خط ویژه 35155-031

قیمت میلگرد در بورس کالای ایران

میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس و بازار داخلی
قیمت میلگرد در بورس کالای ایرانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 10Rating:
۵ (۱۰۰%) ۸ تعداد رای ها

آمار معاملات بورس کالای ایران

این روزها قیمت روز میلگرد در بازار داخلی با افت و خیزهایی همراه و از  ماه های گذشته تاکنون بازار محصولات فولادی تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و سکه دچار نوساناتی شده است. این روند نزولی تا هفته های آخر آبان شیب ملایمی را سپری کرد روال اما در ابتدای آذر ماه تغییر یافت. شیب نزولی کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد در هفته دوم به گونه ای دیگر خود نمایی کرد. کاهش بی سابقه نرخ محصولات به خصوص قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار داخلی و بورس موجب شد موج عظیمی از تقاضا روانه بازار گردد.

علت کاهش قیمت فولاد

انباشت محصولات در انبارها و نگرانی فولادسازان از بازگشت سرمایه به روال کاهشی دامن زده و هفته گذشته شاهد کاهش زننده نرخ تمام شده محصولات فولاد سازان از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن در بورس بودیم. این روند کاهشی در سوابق بازار فولاد ایران تقریبا بی سابقه بوده است. کمتر کسی تصور کاهش نرخ دلار و به تبع آن پایین آمدن قیمت پایه محصولات فولادی در این وهله از سال را در سر داشت. در حال حاضر میلگرد به حداقل قیمت خود رسیده و وارد کانال ۳ هزار تومانی شده است. به گفته کارشناسان حوزه فولاد این مساله از دو جهت قابل بررسی می باشد. یکی از جهت حواشی تولید محصولات فولادی، توسعه خطوط، افزایش ظرفیت های تولید و دیگری از منظر خریداران میلگرد قابل بررسی است.

حتما بخوانید :   عدم پتانسیل رشد در حوزه قیمت پروفیل و ادامه ثبات

وضعیت بازار آهن در آینده

عدم ثبات قیمت در هر حوزه ای موجب بروز جو روانی خواهد شد حوزه فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مسئله موجب شکست مرز فنی قیمت گذاری و اعمال سیاست های فولادی خواهد شد. بازار همچنان پتانسیل پایین آمدن را دارد اما بر اساس پیش بینی ها این بار شاهد روند تند و تیز کاهش قیمت ها چون هفته گذشته نیستیم. اکنون نزدیک ترین نقطه قیمت ها  به کف خود است بازار، شیب تندی را سپری کرد تا به این مرحله برسد. شیب تند افزایش یا کاهش قیمت روز میلگرد در بازار و همچنین نا متوازن بودن چرخه مساله نگران کننده ای است. چرا که نمی توان پیش بینی دقیقی از ماه های آتی و وضعیت آن داشت. شفافیت بازار مساله بسیار مهمی در اقتصاد هر کشور است. طی کردن روند ثابت قیمتی موجب می شود افزایش یا کاهش قیمت ها چندان محسوس یا نگران کننده نباشند. از جهتی موضوع ساخت و ساز نیز در ابهام فرو می رود چرا که نمی توان بررسی دقیقی از آینده محصولات فولادی  و قیمت آن ها داشت. این امر چون سیکلی است که بازار مسکن و سرانه مصرف را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

قیمت روز میلگرد در بازار

وضعیت قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان بعد از حذف سقف بورس

در صورتی که رکود بازار فولاد را در بر گیرد قیمت میلگرد اصفهان در بورس و بازار داخلی از حالت متعارف خود خارج خواهد شد و این بر آینده بازار فولاد ایران و رتبه جهانی کشور تاثیر نامطلوبی برجای می گذارد. در هفته گذشته بیش از ۱۰۳ هزار تن مقاطع فولادی به بازار بورس کالا عرضه شد و از این میان تنها ۱۰ تن به فروش رسید.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

این مساله می تواند نگران کننده و ناخوشایند باشد چون نشان از فرو رفتن آرام بازار در لاک رکودی است. نا متعادل بودن میزان عرضه و تقاضا در بازار فولاد مساله دیگری است که فولادسازانی چون شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان را درگیر خود کرده. از طرفی مصرف کنندگان در انتظار کاهش هر چه بیشتر قیمت مقاطع و به تبع آن خرید محصولاتی چون میلگرد هستند این نگرانی وجود دارد که این روند کاهشی دقیقا تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

تحلیل بازار جهانی فولاد

کاهش تقاضای فصلی، رکودی که آرام آرام در حال سایه افکندن بر بازار فولاد است و حواشی موجود همگی دست به دست هم داده تا از شفافیت قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی در بازار بکاهند. از طرفی در بازار جهانی هم وضعیت چندان مطلوب نیست بازارهای قدری همچون چین نیز دچار همین موضوع هستند. مسئله مشکلات صادرات، حواشی گمرک، رقابتی شدن بازار جهانی و… از پررنگ ترین عواملی هستند که تمایل فولادسازان به فروش محصولات در بازار داخلی را بیش از پیش قوت می بخشند. از طرفی اشباع بازار چندان جالب نیست و باز هم در سیکل رقابت، انباشت محصولات در انبار و نوسان قیمت دچار می شویم.

دستورالعمل معاملات بورس کالا

روند فعلی بازار نشات گرفته از حجم بالای عرضه در بورس کالا، کاهش قیمت مواد اولیه، سیاست فولاد سازان داخلی و … است. جالب است که در حال حاضر قیمت شمش و میلگرد روند نزولی به خود گرفته اما همچنان نبض بازار ضعیف است و با کمبود تقاضا مواجه هستیم. فرو رفتن بازار در رکود مساله ای است که نگرانی و جو منفی را ایجاد کرده و برای جلوگیری از فرو رفتن هر چه بیشتر بازار در رکود باید تمهیدات مناسبی در نظر گرفت. در آمار  و ارقام بازار بین المللی نیز نشانی از رشد قیمت آهن آلات به چشم نمی خورد. بر اساس گفته کارشناسان فولادی و با بررسی نوسانات قیمت روز میلگرد در می یابیم که قیمت های فعلی به قیمت محصولات در  مرداد ماه نزدیک شده که یک روند کاهشی بسیار بزرگ و بی سابقه است. اگر این روال کاهشی ادامه یابد احتمال دارد که حباب افزایشات قیمت که تبعات افزایش نرخ دلار بوده به یکباره از بین بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید