خط ویژه 35155-031

آیا قیمت میلگرد تا قبل از ۱۳ آبان کاهش خواهد یافت؟

قیمت روز میلگرد
آیا قیمت میلگرد تا قبل از ۱۳ آبان کاهش خواهد یافت؟Reviewed by Admin on Oct 17Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی روند عرضه بورس محصولات فولادی در روز گذشته

روز گذشته تالار بورس کالا شاهد عرضه سبد میلگرد مخلوط بود. سبدهای عرضه شده از سوی شرکت های پرشین فولاد آریا، شرکت فولاد خراسان و تولیدی فولاد سپید فراب کویر بود. قیمت میلگرد پرشین فولاد آریا در نرخ پایه ۳۷۳۰۹ ریال اعلام و در حجم ۲۲۰ تن عرضه گردید. شرایط فروش این شرکت به صورت نگهداری وجه کالا بوده و خریداران بایستی ظرف ۷ روز بعد از صدور حواله کالا محصول خریداری شده را از کارخانه خارج نمایند و در غیر اینصورت به ازای هر روز ۱ درصد ارزش ریالی باقیمانده کالا مشمول جریمه خواهد شد. سبد ارائه شده از سوی این شرکت در سایز ۱۶ تا ۲۵ میلیمتر و از هر وزن میلگرد  به میزان متناسب بوده است.

سبد عرضه شده از سوی تولیدی فولاد سپید فراب کویر با قیمت پایه ۳۶۷۴۹ ریال و به میزان ۲۲۰ تن و هر سایز در وزن جداگانه ارائه گردید. سایز ۲۰ به میزان ۴ تن، سایز ۲۲ به میزان ۲ تن، سایز ۲۵ در حجم ۲ تن، سایز ۱۸ و ۳۲ به میزان ۴ تن و سایز ۲۸ و ۳۲ طول کوتاه جداگانه یا ترکیبی به میزان ۴ تن عرضه گردید. قیمت میلگرد فولاد خراسان با نرخ پایه ۳۷۳۰۹ ریال و در حجم ۲۲۰ تن اعلام گردید. شرایط فروش این شرکت برای سبد میلگرد در سایز ۸ تا ۳۲ و با گرید A3 بر اساس درخواست مشتری و مطابق برنامه تولید شرکت بوده است.

حتما بخوانید :   شیب تند خرید میلگرد تا کی ادامه دارد؟

بورس کالا این بار شاهد عرضه بیلت با قیمت پایه ۲۰۸۸۰ ریال به میزان ۲۰۰ تن از سوی شرکت آلومینیوم ایران بود که تاریخ تحویل آن از سوی شرکت ۲۹/۰۷/۱۳۹۷ تعیین گردید. فولاد خوزستان نیز در روز ۲۳ مهر ماه شمش تولیدی خود را به میزان ۵۰۰۰ تن و با قیمت پایه ۳۱۵۳۱ ریال ارائه نمود و تاریخ تحویل محصول به مشتری را ۳۰/۰۷/۱۳۹۷ تعیین نمود.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت ساخت مسکن و افزایش تقاضا در این بازار

به گزارش فعالان بازار مسکن قیمت پروژه های ساخت مسکن به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافت و در این میان گران شدن عوارض شهرداری نیز مزید بر علت گردیده است. دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به افزایش قیمت ساخت مسکن در سال جاری اذعان نمود، در حالی که هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در سال گذشته ۱.۵ میلیون تومان بوده است، امسال قیمت تولید هر متر مربع مسکن با حداقل تجهیزات و امکانات کمتر از ۲.۵ میلیون تومان نیست.

برخی از فعالان افزایش قیمت ساخت مسکن را ناشی از قیمت مصالح می دانند، برخی دیگر نیز لایحه CFT را بر کاهش یا افزایش قیمت دلار موثر می دانند. از نظر رئیس کمیسیون عمران مجلس تصویب یا رد لایحه CFT نبایستی در معاملات داخلی کشور و بویژه معاملات بخش مسکن تاثیرگذار باشد، چرا که قبل از CFT، تامین کمبود مسکن راه حل مشکلات این بخش است.

وی افزود سالانه به یک میلیون آپارتمان جدید نیاز است اما در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۴۰۰ هزار تولید می شود و طبیعی است که این کمبود روی هم انباشته شده و نیاز بزرگتری شکل می گیرد و قیمت ها در این بخش به دلیل افزایش حجم تقاضا بالا می رود. طبیعی است که یکی از دلایل مهم افزایش قیمت در سال اخیر روند افزایشی قیمت دلار و به دنبال آن قیمت مصالح اعم از قیمت میلگرد آجدار بوده که تاثیر مهمی بر کاهش پروژه های ساخت و ساز و افزایش تقاضا در بازار مسکن گردیده است.

حتما بخوانید :   فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت روز میلگرد در بازار

دخالت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز تنها چاره باقیمانده برای دولت

در حالی که از ابتدای مهرماه تاکنون قیمت ارز دچار نوسانات چشمگیری گردیده است، اما از نظر کارشناسان اقتصادی این نوسانات تا رسیدن به ۱۳ آبان و آغاز دور دوم تحریم های آمریکا، در نهایت به ثبات خواهد رسید. به گفته این کارشناسان بانک مرکزی چاره ای جز دخالت در بازار ارز ندارد تا بتواند از شوک های بیشتر در این بازار جلوگیری نماید. از نظر آنها راه حل کاهش نرخ ارز اصلاح سیاست های پولی است و تا زمانی که تغییر رویه در سیاست های پولی و مالی صورت نگیرد مشکلات با یک مداخله صرف حل نخواهد شد.

البته تاثیر تحریم ها را نبایستی فراموش نمود که باعث کاهش چشمگیر حجم صادرات گردیده و به دنبال آن ارز آوری در داخل کشور افت شدیدی داشته است. پس بایستی اقرار نمود که تحریم ها تاکنون اثر خود را گذاشته و می توان پیش بینی کرد که بعد از تحریم های ۱۳ آبان بازار ارز در نهایت به یک ثبات نسبی برسد و به دنبال آن نمودار قیمت میلگرد نیز متعادل گردد. نرخ ارز سال گذشته ۳۲۰۰ تومان بود اما امسال نرخ ارز دولتی با ۳۰ درصد افزایش به قیمت ۴۲۰۰ تومان رسید. با این میزان افزایش نرخ ارز، نرخ تورم نیز افزایش یافته و باعث صعود هزینه های عمومی و به دنبال آن افزایش قیمت ها گردیده است.

تاثیر افزایش حجم عرضه های بورس کالا بر کاهش قیمت مسکن

سبد میلگرد مخلوط عرضه شده از سوی شرکت ذوب آهن اصفهان در بورس روز گذشته به قیمت پایه ۳۶۷۴۹ ریال و در حجم ۲۲۰ تن بود. خوشبختانه هفته جاری روزهای پر از معاملات بورسی را پشت سر گذاشتیم که این روند تاثیر بسزایی بر قیمت محصولات فولادی خواهد گذاشت. با افزایش عرضه ها قیمت این محصولات در بازار آزاد متعادل خواهد گردید و در نهایت تاثیر مطلوبی را بر روند ساخت و ساز خواهد گذاشت. قیمت سکه در بازار آزاد به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و قیمت یورو در مرکز مبادلات ارزی به میزان ۴۸۶۱ تومان اعلام شده، در حالی که نرخ این ارز در بازار آزاد به بیش از ۱۶ هزار تومان رسیده است.

حتما بخوانید :   کاهش قیمت میلگرد ذوبی در بازار و بورس کالا

امیدواریم با رسیدن به ۱۳ آبان طبق پیش بینی ها قیمت دلار به ثبات برسد و در نهایت با نظارت دولت مبنی بر افزایش عرضه های بورس کالا و تاثیر آن بر روند قیمت محصولات فولادی، تورم در بازار مسکن کاهش یابد و بار افزایشی هزینه ها در سطح کشور که برای مردم کمر شکن گردیده روند افت را در پیش گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید