کاهش قیمت ورق گالوانیزه با ورود دلار به کانال ۱۴هزار تومان

ورق گالوانیزه اصفهان
کاهش قیمت ورق گالوانیزه با ورود دلار به کانال ۱۴هزار تومانReviewed by Admin on Oct 2Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی دیدگاه های متفاوت درباره کاهش ناگهانی قیمت دلار

در حالی که چند روزه اخیر با افزایش افسار گسیخته نرخ دلار قیمت روز ورق گالوانیزه رشد صعودی داشته و به ۱۰۳۳۵ تومان در طی این مدت رسیده است، اما از روز گذشته ناگهان بازار ارز دچار شوک ناگهانی شد و ۱۴ درصد کاهش یافت. کارخانه ورق گالوانیزه کاشان نیز از ابتدای مهر ماه تا هفته اول روند صعودی را طی نمود و نرخ های خود را از قیمت ۸۹۰۰ تومان به قیمت ۱۰۴۰۰ تومان افزایش داد و این روند را تا روز گذشته حفظ نمود. در حال حاضر پیش بینی می شود با افت قیمت دلار در بازار، قیمت محصولات فولادی نیز کاهش یابد و آرامش مجددا به بازار فولاد بازگردد.

با عقب نشینی دلالان از بازار ارز قیمت دلار و سایر ارزها روند نزولی را در پیش گرفتند. روز گذشته قیمت دلار در همان محدوده ۱۷ هزار تومان ثبت گردید؛ اما بعد از آن با یک موج کاهشی به کانال ۱۵ هزار تومان رسید. هر ساعت که از روز دوشنبه می گذشت افت قیمت دلار از ۱۵ هزار تومان نیز بیشتر و بیشتر می شد. در مورد کاهش قیمت دلار، فعالان بازار دیدگاه های متفاوتی داشتند. به عقیده دسته ای از آنها کاهش شدید قیمت طی روز گذشته در حقیقت نوعی اصلاح قیمتی بوده است.

از نظر آنها نوسان گیران ارزهای خریداری شده خود را به تدریج طی هفته گذشته مجددا به بازار تزریق نمودند و در حقیقت در حال حاضر به دنبال نقطه کف جدیدی برای خرید هستند. در مقابل دسته ی دیگر عقیده دارند که افت ناگهانی قیمت دلار ناشی از تغییر انتظارات معامله گران و ورود ارز خانگی به بازار می باشد. البته دلایلی مانند اختیارات سپرده شده به بانک مرکزی برای مدیریت ارز نیز از اهم دلایل مطروحه برای افت قیمت می باشد. امید آن می رود همانطور که افزایش قیمت دلار سبب افزایش قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت های متنوع گردید در نهایت ریزش آن نیز سبب افت قیمت ها در بازار فولاد گردد.

حتما بخوانید :   نرخ دلار قیمت روز آهن آلات را مجددا به چالش کشاند

کاهش قیمت دلار ناشی از عامل اصلاح قیمت ها توسط نوسان گیران

برخی از فعالان بازار عامل اصلی کاهش قیمت دلار را متاثر از اصلاح قیمت ها می دانستند. این بدان معنی است که معامله گران از رشد بیشتر قیمت ناامید شده بودند. در حالی که از نظر فعالان قیمت دلار در بازار ارز به سقف رسیده بود، بعد از آن سعی نمودند تا دلار را آهسته آهسته وارد بازار نمایند. به همین دلیل دلار ۱۴ هزار تومانی که در ابتدای ماه خریداری گردید و سپس به سقف ۱۹ هزار تومان رسید، از طریق نوسان گیران فروخته شد و از این طریق خرید و فروش سود زیادی کسب نمودند.

لیست قیمت ورق گالوانیزه کاشان

با کاهش قیمت دلار تا کانال ۱۷ هزار تومان مافیا فروش های خود را کاهش دادند و سعی کردند تا این قیمت را به عنوان کف تعیین نمایند. درحالی که با این کاهش تعداد کمی از مردم عادی تمایل به فروش دلار خانگی داشتند، این عامل سبب گردید تا دلالان موضع خود را تغییر داده و فروش خود را بیشتر نمایند. شدت فروش به حدی بود که در اواخر روز قیمت دلار از مرز ۱۴ هزار تومان نیز عبور کرد و به شدت افت نمود. از نظر فعالان بازار افت قیمت دلار مانند افزایش آن نوعی هیجان بوده و امکان بازگشت مجدد آن زیاد خواهد بود. یکی از دلایل این مسئله تفاوت قیمت دلار در بازار داخلی نسبت به قیمت آن در بازار های افغانستان و عراق است.

بررسی اثرات تصویب لایحه FATF بر روی اقتصاد کشور

عواملی مانند احتمال تصویب لایحه ی FATF نیز موضوعی است که با تصویب آن احتمال افت قیمت دلار زیاد خواهد بود. از همین رو شاید دلالان با پیش بینی چنین شرایطی خود به پیشواز رفتند و ارزهای ۱۴ هزار تومانی خریداری شده در هفته های قبل را مجددا به بازار عرضه نمودند. تصویب لایحه اف ای تی اف بسیاری از مراودات بانکی ما را در خارج از کشور تسهیل خواهد نمود؛ اما در حقیقت طی این مدت طرفداران و منتقدان زیادی داشته است.

حتما بخوانید :   تابستانی پر از چالش داخلی و خارجی پیش روی بازار فولاد ایران

از نظر منتقدان پذیرش این لایحه ریسکهای متعددی را با خود به همراه خواهد داشت که مهمترین آن گزارش دهی آزادانه مستقل واحد اطلاعات مالی وزارت اقتصاد FIU به واحدهای FUI خارجی است. ریسک دیگر مشکل لوایح پالرمو و تامین مالی تروریسم است. FATF یک کنوانسیون بین المللی نیست بلکه یک برنامه عملیاتی مرتبط با ایران است. این که گفته می شود با پیوستن کشور به لایحه FATF امکان ریزش ارز در برابر پول ملی وجود خواهد داشت و به دنبال آن قیمت کالاها از جمله قیمت ورق گالوانیزه اصفهان نیز کاهش خواهد یافت، صرفا به لحاظ روانی بوده و به لحاظ فنی تفاوتی را ایجاد نخواهد کرد.

فضای روانی ایجاد شده ناشی از تورم و قحطی و هجوم مردم به مراکز خرید

اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد و سامانه نیما می تواند اتفاق خوبی برای تزریق ارز صادراتی حاصل از فروش محصولات فولادی و پتروشیمی در این بازار باشد و سبب تعمیق این بازار گردد، اما لازم است تا به موازات آن یک بسته مکمل پولی نیز ایجاد شود تا در نتیجه آن اختلاف ایجاد شده بین بازار آزاد و بازار ثانویه جبران شده و از افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در بورس جلوگیری گردد.

تورم فعلی نیز نوعی پیروی از فضای روانی ایجاد شده می باشد که مردم را وادار به هجوم به مراکز خرید و تبدیل نقدینگی به کالا نموده است چرا که تصور مردم از آینده کمبود و قحطی است و به همین دلیل  هر کسی تصور می کند که در این معرکه کلاه خود را باید بچسبد تا آن را باد نبرد به همین دلیل بسیاری از دلالان از این فضای روانی سو استفاده کرده و با افزایش قیمت کالاها سود زیادی را به جیب زده اند؛ اما این وظیفه دولت است تا برای شرایط فعلی چاره اندیشی نماید و به جای راه حل های مقطعی وایجاد نوسان در اقتصاد، آن را به ساحل آرامش برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید