آیا افزایش قیمت محصولات فولادی تا ۱ ماه آینده تداوم دارد؟

فروش ورق روغنی در اصفهان
آیا افزایش قیمت محصولات فولادی تا ۱ ماه آینده تداوم دارد؟Reviewed by Admin on Sep 24Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عدم تدبیر دولت برای افزایش سطح صادرات محصولات فولادی

روند نزولی قیمت ورق روغنی در بورس از اوایل هفته گذشته آغاز و تا اواسط آن ادامه داشت. البته با رسیدن به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان در پایان هفته قیمت این محصول از سوی هیچ کدام از واحدهای تولیدی اعلام نشد و در حال حاضر نیز بازار با وجود میل به روند کاهشی اما با ابهام همراه می باشد.

یکی از دلایل مهم در کاهش قیمت محصولات فولادی طی هفته گذشته عرضه های بورس بوده است. قیمت شمش فولاد خوزستان در عرضه بورس به میزان ۳۴۳۰۲ ریال بود این در حالی است که قیمت های ارائه شده در بورس سقف رقابتی نداشته و قیمت ورق روغنی به روز به همراه سایر محصولات فولادی به شکل دستوری ارائه گردیده است.

از سویی دیگر قانون بورس در بخش مقاطع فولادی حق خرید از اشخاص حقیقی و حقوقی را سلب نموده است و همین فضای رقابت را در حالی که کشور به شدت نیاز به ارز صادراتی دارد بهم ریخته است. صادر کننده شمش موظف است تا در قبال هر تن شمش ۵۰۰ دلار ارز ناشی از فروش صادراتی را به سامانه نیما بازگرداند.

در این شرایط صادرات به عراق نیز با ریال صورت نمی گیرد و بنابراین بازار داخلی باید با سیاست های دستوری تولید را به پیش ببرد. به همین دلیل در شرایط کنونی صادرات متوقف گردیده و سطح تقاضا نیز به شدت افت نموده است. در یک ماه گذشته بر اساس آمار منتشره از ایمیدرو حجم صادرات به لحاظ وزنی به میزان ۵۹ درصد و به لحاظ ارزشی به میزان ۵۱ درصد افت داشته است.

حتما بخوانید :   عدم تعادل در عرضه و تقاضا در بازار آهن آلات اروپا

از نظر فعالان بازار علاوه بر کاهش صادرات در این بخش ما دچار یک نوع خود تحریمی نیز شده ایم و تا دو ماه آینده در نتیجه کاهش صادرات، حجم ورودی ارز به بازار داخلی کاهش خواهد یافت و قیمت دلار بیش از این افزایش خواهد یافت. به دنبال نوسانات شدید قیمت دلار در ماههای آینده قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق روغنی در ضخامت و ابعاد متنوع دچار نوسان خواهد گردید.

شرکت های خصوصی در بازار فولاد فقط به دنبال بقای خود هستند

نمایندگان مجلس با ارائه راه کارهایی به دنبال کاهش قیمت تمام شده محصولات فولادی اعم از قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان می باشند اما کسی به تبعات این سیاست گذاری توجهی نمی کند زیرا به دنبال آن سبب ایجاد ورشکستگی در بخش فولاد کشور خواهد گردید. شاید ما فکر کنیم با کاهش قیمت ها در بازار شرایط رو به بهبود خواهد گذاشت، اما نه تنها این گونه نخواهد شد بلکه سبب از هم پاشیده شدن این بازار، نه در سال آینده بلکه طی دو ماهه آتی خواهد شد.

امروز وظیفه دولت در این است که به هرشکل ممکن سطح صادرات محصولات فولادی را تقویت نماید؛ اما همانگونه که اکنون نیز مشاهده می نماییم روندی که دولت در پیش رو گرفته کاملا برعکس بوده و در حال حاضر بازار فولاد به دو بخش کاملا مجزا تقسیم شده است. در حقیقت این دو بخش شامل بخش دولتی و خصوصی می باشد که دولتی ها در حال دست و پنجه نرم کردن با قوانین دولتی بوده و در بورس هستند و اما بخش خصوصی به دنبال راهی برای بقا می باشد.

حتما بخوانید :   آیا اجرای FATF باعث کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران گردید ؟

قیمت ورق روغنی شیت

تحت این شرایط این وظیفه دولت است که به جای در پیش گرفتن سیاست کاهش قیمت موانع صادراتی را از میان برداشته تا بخش خصوصی و بخش دولتی بتوانند در بازار فولاد دوام آورده و چرخ صنعت از حرکت نایستد. کاهش صادرات محصولات فولادی همان حربه ای است که از مدتها قبل دشمن در پیش رو گرفته بود تا بواسطه آن کشور را به زمین بزند اما متاسفانه دولت به جای تقویت بخش صادراتی در حال حاضر برعکس عمل می کند و سیاست دیگری را در پیش گرفته است.

مروری بر عرضه بورس محصولات فولادی طی هفته ای که گذشت

هفته گذشته قیمت ورق ضخامت ۲ میلی متر به طور متوسط به میزان ۵۷۰۰۰ ریال اعلام گردید و تا روز سه شنبه این قیمت ها تغییری نداشت تا این که فولاد مبارکه اصفهان انواع ورق را بورس معامله کرد؛ اما این معاملات در بعدازظهر آن روز بدون هیچ گونه توضیحی فسخ شدند. آخرین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در نرخ پایه به میزان ۳۴۳۰۲ ریال بوده است که با احتساب ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده به نرخ ۳۶۰۱۷ ریال خواهد رسید.

در این میان اگر هزینه حمل و نقل و قیمت تبدیل ورق را نیز در نظر بگیریم آنگاه قیمت تمام شده این محصول به طور متوسط به میزان ۴۴۰۰۰ ریال خواهد شد. این در حالی است که قیمت تمام شده آن در بازار به میزان ۴۰۲۰۰ ریال می باشد. از سویی دیگر هزاران تن ورق در روز سه شنبه در بورس کالا در قیمت پایه ۲۹۴۱۱ ریال معامله گردید و این قیمت در حقیقت هیچ تناسبی با قیمت واقعی این محصول در بازار ندارد.

حتما بخوانید :   دستور غیرکارشناسانه دولت مبنی بر قیمت میلگرد 3400 تومانی

افزایش روابط در سطح بین المللی تنها ناجی صادرات محصولات فولادی

درحال حاضر بازار شمش دارای پراکندگی زیادی می باشد و به دلیل آن که در معاملات فعلی بورس کالا رقابت های قبلی مشاهده نشده است به نظر نمی رسد که در آینده نیز تغییری در تقاضا مشاهده شود. قیمت شمش کاوه جنوب نیز در بورس کالا به میزان ۳۵۷۵۵ ریال اعلام گردید که آن هم حداکثر قیمت اعلامی از سوی این واحد تولیدی بوده است.

به نظر می رسد با وجود بخشنامه ها و قوانین متعدد در طول ۶ ماهه اخیر از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ کدام نتوانسته بازار فولاد را بهبود بخشد وهیچ سیاست یا خط مشی مشخصی برای حوزه ی تولید، فروش و صادرات فولاد طی این مدت در نظر گرفته نشده است. امید آن میرود تا دولت با استراتژی برقراری روابط گسترده در سطح بین المللی، سطح صادرات محصولات فولادی را افزایش داده و با افزایش حجم دلار به بازار داخلی، از افزایش بی رویه قیمت ارز و تورم ناشی از آن جلوگیری بعمل آورده و بازار فولاد را بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید