آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟

نمودار قیمت ورق سیاه
آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟Reviewed by Admin on Sep 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی نمودار قیمت ورق سیاه در هفته اول مهرماه ۹۷

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان در آخرین هفته از ماه تابستان به اوج خود یعنی قیمت ۶۳۰۰ تومان رسید و بعد از آن با ورود به فصل پاییز و فارغ از نوسانات قیمت دلار با افت ناگهانی مواجه شد و با بیش از ۱۰۰۰ تومان کاهش به قیمت ۴۴۵۰ تومان رسید.

بعد از آن مجددا قیمت این محصول نتوانست نسبت به نوسانات ارزی مقاومت نماید و با ۱۰۰ تومان افزایش به ۴۵۵۰ تومان افزایش یافت. این روند تا روز گذشته ادامه داشت و سپس با ۱۵۰ تومان کاهش به میزان ۴۴۰۰ تومان اعلام گردید. از نظر برخی فعالان بازار کاهش قیمت ورق سیاه طی این شرایط برای جلب بیشتر تقاضا و فرار از رکود در بازار فولاد می باشد.

در حالی که بسیاری از مبادی به دلیل نوسانات دلار در حال حاضر فروش های خود را بسته اند، اما در این میان برخی برای جلب تقاضای بیشتر با کاهش قیمت نسبت به رقبا در صدد شکستن نرخ ها می باشند. در این میان قیمت ورق سیاه اهواز با شروع فصل پاییز و همگام با افزایش نرخ دلار از قیمت ۳۹۰۰ تومان قیمت هر کیلو ورق سیاه ۴۰۶۰ تومان در روز گذشته رسیده است.

البته در این میان قیمت ورق سیاه گیلان و برخی دیگر از مبادی به دلیل وجود ابهام در بازار از اعلام قیمت های پیشنهادی خود تاکنون صرفه نظر نموده اند و تا مشخص شدن اوضاع ترجیح می دهند تا قیمت های مورد نظر خود را اعلام ننمایند. متوسط قیمت ورق گالوانیزه نیز از هفته گذشته تاکنون در اکثر واحدهای تولیدی روند رو به رشدی داشته است.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت آهن در سال 97

قیمت ورق روغنی نیز تاکنون از سوی بسیاری از تولید کنندگان اعلام نشده و در بازار غیررسمی نمی توان قیمت دقیقی برای آن تعیین نمود. این فضای ابهام آلود در بازار فولاد در نتیجه نوسانات قیمت دلار است که به بازار فولاد نیز کشانده شده و شرایط آن را ملتهب نموده است.

بررسی شکاف ۸۰ درصدی نرخ ارز در بازار رسمی و بازار ثانویه

در حالی که دلار در بازار رسمی از کانال ۱۸ هزار تومان نیز گذشته است، اما قیمت آن در بازار ثانویه همچنان در حدود هشت هزار تومان باقی مانده و این شکاف حدود ۸۰ درصدی برپایه قانون نانوشته ای بین این دو بازار بایستی وجود داشته باشد. شاید سوالی که عنوان شود این است که چرا باید اختلاف ۸۰ درصدی بین دلار بازار رسمی و غیر رسمی وجود داشته باشد.

مهمترین دلیل، در قیمت گذاری عنوان می شود و این بدان معنی است که قیمت محصولات مانند قیمت روز ورق گالوانیزه و سایر محصولات فولادی بر اساس نرخ بازار ثانویه بایستی نزدیک به نرخ بازار غیر رسمی باشد تا اولا برای آن خریدار وجود داشته باشد و ثانیا واردات کالا توجیه اقتصادی داشته باشد.

در زمان آغاز به کار دلار بازار ثانویه نرخ دلار در بازار غیر رسمی در حدود ۱۰۵۰۰ تومان بود و ارز های بازار ثانویه با نرخ ۷۵۰۰ تومان اصلا مشتری نداشت. این وضعیت سبب شده بود صرافانی که دلار خرید کرده بودند نمی توانند آن را به فروش برسانند. با رسیدن نرخ ارز به کانال ۱۳۰۰۰ تومان در بازار غیر رسمی موج تقاضا افزایش یافت، اما برای این تقاضا عرضه ای وجود نداشت.

حتما بخوانید :   بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوست

شرایط فعلی بازار ثانویه مانند همان دوران دلار ۴۲۰۰ شده است. در این میان اگر هزینه هایی مانند نرخ کارمزد هزینه گمرکی را به میزان ۴۰ درصد محاسبه کنیم، در نهایت هزینه واردات کالا لااقل به میزان ۸۰ درصد هزینه بر روی دست تاجر خواهد گذاشت که اگر این هزینه را به قیمت ارز اضافه کنیم قیمت تمام شده ارز در بازار غیر رسمی به میزان ۸۰ درصد بیش از نرخ بازار ثانویه در نظر گرفته خواهد شد.

قیمت ورق سیاه امروز

توجیه ۱۰۰ درصدی برای افزایش قیمت کالاها در کشور ایران!

قیمت دلار در حال حاضر ۱۸ هزار تومان است و مسلما نرخ محصول در بازار غیر رسمی بایستی بیش از ۱۸ هزار تومان باشد تا برای تاجر چرخه واردات به صرفه بوده و دارای توجیه اقتصادی باشد. شاید در بدو امر شکاف ۸۰ درصدی بین قیمت دلار در بازار غیر رسمی و بازار ثانویه امری زائد و حتی غیر منطقی به نظر برسد اما با این تحلیل ساده می توان نشان داد که اگر سایر شرایط را ثابت فرض نماییم وجود این شکاف ۸۰ درصدی از دلایل قوی فنی پیروی می کند و در واقع برای توجیه اقتصادی تولید و واردات، وجود این شکاف لازم و ضرورری می باشد.

وجود چنین شرایطی لزوما به معنی وجود وضعیت خوب یا بد نیست. در حالی که در جهان امروزی تجارت ها و کسب و کارهای واقعی سودهای زیر ۱۰ درصد می برند و یا رشد قیمت کالا و خدمات در حدود ۲ تا ۳ درصد معنا می دهد و می تواند مسیر کسب و کارهای بزرگ را تغییر دهد اما در ایران افزایش قیمت کالاها مانند قیمت روز ورق تا ۱۰۰ درصد توجیه می شود.

حتما بخوانید :   آیا تقاضای زیاد ورق فولادی سبب افزایش قیمت شده ؟

بررسی نتایج شکاف ۸۰ درصدی بین بازار آزاد و ثانویه در بستر تحریم ها

تحلیل فوق مربوط به شرایط ثابت فارغ از سایر نیروهای خارجی موثر بر قیمت کالاها بود. در این میان بایستی تحریم ها را به عنوان نیروی خارجی بزرگ اثر گذار یادآوری نمود. در این بستر مسلما هزینه های بیشتری بر بخش تولید و صنعت کشور تحمیل خواهد شد. در چنین شرایطی نتایج متفاوتی می توان اخذ نمود که شامل موارد زیر می باشند:

  • در چنین شرایط تناسب ۸۰ درصدی بین بازار رسمی ثانویه و غیر رسمی همچنان حفظ شده و ادامه دار خواهد بود
  • در این وضعیت احتمال روند کاهشی برای نرخ دلار در بازار غیر رسمی به شدت کاهش خواهد یافت.
  • وجود این شکاف قیمتی برای استمرار واردات کالاها و تضمین امنیت بازار لازم و ضروری به نظر می رسد.
  • در حالی که نرخ ارز در بازار غیر رسمی روند افزایشی را در پیش گرفته بازار ارز ثانویه به عنوان ابزاری در دست دولتمردان است تا بتوانند در ازای افزایش بیشتر قیمت ارز را در بازار آزاد، نرخ دلار رسمی ثانویه را نیز افزایش دهند. این بدان معنی است تا در صورت افزایش اختلاف قیمت بین بازار ارز ثانویه و غیر رسمی، دلیلی برای افزایش قیمت ارز ثانویه توسط دولت تلقی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید