خط ویژه 35155-031

روند مبهم قیمت گذاری مقاطع در بازار فولاد ایران

قیمت میلگرد در بازار
روند مبهم قیمت گذاری مقاطع در بازار فولاد ایرانReviewed by Admin on Oct 27Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ابهامات گذشته در بازار فولاد اکنون به غول بزرگی تبدیل شده است!

 با وجود تصویری مبهم از شرایط کنونی بازار فولاد بعد از دو هفته مسیر کاهشی، واقعیت های مهمی خودنمایی می کنند. اگرچه بازار فولاد همچنان در امتداد همان مسیر مبهم گذشته در حرکت است و چشم انداز روشنی از آینده برای آن نمی توان متصور بود، اما با رصد شرایط کنونی می توان واقعیت هایی همچون نبود انسجام کافی، نیاز به یک شاخص قیمتی رسمی و ضعف بنیادین تقاضا را به عینه مشاهده نمود. ابتدای هفته جاری شرایط بازار به گونه ای بود که واقعیت های بنیادین به دلیل افت تقاضا مخفی مانده بود. البته این شرایط همچنان نیز ادامه دارد و در نهایت با وجود پتانسیل تغییر در ذات بازار می توان به ایجاد تغییرات مجدد امیدوار بود. هر چند این پتانسیل تغییر هم اکنون با ابهامات جدی روبرو می باشد و این مساله باعث شده تا اجازه تحلیل قدرتمند از فعالان بازار گرفته شود.

طی هفته جاری سطح تولید محصولات فولادی از سوی تولید کنندگان کاسته شده و بنابراین و با تکیه بر این عوامل در نهایت شاهد کاهش عرضه خواهیم بود. مجموع این عوامل منجر به مشاهده افزایش در لیست قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهد گردید. البته با وجود روند کاهشی طی هفته های اخیر باز هم نمی توان گفت که این جرقه های رشد بتوانند عمر طولانی داشته باشند. تمامی این رخدادها در بازار فولاد و ابهامات ناشی از گذشته، اکنون به صورت غول بزرگی خود نمایی می کنند و باعث شده که نه تنها بازار روال مشخصی نداشته باشد بلکه هر تولید کننده ای به فراخور شرایط، ویژگی های خودش، قیمت تمام شده و نیاز به منابع مالی و برنامه ریزی تولید، قیمت های مختلفی را پیشنهاد دهد.

حتما بخوانید :   ریزش بهمن دلار تا 13 آبان و تاثیر آن بر بازار فولاد

افزایش حجم عرضه های بورس به سیگنال کاهشی قیمت در بازار کمک خواهد کرد

در حال حاضر به معنای واقعی کلمه بازار فولاد انسجام مورد نیاز را ندارد و اگرچه این وضعیت در مدت های طولانی است که بر روی این بازار سایه افکنده اما طی روزهای اخیر عمیق تر شده. در شرایط فعلی نیاز به یک شاخص قیمتی رسمی بیشتر خودنمایی می کند. بخصوص که حجم معاملات و عرضه ها در بورس کالا مجددا محدود شده است. در گذشته نیز عنوان شد که اگر بازار تمایل به کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان داشته باشد، استارت این کاهش قیمت ها بایستی از بورس کالا باشد و دقیقا هم شاهد این رویکرد بودیم. این بدان معنی است که با کاهش حجم معاملات بورس کالا پتانسیلی برای روند کاهشی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس به بازار ارسال نگردد.

قیمت میلگرد ذوب اهن اصفهان امروز

یعنی اگر در عرضه های اخیر بورس کالا سطح گسترده تری از معاملات را شاهد می بودیم، پتانسیل افت قیمت بیش از آن چیزی که به نظر می رسد خودنمایی می نمود. طی هفته گذشته معاملات ضعیفی را در بورس کالا شاهد بودیم، این امر با مشاهده آرشیو قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به خوبی مشهود است و امید آن می رود که این نقص در آینده جبران گردد. البته فعالان بازار نیز پیش بینی می کنند که عرضه های بورس هفته های آینده تقویت گردد. در صورت تحقق چنین انتظاری سیگنالی برای عدم رشد قیمت محصولات فولادی به صورت ناخودآگاه بوجود خواهد آمد. به خصوص در شرایطی که عرضه ها به صورت نقدی بوده و تحویل فیزیکی از سوی نوردکارها بیشتر می باشد.

حتما بخوانید :   آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

پدیدار شدن موجودی به نام رکود تورمی در بازار فولاد و اثرات ناشی از آن

هفته گذشته جرقه های رشد قیمت برای ورود به فاز صعودی پایدار و قدرتمند زده شد، بدان معنا که بازار به صورت غیرقابل کنترل و البته گذرا به سمت افزایش نرخ متمایل می شود. البته این وضعیت در شرایطی است که عرضه چندانی در بازار وجود ندارد و تقاضا نیز در حال افت بنیادین می باشد. ضعف نسبی عرضه و ضعف شدیدتر تقاضا و تلاش تولید کنندگان برای رشد قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در کنار ضعف معاملات بورس کالا در حال ایجاد موجودی به نام رکود تورمی در بازار فولاد است.

با نزدیک تر شدن به روز ۱۳ آبان و شروع دور دوم تحریم های نفتی جو روانی رشد قیمت ها در بازار فولاد در حال افزایش است. آنچه که در بازار کنونی به شدت عیان است این است که بازار فعلی میل زیادی به رشد نرخ دارد اما داده های بنیادین در این بازار فعلا از افزایش قیمت ها حمایت نمی کنند و علاوه بر آن وجود رقابت منفی بین برخی واحدهای تولیدی برای تامین منابع مالی به عمیق تر شدن این رکود دامن زده است.

نبود یک روال مشخص قیمتی در این بازار قدرت پیش بینی را ضعیف کرده و در چشم انداز آتی به نظر می رسد که هفته مبهمی را پیش رو خواهیم داشت. مخصوصا در شرایطی که داده‌های افزایش و داده‌های کاهشی هر دو در حال قدرت‌نمایی هستند، اما پراکندگی داده‌های افزایشی در هفته گذشته بیشتر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید