خط ویژه 35155-031

مقاومت کششی میلگرد

مقاومت کششی میلگرد
مقاومت کششی میلگردReviewed by Author2 on Mar 13Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

میلگرد و مشخصات فنی آن

مقاومت فشاری و مقاومت کششی دو عامل مهمی هستند که باید در ساختمان سازی به آن ها توجه بسیاری کرد. مقاومت فشاری بیشترین نیروهای مستقیم وارد شده بر جسم می باشد که بتن از بالاترین مقاومت فشاری و پایین ترین مقاومت کششی برخوردار می باشد و برای جبران آن از قرار دادن میلگرد درون بتن استفاده می کنند. مقاومت کششی بیشترین نیرویی است که این محصول قبل از گسیختگی متحمل می شود. در ادامه این مقاله به بررسی موضوع مقاومت کششی یا حد گسیختگی میلگرد می پردازیم. همانگونه که گفته شد آرماتور ، میله ای فولادی با آج هایی بر روی سطح آن می باشد و برای جبران نیروی کششی بتن در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

دو مشخصه اصلی میلگرد

این محصول به طور کلی با دو نوع آزمایش سنجیده میشود:

  • مقاومت تسلیم: مقدار نیرویی که به میلگرد وارد می شود و باعث تغییر شکل آن نمی شود. اما با افزایش مقدار نیروی وارده باعث تغییر شکل برای همیشه می شود. به طور کلی به خاصیت برگشت پذیری الاستیک و برگشت ناپذیری پلاستیک می گویند.
  • مقاومت کششی: بیشترین نیرویی که میلگرد قبل از شکستن متحمل شده و موضوع اصلی این مقاله می باشد.

آهن زنگ نزن چیست

مقاومت کششی میلگرد چیست؟

به بیشترین نیرویی که  می تواند قبل از خم شدن یا شکستن متحمل شود مقاومت کششی یا حد گسیختگی میلگرد می گویند. این مقدار در تست مقاومت از حاصل تقسیم کردن بیشترین نیروی وارد بر سطح مقطع بدست می آید و واحد آن پوند بر اینچ مربع می باشد. این مقدار ثابت نیست و با عملیاتی مانند سرد کاری، آلیاژ کاری و یا عملیات حرارتی قابل افزایش دادن می باشد.

حتما بخوانید :   ضوابط کاشت میلگرد در بتن

لزوم انجام تست کشش یا تست تنش در چیست؟

در سازه ها و تاسیساتی مثل پل ها که بیشتر در معرض تحرکات لرزشی، دینامیکی و ضربه ای می باشند، بالا بودن میزان استحکام کششی و استحکام تسلیم اهمیت ویژه ای دارد چرا که در صورت مقاوم نبودن، فولاد قبل از رسیدن به حالت کششی شکسته و دچار ریزش ساختمان یا پل می شود. بنابراین مهندسان قبل از بکار بردن انواع فولاد مانند ورق ها، تسمه، کابل و یا میلگرد در سازه آن ها  را مورد آزمایش و بررسی مقاومت کشش قرار می دهند. پس محاسبه مقاومت این محصول کمک بزرگی به جلوگیری از ایجاد صدمات و خرابی ها به ما می کند.

 آزمایش تعیین مقاومت کششی

در انجام این تست از ماشین آزمایش کشش، دستگاه ثبات و دستگاه نیروسنج استفاده می شود. نیروی کششی که میلگرد می تواند در طی آزمایش متحمل شود همان مقدار منحنی ایجاد شده در نمودار استحکام نهایی یا UTS می باشد که این مقدار مقاومت کششی میلگرد است.

 نحوه انجام آزمایش کشش

نمونه ای ۲۰ سانتی متری از وسط میله را علامت گذاری کرده سپس نمونه را بین دو فک دستگاه قرار دهید و بعد به وسیله فلکه دستی شروع به اعمال نیروی کششی کنید. اعمال نیرو را تا جایی که مندرجات روی دستگاه سریع افزایش پیدا کند ادامه دهید. در این لحظه دستگاه حد ارتجاعی را نمایش می دهد. در ادامه کار، نیرو را بجای چرخاندن فلکه دستی به وسیله الکترو موتور اعمال کنید تا جایی که میلگرد بشکند. مقدار نیرویی که در این لحظه وارد می شود همان مقدار مقاومت کششی میلگرد می باشد.

حتما بخوانید :   نکاتی در مورد انواع ورق که احتمالا نمی دانید

تمامی اطلاعات از قبیل گام مارپیچ، شکل، طول، وزن، سطح مقطع، حد ارتجاعی، تاب کششی  را در طول انجام تست یادداشت نمایید و بعد از اتمام کار آن ها را بررسی کنید. در پایان کار با بررسی اطلاعات یادداشت شده به حد جاری، نقطه تسلیم که با مکث عقربه روی دستگاه مشخص می شود و مقاومت کششی دست می یابیم.

 محاسبه مقاومت کشش میلگرد

محاسبه مقاومت از قانون هوک تبعیت می کند. طبق این قانون میله به صورت خطی تغییر پیدا می کند.

قانون هوک برای اندازه گیری مقاومت کشش میلگرد به صورت φ/ε=E می باشد. که از حاصل تقسیم کرنش (φ) بر تنش (ε) مقدار شیب خطی یا مدول الاستیسیته ( مقدار سفتی ماده) بدست می آید (E).

استاندارد کشش میلگرد

استاندارد کشش میلگرد

عمده میلگرد تولید شده در ایران مطابق با استانداردهای روسی در ذوب آهن اصفهان تولید و به سه گروه تقسیم می شود.

سه گروه اصلی میلگرد در ایران

  • نوع A-1: این نوع محصول بصورت صاف می باشد و مقاومت تسلیم و کششی آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.
  • نوع A-2: نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ هزار و مقاومت کششی ۵ هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.
  • نوع A-3: نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴ هزار و مقاومت کششی ۶ هزار کیلو گرم بر سانتی متر مربع است.

جدول مقاومت کششی آرماتور

 جدول مقاومت کششی میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید