در این میان فعالان بازار در حالی که هم به عنوان تغذیه کننده بخش تولید هستند و هم در برابر مصرف کننده نهایی نقش مهمی را ایفا می نمایند، چاره ای جر افزایش تقاضای خرید و انباشت کالا در ازای افزایش روزافزون قیمت سکه و دلار نخواهند داشت.

بعد از چندین سال تجربه و کسب سرمایه و دارایی برای آن دسته از فعالان بازار فولاد که سالیان عمر خود را با فعالیت در بازار فولاد سپری نموده اند، در حال حاضر مسیری جز ورود به بازار فولاد و راهیابی نقدینگیشان در این مسیر وجود نخواهد داشت.
تحت شرایط کنونی به حجم بالای نقدینگی در بازار توجهی نمی گردد و راه درست و مناسبی برای هدایت آن تاکنون انتخاب نشده است.
البته جذابیت های بازار سکه و ارز نیز به خودی خود سبب کشانده شدن نقدینگی به این بازارها خواهد گردید؛ اما بایستی توجه داشت که با وجود فقدان پشتوانه منطقی و کارشناسانه در تصمیمات مسئولین، فعالان حوزه فولاد برای دوری از هرگونه ریسک در حوزه اقتصادی و یا روانی حاضر به خروج دائمی از بازار فولاد و ورود به بازار دیگر نمی باشند.

معضلات بازار فولاد تنها در ساختارهای سیاسی قابل حل و فصل خواهند بود

پیشنهادات قیمتی بالا و یا پایین در حوزه محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد پرشین فولاد وجود داشته و خواهد داشت، اما در نهایت تصمیم گیرنده اصلی شخصی است که نقدینگی در دست او می باشد و او برای حفظ ارزش دارایی ها و سرمایه فعلی خود حاضر خواهد بود تا ان را هر چه زودتر به کالا تبدیل نماید.

در این میان وظیفه دولت ریشه یابی چنین معضلاتی در حوزه بازار فولاد می باشد که بایستی به جای پرداختن به شعارهایی مانند حمایت از مصرف کننده و برگزاری جلسات متعدد و بیهوده همراه با رسانه ای نمودن این جلسات قبل از اجرایی شدن انها برای ایجاد فضای تبلیغاتی ناشی از انها، به درمان مشکلات به صورت ریشه ای پرداخته و علت ایجاد این مشکلات را از همان آغاز شروع مشکل پیدا نماید. این روند در حقیقت یک مهندسی معکوس است که به ایجاد شرایط ارام و تعادل در ایجاد قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی کمک خواهد نمود.

در حقیقت روند فعلی در بازار فولاد ناشی از یک ساختار سیاسی بوده و تنها با استفاده از روندهای سیاسی می توان معضلات موجود در بازار فولاد را حل نمود. روند ریشه یابی معضلات در بازار فولاد تنها از طریق ساختار سیاسی امکان اجرایی شدن خواهد داشت و مشکلات فعلی را نمی توان در یک قالب اقتصادی حل و فصل نمود. در حقیقت فعالان بازارفولاد این موضوع را به خوبی می دانند که بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد پرشین فولاد تا زمانی برای نقدینگی ها جذابیت خواهند داشت و سبب ایجاد تقاضا خواهند گردید که بتوانند روند صعودی خود را حفظ نماید.

قدرت مشروع در بازار فولاد سبب ایجاد آرامش در بازار فولاد خواهد گردید

در این میان بایستی گفته شود که ممنوعیت و محدودیت اگر با قدرت مشروع به دو مولفه اخلاق و قانون همراه باشد در نهایت سبب ایجاد آرامش خواهد گردید و در غیر اینصورت موجب زیان و خسران خواهد شد. در حالی که از نظر عده ای تقاضاهای موجود در بازار فولاد از نوع تقاضای کاذب می باشد، اما همین عده در ازای حفظ نقدینگی و ارزش ها پاسخ مناسبی را نداشته و ندارند و شاید به همین دلیل باشد که بازار فولاد اکنون به نقطه طوفانی و پر تلاطمی رسیده است…

همانگونه که گفته شد قدرت مشروع با دو مولفه اخلاق و قانون است که خواهد توانست نظم رفته را بازگرداند و با ایجاد وحدت سیاسی از ایجاد نوسان در قیمت محصولات فولادی مانند قیمت پرشین فولاد جلوگیری بعمل آورد.

گروه صنعتی پرشین فولاد

تاثیر کاهش قیمت شمش صادراتی ایران بر قیمت میلگرد پرشین فولاد

از اوایل ماه آگوست تاکنون به دلیل وضع تحریم ها از سوی امریکا بر علیه ایران شمش صادراتی ایران با کاهش تقاضا روبرو شده است. این کاهش جذابیت برای شمش ایرانی در بازارهای جهانی سبب افت قیمت شمش به میزان ۱۰ تا ۱۵ دلار گردیده است.

در این میان خریداران شمش ایران مانند آسیای جنوب شرقی و همچنین شورای همکاری خلیج فارس به دلیل ریسک ناشی از پرداخت و موعد تحویل، فعلا تا مشخص شدن اوضاع از پیش خرید این کالا ممانعت به عمل آورده اند. در حالی که نرخ پیشنهادی از سوی فولادسازان ایرانی برای شمش صادراتی به میزان ۴۷۵ دلار به ازای هر تن فوب می باشد، اما دراین میان تنها تعداد اندکی در شرایط کنونی حاضر به معامله با ایران می باشند و انها نیز قیمت ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب را پیشنهاد نموده اند.
البته برخی از خبرها حاکی از آن است که چندین محموله شمش از سوی ایران با نرخ ۴۷۰ دلار به ازای هر تن فوب به مقصد آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه ارسال شده است که هنوز صحت و سقم این خبر تائید نشده است. در حال حاضر یکی از دلایل مهم عدم خرید از ایران شاید عدم تهیه کشتی از سوی خریداران برای این منظور می باشد.

شاخص قیمت شمش صادراتی در اواخر آگوست در محدوده ی ۴۷۰-۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب اعلام گردید و در هفته قبل این شاخص به ۴۸۰-۴۷۵ دلار به ازای هر تن فوب رسیده است. در نهایت روند کنونی قیمت شمش بر قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد پرشین فولاد در بازار داخلی تاثیر گذار خواهد بود.

تماس بگیرید