خط ویژه 35155-031

آیا قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان طی روزهای آینده افزایشی خواهد بود؟

قیمت امروز تیرآهن ذوب اهن اصفهان
آیا قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان طی روزهای آینده افزایشی خواهد بود؟Reviewed by Admin on Oct 27Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عدم پیش بینی صحیح قیمت تیرآهن ذوب آهن به دلیل ابهام در بازار فولاد سبب

با وجود جو مثبت بازار و غیبت معاملات در بورس کالا ، فشارها برای افزایش قیمت مقاطع در مبادلات روز گذشته شدت یافت ولی این فشارها بی نتیجه بود. قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان شاخه ۱۴ متری در ۲۲ مهرماه با نرخ ۵۳۰۰ تومان معامله می گردید و سپس با ۱۰۰ تومان کاهش به ۵۲۰۰ تومان رسید و تاکنون این روند کاهشی با ثبات ادامه داشته است. از نظر فعالان بازار رشد قیمت قراضه به عنوان عامل اصلی برای فشار بر تولید کنندگان می باشد و با وجود روند افزایشی این ماده اولیه آنها قادر به کاهش نرخ محصولات خود نیستند. از این رو نمی توان امکان روند کاهشی را برای قیمت محصولات فولادی پیش بینی نمود.

از سویی دیگر رئیس اتحادیه آهن فروشان گفت هم اکنون آهن در بورس کالا ۴۲۰۰ تومان معامله می شود اما قیمت آن در بازار آزاد به میزان ۴۵۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان خواهد بود. وی اظهار امیدواری کرد که با افزایش عرضه های بورس کالا قیمت محصولات فولادی اعم از تیر آهن در بازار آزاد ۵ تا ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. از سویی دیگر با لغو شدن قیمت های دستوری و آزاد شدن سقف رقابت در بورس کالا، قیمت های بورس تا حدی به بازار آزاد نزدیک شده است.

در این میان با از بین رفتن حباب کاذب که تا یک ماه قبل در بازار فولاد گسترش یافته بود می توان به واقعی تر شدن نرخ محصولات فولادی در آینده ای نزدیک امیدوار بود. به نظر محمد آزاد رئیس صنف فروشندگان آهن مهم ترین مشکل عرضه ناکافی در بورس کالا می باشد چرا که این سطح عرضه به هیچ وجه پاسخگوی تقاضای کنونی نمی باشد.

حتما بخوانید :   فشارها و دوراهی ایجاد شده از سوی خصولتی ها برای دولت

رشد سهام، کاهش قیمت سکه، طلا و ایجاد جریان افزایشی در بازار فولاد

در حالی که طی روزهای اخیر قیمت سکه و طلا عقب گرد نموده و با جریان کاهشی افت داشته، اما قیمت سهام رشد داشته است. رشد سهام همزمان با کاهش قیمت سکه و طلا بدان معنی است که جریان غالب در بازار فعلا کاهشی می باشد. با وجود آن که سیگنال های افزایشی موجود در بازار کم رونق فولاد نشان دهنده ی تغییر احتمالی در وضعیت این بازار خواهد بود، اما برای این تغییر فاز از کاهشی به افزایشی نمی توان زمان دقیقی را مشخص نمود. از نظر تحلیلگران این روند در بازه زمانی بلند مدت برای بازار فولاد اتفاق خواهد افتاد.

قیمت روز تیرآهن

این وضعیت اگر چه در روز شنبه هفته جاری و با وجود حجم معاملات سنتی محدود در آن چندان نتوانست خودنمایی نماید، اما روزهای فعلی که بازار راکد بوده، بیشترین ابهام را به بازار فولاد تزریق می نماید.
دورنمای بازار فولاد تا هفته آینده احتمالا افزایشی خواهد بود و قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه با وجود آنکه در حال حاضر با سیگنال کاهشی رو به ثبات جریان داشته اما در هفته آینده روند افزایشی خواهد داشت.

پوست اندازی بازار فولاد و رسیدن به تعادل نیاز به زمان خواهد داشت

با وجود رکود فعلی در بازار فولاد و ورود به فصل سرد و کاهش تقاضا، سرعت رشد قیمت ها به شدت محدود شده است. پیش بینی ها مبنی بر آن است که جریان ها در آینده افزایشی خواهد بود. اگر وضعیت کلی بازار فولاد را رصد نماییم، حواهیم دید که در حال حاضر این بازار در حال پوست اندازی بوده و دوران سختی را تجربه می نماید و تا رسیدن به گام بعدی و تعادل در قیمت ها زمان نیاز خواهد بود. روز گذشته شانزدهمین جلسه مدیران انجمن زغال سنگ ایران با حضور تولید کنندگان بزرگ زغال سنگ کشور تشکیل گردید. در ابتدای این جلسه در خصوص افزایش هزینه های تولیدی بحث مفصلی انجام شد و مشخص گردید تجهیزات معادن شامل ریل، لکوموتیو، خود نجات، تجهیزات استخراج و غیره بیش از ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته اند.

حتما بخوانید :   عدم تمدید معافیت تحریم نفت و 3 تاثیر آن بر بازار میلگرد

این افزایش قیمت علاوه بر بحران اقتصادی و تولیدی، ایمنی معادن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در خصوص بحران فوق انجمن مذکور در این جلسه تصمیم گرفت که اگر تا آخر مهر ماه نرخ قراردادهای فروش زغال سنگ اصلاح نگردد قادر به تداوم فعالیت نیست.

برگذاری انجمن تولید کنندگان زغال سنگ و تاثیر آن بر قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

با وجود آنکه طی ۳ هفته اخیر مکاتبات و مذاکرات متعددی با ذوب آهن اصفهان و وزارت صمت انجام شده، اما تاکنون نتیجه مشخصی نداشته است. انجمن زغال سنگ ایران در جهت جلوگیری از زیان و کاهش ضریب ایمنی معادن تصمیم نهایی در این جلسه را علیرغم میل باطنی از اول آبان ماه ۱۳۹۷ اجرایی خواهد نمود و از این رو قادر به تحویل زغال سنگ به ذوب آهن اصفهان نخواهد بود. در صورت اجرایی شدن این تصمیم با وجود آن که در حال حاضر میزان قراضه نیز در بازار فولاد کاهش یافته این واحد تولیدی با بحران کمبود مواد اولیه روبرو خواهد شد و در نتیجه بر سطح تولید و قیمت گذاری محصولات آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

درحالی که شرکت ذوب آهن اصفهان یکی از قطب های مهم تولید محصولات فولادی در کشور محسوب می گردد و عرضه های مداومی در بورس کالا داشته است اما در صورت مواجه شدن با کمبود منابع اولیه قیمت محصولات این شرکت نه تنها در بازار آزاد بلکه در بورس نیز افزایش خواهد یافت. در نهایت قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان بعد از تجربه یک روند کاهشی  وارد فاز افزایشی خواهد گردید. امیدواریم که مسئولین مربوطه با توجه این مسئله و تبعات ناشی از آن هر چه زودتر فکری به حال این وضعیت داشته و از پیش آمدن این رخداد جلوگیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید