خط ویژه 35155-031

راهنمای کامل کاشت میلگرد در فونداسیون

کاشت میلگرد
راهنمای کامل کاشت میلگرد در فونداسیونReviewed by Author2 on Mar 11Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

ضوابط کاشت میلگرد در بتن

ممکن است شما در بتن ساختمان های در حال ساخت، حفره هایی دیده باشید. بنظر شما این حفره ها چیست و دلیل ایجاد آن چه می تواند باشد؟ در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با کاشت میلگرد و روش آن آشنا کنیم. بولت یا آرماتور از نام های دیگر میلگرد می باشند که در ساختمان سازی برای بالا بردن مقاومت ساختمان و جبران نیروی کششی بتن در فونداسیون یا پی ساختمان استفاده می شود. به اتصال بتن جدید به قدیم همچنین اتصال سازه به ساختمان کاشت میلگرد می گویند.

دلایل کاشت میلگرد چیست؟

 1. امکان جابجایی ستون ها به علت تغییرات در نقشه سازه
 2. اجرای پیش آمدگی و کنسول سقف
 3. رفع اشتباهات موجود در خطاهای طراحی و اجرای ساختمان های بتنی
 4. اضافه کردن آرماتور
 5. افزایش سطح مقطع بتن و ….

۳ روش کاشت آرماتور

 1. کاشت با استفاده از مواد پایه سیمانی
 2. کاشت با استفاده از چسب کاشت شیمیایی (چسب کاشت اپوکسی)
 3. کاشت به شیوه مهار مکانیکی

نحوه کاشت با استفاده از مواد پایه سیمانی

در صورت عدم اجرای ریشه های ستون یا عدم اجرای صحیح آن از روش کاشت با مواد پایه سیمانی استفاده می شود. برای این کار ابتدا محل سوراخ را با استفاده از شابلون علامت گذاری کرده سپس با استفاده از دریل دستی یا کرگیری حفره ای ایجاد و این حفره را با استفاده از پمپ های فشار باد که سری نازل باریکی دارند یا با استفاده از برس مویی، عاری از هرگونه گرد و غبار و سنگ ریزه می نماید. اکنون دو سوم حجم حفره را با استفاده از مواد منبسط شونده و روانساز پر کرده سپس با استفاده از جک های هیدرولیکی یا چکش های مخصوص، میله را با فشار در داخل حفره قرار می دهند.

حتما بخوانید :   استاندارد میلگرد a4

ضوابط کاشت میلگرد

نحوه کاشت با استفاده از چسب کاشت اپوکسی

در این روش مانند شیوه قبل بعد از ایجاد حفره در بتن، آن قسمت را به وسیله پمپ های فشار باد یا برس های مویی عاری از هرگونه سنگ ریزه یا گرد و غبار می کنند. هم اکنون  زمان پر کردن حفره از چسب می باشد. برای این کار می توانید چسب با بسته بندی تزریقی یا به صورت کیلویی تهیه کنید که طبیعتا کار با بسته بندی تزریقی آن آسان تر می باشد. حال با استفاده از تفنگ مخصوص تزریق ، میزان دو سوم حفره را به چسب آغشته می کنند. این مرحله از حساسیت زیادی برخوردار می باشد بنابراین متصدی سری نازل چسب را از ته حفره با بالا و پایین کردن سری، چسب را به داخل حفره می راند تا از پر شدن حفره اطمینان حاصل کند. اکنون میله را به صورت دورانی یا با استفاده از چکش مخصوص به داخل بتن وارد می کند.

کاشت آرماتور به شیوه مهار مکانیکی

در این شیوه هم مانند شیوه های قبل بعد از ایجاد حفره، میله را که در انتهای خود پره هایی دارد بوسیله مهار مکانیکی به داخل حفره فرو می برند سپس با سفت کردن پیچی که در ابتدای میله وجود دارد، به جداره بتن سفت می کنند. از معایب این شیوه می توان به قلوه کن شدن بتن در نتیجه سفت بودن اشاره کرد. بعد از اتمام کار میله جای گذاری شده مورد آزمایش قرار می گیرند که در صورت رضایت از نتیجه کار محل برای تغییر یا افزودن سطح مقطع و… آماده می باشد.

آیین نامه کاشت میلگرد

 • عمق کاشت میلگرد

این محصول با توجه به محل کاشت در بتن و نقش آن در سازه به دو نوع کششی یا فشاری تقسیم می شود، بنابراین عمق آن در بتن برای جبران این دو نیرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حتما بخوانید :   آنالیز ورق روغنی برای تشخیص کیفیت

سه راه برای اندازه گیری عمق کاشت

 1. مهندسان ناظر با توجه به نقش کششی یا فشاری آن در سازه و با استفاده از معادلات عمق کاشت را اندازه گیری می کنند.
 2. جدول هیلتی: راهی سریع برای محاسبه عمق کاشت می باشد.
 3. همچنین عمق کاشت را می توان ۱۲ برابر قطر میله در نظر گرفت اما توجه داشته باشید که بدلیل حساسیت این موضوع در مقاومت ساختمان بهتر از از دو شیوه مطمئن تر بالا استفاده کنید.
 • سایز حفره ایجاد شده در بتن

محاسبه سایز سوراخ کاری بتن به نوع چسب مصرفی بستگی دارد. که به این منظور برای چسب های دو جزئی قطر حفره ۴ برابر قطر میله و برای چسب های سه جزئی ۱۰ برابر بیشتر اندازه گیری می شود.

 • خمیر کاشت میلگرد

از انواع خمیر یا همان چسب کاشت می توان به:

 1. چسب های کاشت دو جزئی و سه جزئی
 2. خمیر کاشت بر پایه سیمانی اشاره کرد.

دقت بفرمایید که اگر چسب شما زودگیر باشد شما تنها ۳ دقیقه زمان برای تنظیم میله دارید که این زمان برای چسب های دیرگیر به ۳۰ دقیقه می رسد.

جدول عمق کاشت میلگرد

جدول عمق کاشت میلگرد

ابزارهای کاشت میلگرد

 • کرگیری یا دریل
 • برس مویی یا پمپ فشار باد
 • چسب کاشت
 • تفنگ مخصوص تزریق چسب

معایب استفاده از دریل

در این روش ممکن است مته دریل با آرماتورهای داخل بتن برخورد کند، بنابراین متصدی مجبور به تعویض محل کاشت شود. از طرفی محل قرار گیری کاشت اهمیت دارد و بسادگی نمی توان محل آن را تغییر داد. اما برای حل این موضوع چه باید کرد؟

کرگیری چیست؟

عملیات کرگیری برای ایجاد حفره در بتن بدون اعمال هیچگونه ضربه یا فشار می باشد و فقط از طریق ساییدن بتن صورت می پذیرد. به این شیوه که ماشینی دارای میله ای فولادی به ارتفاع ۴۵ سانتی متر با جریان داشتن آب در این میله فولادی شروع به سایش محل قرارگیری کاشت می کند. کرگیری در اعماق و اندازه های متفاوت انجام می گیرد. عملیات کرگیری معضل برخورد مته دریل با میله های توکار را رفع کرده است.

حتما بخوانید :   بهترین میلگرد برای ساختمان سازی کدام است؟

مزایای کرگیری

 • ایجاد حفره در اعماق و قطرهای متفاوت
 • ایجاد حفره به صورت عمودی یا افقی
 • انجام کار با سرعت بالا بدون تخریب بتن

آزمایش کاشت میلگرد

برای آزمایش عملیات انجام شده از تست PULL OFF استفاده می شود که بعد از انجام آزمایش نتایج را تحلیل و عیب یابی می کنند.

دستگاه تست pull off

عیب یابی کاشت میلگرد

 • اگر میله با بتن اطرافش از محل قلوه کن شود، دلیل آن کم بودن عمق کاشت می باشد.
 • اگر میله از محل حفره بیرون آمده باشد از دلایل آن می توان به عاری نبودن حفره از گرد و غبار، درست انجام نگرفتن نحوه چسب کاری و یا جنس نامرغوب چسب اشاره کرد که نتیجه مطلوب جاری شدن میله می باشد.

نکات مهم در کاشت میلگرد

جبران نیروی کششی و فشاری بتن از طریق کاشت این محصول و مقاوم سازی ساختمان اهمیت بسیار بالایی دارد از همین رو نکات مهم در کاشت آرماتور را به طور اختصار برای شما عزیزان آورده ایم:

 • توجه به سالم بودن میله از لحاظ نداشتن زنگ زدگی
 • عاری بودن از هرگونه آلودگی، روغن، چسب و غیره
 • مرغوب بودن نوع چسب
 • عاری بودن حفره از گرد، غبار و سنگ ریزه
 • مرطوب نبودن حفره
 • اندازه گیری دقیق سایز حفره سوراخ شده
 • اندازه گیری دقیق عمق کاشت
 • آسیب ندیدن میلگرد های توکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید