بررسی دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ، روزهای پایانی تیر ماه

قیمت میلگرد امروز
بررسی دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ، روزهای پایانی تیر ماهReviewed by Admin on Jul 24Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن بدنبال افزایش تقاضا در بازار فولاد

از اواخر هفته گذشته تاکنون سطح تقاضا برای مقاطع فولادی افزایش یافته است. یکی از دلایل افزایش سطح تقاضا در این حوزه کاهش نقدینگی در مبادی تولید کننده و تلاش آنها برای ایجاد نقدینگی در پرداخت حقوق و دستمزدها و سر رسیدهای بانکی در آخر هر ماه است. البته فعالان بازار با اطلاع از این مسئله خریدهای خود را در آخر هر ماه افزایش می دهند زیرا از سوی تولید کنندگان با تخفیفات نقدی روبرو خواهند شد. دلیل دیگر افزایش تقاضا در چند روزه اخیر زمزمه ی شکل گیری مجدد اعتصابات از سوی کامیون داران است که به سبب عدم تحقق انتظارات آنها از سوی دولت می باشد.

البته در این میان مذاکرات متعددی از سوی نمایندگان این صنف با مسئولان دولتی صورت گرفته است. در پی این مذاکرات نتایجی نیز بعمل آمده که از جمله آنها می توان به عدم پرداخت هر گونه مبلغ به عنوان بارگیری یا انعام یا خرج بنگاه از سوی رانندگان، اشاره نمود. با این وجود از سوی برخی از فعالان این حوزه احتمال شکل گیری اعتصابات طی روزهای اخیر وجود خواهد داشت. البته با وجود افزایش تقاضاها به دلایل گفته شده قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار و قیمت تیرآهن به میزان ۲۰-۱۰ تومان طی روزهای اخیر توسط برخی از مبادی افزایش یافته است.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

البته در این میان مهمترین عامل افزایش تقاضا را نبایستی از یاد برد و آن هم نوسان شدید در بازار سکه و ارز است. این حرکت های نوسانی به همراه افزایش و کاهش قیمت دلار و سکه در طی هفته های اخیر سبب شده است تا در بازار فولادی بطور مداوم التهاب وجود داشته و قیمت میلگرد روز و  تیرآهن با تغییرات زیادی همراه باشد.

امید صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان به دستورالعمل ها و مصوبات دولتی در کاهش قیمت میلگرد

در این اوضاع ملتهب و افزایش روز افزون قیمت ها، امید صنایع کوچک فولادی و پایین دستی ها به بازرسی و دستورالعمل های دولتی و مصوبات وزارت صمت می باشد. این اقدامات در راستای فشار بر خصولتی ها در تامین و عرضه هر چه بیشتر تولیدات در بازار داخلی و کاهش صادرات ازسوی آنهاست.

هرچند که این دستورالعمل از سوی خصولتی ها تاکنون اجرایی نشده و در میزان عرضه خود برای تامین نیاز داخلی تغییری انجام نداده اند. البته از سویی دیگر در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده مصوباتی از سوی وزارت صمت مبنی بر کنترل دستوری قیمت میلگرد برای تولیدکنندگان بزرگ ابلاغ شده است؛ که البته این بخشنامه با اعتراض از سوی سندیکای لوله و پروفیل و اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد روبرو شده است.

در این میان به راحتی می توان وجود فاصله بین نظرات در صنایع پایین دستی و بالا دستی را مشاهده نمود و به همین دلیل مدام بین آنها کشمکش و اختلاف وجود دارد. تمامی این موارد در نهایت به افزایش هر چه بیشتر  روند قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن دامن خواهد زد.

حتما بخوانید :   پرونده های تعزیراتی کشف آهن آلات با ارزش ترین پرونده های تخلفاتی

قیمت میلگرد روز

ثبات قیمت میلگرد و تیر آهن در گرو عرضه خصولتی ها و آرامش بازار دلار

در پیش بینی افق آینده بازار فولاد می توان گفت دستور العملهایی که از سوی دولت ابلاغ می شود و در مقابل آن عرضه های قطره چکانی که از سوی فولادسازان بزرگ وجود دارد، فقط در راستای حمایت از صنایع پایین دستی و حقوق مصرف کننده می باشد تا در این میان بیش از این آسیب نبینند.

در این میان فولاد سازان بزرگ فقط در فکر منافع خود بوده و با اختلاف قیمت مواد اولیه که تنها ۵ درصد از آن با دلار بازار سیاه مطابقت می نماید و بقیه آن معادل با ریال داخلی است، این فاصله را هر چه بیشتر به دلار بازار سیاه نزدیک کرده تا سود بیشتری برایشان حاصل گردد. در این میان برای بهبود بازار فولاد دو عامل را می توان متصور بود.

یکی عرضه فولادسازان بزرگ در بازار داخلی در جهت تامین نیازها و اجرای دقیق دستورالعمل دولتی از سوی آنهاست؛ که البته این امر بعید به نظر می رسد و تاکنون هیچ اقدامی از سوی این تولیدکنندگان در جهت اجرای دستورالعمل دولتی صورت نگرفته است. از سوی دیگر نوسانات شدید در قیمت دلار بازار سیاه است که تمام تحرکات آن بر روی بازار های دیگر از جمله بازار فولاد تاثیر گذاشته و سبب ایجاد التهاب در آن شده است. اگر روند آن آرامش یابد می توان به آینده امیدوار بود؛ که البته تاکنون خلاف آن واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید