تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

قیمت هر کیلو آهن

علت افزایش قیمت آهن آلات
Rate this post

قیمت هر کیلو آهن امروز

طی هفته های اخیر مشکلات حمل و نقل و حوزه ترابری باعث ایجاد مشکلاتی در امر ارسال و توزیع محموله ها و کالاها به مقاصد گردیده بود. از سویی دیگر در اثر نبود تعرفه ی مشخص در زمینه کرایه ها و اعمال نظرات شخصی کامیون دارن و افزایش کرایه حمل و نقل، قیمت هر کیلو آهن در روزهای اخیر افزایش یافته بود. خبرهای واصله حاکی از آن است که کامیون داران اصفهانی مجددا به کار بازگشتند و بارگیری محموله های فولاد مبارکه که تا روز قبل با روند کندی در حال انجام بود، از امروز به دلیل پیگیری های انجام شده در کشور و استان اصفهان باعث رفع مشکلات کامیون داران و از سرگیری روند بارگیری آهن آلات از روز گذشته تاکنون گردیده است.

رئیس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان مبارکه از بازگشت روند بارگیری محصولات فولادی در این شهرستان خبر داد. با اشاره به این که شهرستان مبارکه به واسطه فعالیت های صنایع بزرگ فولاد سازی نقش مهمی را در حمل و نقل بار در استان دارد. با پیگیری های انجام شده در سطح کشور و استان اصفهان در جهت رفع مشکلات کامیون داران از روز گذشته، روند بارگیری محصولات فولادی به روال عادی خود بازگشت و خوشبختانه از افزایش هر چه بیشتر قیمت آهن اصفهان جلوگیری بعمل آمد.

با وجود واردات لاستیک با ارز دولتی و توزیع عادلانه آن در میان رانندگان بخش بزرگی از مشکلات این قشر مرتفع شد. با حل مشکل قسمت مهمی از مطالبات کامیون داران حل خواهد شد و با بازگشت آنها به روال عادی کار مشکل حمل و نقل کشور مرتفع شده و بدنبال آن مسائل مربوط کرایه های سلیقه ای نیز حل خواهد شد اما نکته ای که در این میان به قوت خود باقی مانده افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی کرایه ها است که همچنان پابر جاست و در صورتی که این مورد نیز مرتفع شود به طور حتم بر قیمت روز آهن آلات ایران تاثیر خواهد داشت.

حتما بخوانید :   معرفی خصوصیات بهترین و با کیفیت ترین ورق گالوانیزه ایران

بررسی فراز و نشیب بازار فولاد از دهه اول مهر ماه تاکنون

بازار آهن آلات از روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته شاهد روند صعودی بوده است. این در حالی است که این بازار طی ۱۰ روز قبل روند کاهشی داشت و حتی با وجود کاهش حجم تقاضا و عرضه های بورس کالا طی روزهای اخیر روند افزایشی قیمت هر کیلو آهن چندان قابل توجیه نبوده و معقولانه به نظر نمی رسد. البته در این میان عواملی مانند تعلل بورس در عرضه محصولات و عرضه محدود برخی از محصولات مانند پروفیل به همراه نارضایتی عرضه کنندگان میلگرد از سختگیری های بورس کالا و عدم ایجاد بستر سازی مناسب در روند عرضه و تقاضا برای مصرف کننده نهایی و عرضه کننده نوردی در بورس باعث ایجاد اما و اگرهایی در بستر بازار گردیده است.

قیمت هر کیلو آهن دست دوم

اگر بخواهیم از دهه اول مهر ماه تاکنون به روند بازار فولاد نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که اتفاقات مهمی رخ داده است. از یکسو جو روانی بازار با رشد قیمت دلار و سکه وارد فاز صعودی گردیده بود و از سوی دیگر مشکلات مربوط به روند حمل و نقل و انتظار برای برطرف شدن این مشکل نیز مزید بر علت گردیده بود. البته روند صادرات محصولات فولادی و سطح تقاضای داخلی تغییری نکرده و به همین دلیل می توان شرایط فعلی را مانند شرایط قبلی متصور بود. البته بارش های فصلی نیز از هفته پیش تاکنون شروع شده و با تجمیع تمامی این عوامل می توان انتظار تقویت سطح معاملات در بازار آهن آلات را داشت.

حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 1)

بازار سرکش فولاد و تاثیر عوامل روانی بر افزایش نرخ محصولات فولادی

بازار فولاد از اوایل مهر ماه وارد یک فاز کاهشی کوتاه مدت و شکننده شده بود و مدت کوتاهی این فاز را تجربه نمود. تجربه ها از بررسی آرشیو قیمت آهن در بازار داخلی نشان داده که این بازار با ثبات رابطه مستقیمی ندارد و همواره همچون اسب وحشی سرکش است. این بدان معنی است که در طول عمر خود یا در حال رشد بوده یا روند کاهشی را تجربه نموده و از وجود یک ثبات طولانی مدت در آن خبری نبوده و نیست و این نوسان سال هاست که در بطن بازار به این گونه نهادینه شده است.

این حالت و وضعیت با وجود ثبات ضعیف قیمت ها و رشد قیمت دلار، پتانسیل بازارسازی را تقویت نموده است و این بدان معنی است که اگر شرایط به گونه‌ای شد که گروهی یا جریانی یا حتی کارخانه‌ای میل به بازارسازی و رشد دست‌ساخته قیمت‌ها داشته باشد بتواند این کار را انجام دهد. همانگونه که طی روزهای گذشته نیز در این بازار مشاهده نمودیم رشد قیمت دلار به همراه مشکل حمل و نقل پتانسیل بازار سازی را فراهم نمودند و با وجود آنکه بازار به صورت بنیادین توان رشد را نداشت، اما این سیگنال ها احتمال رشد نرخ را تزریق نمود و این موضوع سبب ایجاد این روند از اواسط هفته گذشته تاکنون گردیده است.

وجود اختلاف قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی و خارجی

اختلاف قیمت بین نرخ های داخلی و منطقه ای باعث شده تا شرایط فعلی به سمت همپوشانی نرخ دو بازار حرکت کند. تاکنون سیگنال های جدید سبب رشد روانی قیمت ها گردیده، اما از لحاظ بنیادین توجیه چندانی برای رشد قیمت ها در حال حاضر احساس نمی شود. تمامی موارد گفته شده به ایجاد ابهام در قیمت گذاری دامن زده و فعالان بازار بر این باورند که رشد نرخ فعلی کاملا بازار سازی بوده و در این شرایط و جو کنونی بازار، کشش افزایش قیمت ها وجود ندارد و فقط بازی های روانی و داده های جانبی سبب افزایش قیمت ها در این بازار گردیده است.

حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 2)

اختلاف قیمتی داخلی و بین‌المللی با فرض دلار بازار آزاد بسیار زیاد است و همین سیگنال به معنای پتانسیل افزایش نرخ به شمار می‌رود، دقیقا متضاد با این رویه باید گفت که جذابیت‌های صادراتی چندانی برای مصنوعات فولادی و فولادهای ساختمانی در حال حاضر وجود ندارد و این عدم جذابیت به این معنی است که از سیگنال‌های نوسان قیمت دلار برای بازار کمتر می‌شود استفاده کرد. تجمیع این عوامل به همراه کاهش صادرات محصولات فولادی سبب منطبق شدن فاز کنونی مانند فازهای قبلی خواهد شد؛ یعنی همان چرخه التهاب قیمتی و خریدهای هیجانی و رشد نرخ در بازار فولاد مجددا تکرار خواهد شد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
۲ دلیل ارتباط مستقیم افزایش تعرفه حمل و نقل با قیمت هر کیلو آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *