خط ویژه 35155-031

نمودار قیمت میلگرد در سال ۹۶

قیمت میلگرد امروز
نمودار قیمت میلگرد در سال ۹۶Reviewed by Admin on Jul 29Rating:
۱ (۲۰%) ۱ تعداد رای ها

افزایش سطح صادرات در سال ۹۶ و تاثیر آن بر افزایش قیمت میلگرد

با بررسی روند قیمت میلگرد در سال ۹۶، به این نتیجه خواهیم رسید که در این سال قیمت محصولات فولادی رو به افزایش بوده و در کل روند صعودی را طی نموده اند. در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ سطح صادرات به میزان بالایی رشد یافته بود و همین امر سبب گردید تا قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار اصفهان به ۲۴۷۸۳ ریال به ازای هر کیلو برسد. در حالی که قیمت این محصول در سال ۹۵ به میزان ۱۵۸۳۶ تومان ثبت شده بود. با افزایش سطح صادرات محصولات فولادی در سال ۹۶ رکود موجود در بازار فولادی که از سال ۹۵ ادامه یافته بود از بین رفت و بازار رونقی تازه به خود گرفت.

با افزایش صادرات محصولات فولادی از سنگ آهن تا میلگرد، حجم ارز آوری بالغ بر ۸ میلیارد ریال رسید که این رقم قابل توجهی در این سال نسبت به سال های گذشته بوده است. از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز در طول این سال، قیمت میلگرد روز نیز روبه افزایش گذاشت. در حالی که میزان نیاز داخلی برای میلگرد در این سال معادل ۵/۷ میلیون تن بوده است.

سطح تولید میلگرد در کارخانه فولاد مبارکه در حدود ۲۴ میلیون تن برآورد گردید که مازاد بر مصرف داخلی بود و در این وضعیت تنها راه چاره برای رفع این سطح از تولید مازاد، روی آوردن به بازارهای صادراتی بوده است؛ که البته فولاد مبارکه نیز همین استراتژی را دنبال نمود. این در حالی بود که با افزایش تعرفه های وارداتی بر محصولات فولادی از سوی کشورهای دیگر، واردات این کالاها توجیه اقتصادی نداشت. در حالی که قیمت میلگرد صادراتی بر اساس نرخ ارز تعیین می شود؛ با افزایش قیمت ارز در سال ۹۶ این قیمت نیز افزایش یافت.

حتما بخوانید :   روند اعلام قیمت ورق صادراتی در چین

قیمت میلگرد روز

بررسی نمودار قیمت میلگرد آجدار در سال ۹۶

میانگین قیمت میلگرد آجدار در سه ماهه اول سال ۹۶ روند تقریبا رو به ثباتی را طی نمود و با محدوده ی قیمت ۱۶۱۳۱-۱۵۷۹۲ ریال معامله می گردید. در اواخر ماه سوم از سال ۹۶ و تا برج ۶ میلگرد آجدار روند صعودی را طی نمود و از قیمت ۱۶۱۳۱ ریال به ۲۲۴۹۹ ریال در اواخر مرداد و اویل شهریور ماه سال ۹۶ رسید و با قیمت ۲۲۹۷۱ تا پایان ماه ششم ادامه داشت.

در ماه هفتم از سال ۹۶ ناگهان وارد فاز کاهشی گردید و به نرخ ۲۱۴۹۲ ریال رسید و در برج ۸ دوباره به میزان کمی افزایش یافت، اما به سطح قیمت در شهریو ماه نرسید و به میزان ۲۱۶۴۵ ریال ثبت شد و تا ماه نهم روند نسبتا باثباتی را طی نمود. در دی ماه سال ۹۶ میلگرد آجدار مجددا وارد فاز افزایشی شد و در این سه ماهه پایانی از سال ۹۶ تا قیمت ۲۴۷۸۳ افزایش یافت.

بررسی نمودار قیمت سبد میلگرد مخلوط در ذوب آهن اصفهان

در فروردین ماه سال ۹۶ سبد میلگرد مخلوط عرضه شده از سوی ذوب آهن اصفهان هیچ گونه تقاضایی نداشت و در ماه بعدی با قیمت ۱۴۹۶۴ ریال به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت. سبد میلگرد عرضه شده از سوی این تولید کننده تا ماه چهارم از سال ۹۶ روند رو به رشدی را طی نمود و به قیمت ۱۷۳۵۰ ریال به ازای هر کیلو ثبت گردید. در مرداد و شهریور سال گذشته هیچ گونه معامله ای از سوی این واحد تولیدی ثبت نگردید و در مهر ماه قیمت پیشنهادی خود را تا ۲۰۸۳۲ ریال افزایش داد.

حتما بخوانید :   کاهش 17 درصدی صادرات آهن آلات ایران در 7 ماه اخیر

این روند تا ماه نهم از سال ۹۶ ادامه یافت و به قیمت ۲۲۱۰۰ ریال رسید. در دی ماه سال ۹۶ ناگهان میلگرد ذوب آهن اصفهان افت نمود و به قیمت ۲۰۷۸۲ ثبت شد. در نهایت در دو ماه آخر سال ۹۶ روند رو به افزایشی داشت و در پایان این سال به قیمت ۲۳۵۵۵ ریال مورد معامله قرار گرفت.

بررسی نمودار قیمت میلگرد جهانی در سال ۹۶

با بررسی نمودار قیمت میلگرد جهانی در سال ۹۶ به این نتیجه خواهیم رسید که قیمت این محصول روند رو به افزایش داشته و از مارس ۲۰۱۷ به قیمت ۵۰۰ دلار به قیمت حدودی ۶۱۰ دلار در فوریه ۲۰۱۸ رسید. البته در پنج ماهه نخست سال ۹۶ قیمت این محصول بر روی نمودار قیمت جهانی میلگرد روند نسبتا ثابتی را طی نمود و تقریبا در همان محدوده ی ۵۰۰ دلار مورد معامله قرار می گرفت؛ اما در ماه اوت ناگهان به صورت جهشی با افزایش ۱۰۰ دلار به قیمت ۶۰۰ دلار رسید.

این افزایش قیمت با آهنگ کندی تا فوریه ۲۰۱۸ ادامه داشت و در نهایت به محدوده ی ۶۱۰ دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید