تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

قیمت آهن آلات
Rate this post

سقوط قیمت سکه در اواخر هفته گذشته و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات

در حالی که قیمت سکه تا هفته گذشته مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را رد کرده بود و به صورت جهشی افزایش یافت و سبب افزایش قیمت آهن آلات گردید، ناگهان طی دو روز گذشته روند نزولی را طی نمود و به قیمت ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان کاهش یافت.

از نظر فعالان بازار، نوسانات قیمت سکه و دلار تحت تاثیر جوسازی های روانی در بازار می باشد که سبب ایجاد نوسان بر روی قیمت روز آهن الات در بازار داخلی ایران گردیده است.  قیمت دلار نیز تا روز چهارشنبه از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت، اما این روند صعودی قیمت ها تا پایان هفته گذشته دوامی نداشت و همانگونه که دیدیم حباب آنها طی دو روز اخیر تا حدودی تخلیله گردید و قیمت ها مجددا سیر نزولی را در پیش گرفتند.

قیمت طلای جهانی نیز امروز به میزان ۱۰ دلار افت داشت. البته در این میان با انتشار خبر آمارهای قوی تر از انتظار برای بازار کار در آمریکا و با بالا رفتن احتمال افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر، ارزش دلار مجددا طی روزهای آتی افزایش خواهد یافت. با تقویت ارزش دلار قیمت طلا برای خریدارانی که از ارزهای غیر دلاری نیز استفاده می نمایند گرانتر خواهد گردید. در کل تا پایان ماه جاری روند رو به رشدی را برای قیمت آهن آلات و سایر محصولات فولادی پیش بینی خواهیم نمود.

طی دو روزه اخیر پیشنهادات قیمتی از سوی تولیدکنندگان به دلیل ابهام موجود در بازار فولاد برای تعیین قیمت ها به ندرت بوده و بیشتر ترجیح می دهند تا مشخص شدن اوضاع قیمت سکه و دلار، از دادن پیشنهادات قیمتی برای قیمت هر کیلو آهن خودداری نمایند. بر اساس آمارسامانه سنا قیمت دلار آمریکا برای معاملات در این سامانه به میزان ۸ هزار و ۸۵۲ تومان اعلام گردیده است.

حتما بخوانید :   آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

قیمت هر کیلو آهن

چهار ماه طول کشید تا دولت پی به اشتباهات محرزخود ببرد

در حالی که حتی مردم عادی نیز می دانستند که درحال حاضرکشور در فروش نفت مشکل دارد و با توجه به تهدیدات آمریکا مبنی بر خروج از توافق برجام چنین امکانی برای دولت در ایجاد دلار ۴۲۰۰ تومانی فراهم نمی باشد، اما دولت همچنان بر ایجاد بسته ارزی ۴۲۰۰ تومانی اصرار ورزید.

از سویی دیگر در حالی که اقتصاددانان پیش بینی می نمودند که بعد از گذشت یک ماه دولت متوجه خطای خود خواهد شد، اما چهار ماه گذشت تا دولت در نهایت متوجه خطای خود گردید. در این میان دولت با توقف فعالیت صرافی ها و قاچاق اعلام کردن ارز باز هم به اشتباهات خود دامن زد. در حالی که صرافی ها یکی از کانال های ارتباطی اقتصاد ایران با دنیای خارج هستند و به واسطه ی شبکه ای که در خارج از کشور تشکیل داده اند، ظرفیت مناسبی را برای تحمل دوران تحریم ها ایجاد می کنند.

اما در نهایت دولت با توقف فعالیت آنها، این کانال را به صورت عامدانه بست و سبب گردید تا نبض بازار از کار بیفتد. این در حالی است که دولت متاسفانه اشتباهات محرز خود را در زمینه اقتصادی نمی پذیرد و طی چند ماهه اخیر سبب افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت آهن آلات در بازارفولاد گردیده است.

در این میان دولت با پلیسی نمودن اقتصاد ایران طی چند ماهه اخیر، سبب گردیده تا این اقتصاد پلیسی خودش یک پلیس جداگانه بخواهد. با افزایش قیمت آهن الات و بدنبال آن تغییر رفتار مردم برای اختفای میزان زیادی از این کالاها در انبارهای شخصی، دولت مصمم شد تا با همکاری نهادهای تعزیراتی این دسته از محتکرکنندگان را بازدداشت نموده و کالاهای تعزیراتی آنها را کشف و ضبط نماید.

حتما بخوانید :   سرمایه گذاری در کدام بخش صحیح تر است؟ بورس، بانک یا مسکن

تزریق ارز و سکه از سوی دولت به بازار و ایجاد تقاضای کاذب

از نظر دولت تعزیرات تاکنون توانسته جلوی احتکار را بگیرد اما با وجود فسادهای زیادی که تا پیش از این تعزیرات شاهد ان بوده و به هر دلیلی از روی ا می گذشته، بایستی گفت تعزیرات اگر بتواند خودش را جمع کند، برای ما کفایت خواهد کرد. در حالی که دولت طی ماههای اخیر ۷ میلیارد و ۶۰۰ قطعه سکه را پیش فروش نموده و ذخایر سکه را به حراج گذاشته است و با سرافرازی می گوید بیش از این هم می توانستم ذخایر طلا را بفروشم اما این کار را نکردم، بایستی توجه نمود این افزایش عرضه سبب ایجاد چه مشکلاتی در بازار خواهد گردید.

هر چه قدر طلا و ارز از طریق دولت به بازار تزریق شود در نتیجه در نهایت مجددا به بازار جذب خواهد گردید. اشتباه دولت در این است که اگر تقاضا برای سکه و دلار افزایش می یابد، پس بایستی عرضه را نیز افزایش دهد، اما در حقیقت با این عمل به نوسان بیشتر در اوضاع بازار دامن زده و سبب خواهد تا قیمت آهن آلات بر روی نمودار قیمت آهن آلات روند متعادلی را در پیش نگرفته و همچنان با نوسان پیش رود.

شاید این اشتباهات پی در پی دولت به خاطر وضعیت مبهمی است که در جامعه رخ داده و سبب شده تا دولت نتواند یک تصویر روشن از آینده ارائه نماید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *