نوسانات اقتصادی اخیر در نتیجه وجود سوء مدیریت در نظام ارزی کشور

قیمت میلگرد مجتمع فولاد کویر
نوسانات اقتصادی اخیر در نتیجه وجود سوء مدیریت در نظام ارزی کشورReviewed by Admin on Sep 9Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی و ارزیابی عوامل موثر بر تعیین نرخ ارز در اقتصاد داخلی کشور

همانگونه که از کانال های مختلف خبری و از بازتاب معاملات در بازار طی چند روزه اخیر مطلع شده اید نوسانات قیمت ارز در بازار سبب نوسان قیمت انواع میلگرد کویر کاشان گردیده است. در این میان محاسبه نرخ ارز به عنوان مهم ترین بعد مدیریت کلان اقتصادی در بخش داخلی و خارجی هر کشور محسوب می گردد. متاسفانه تاکنون مدیریت صحیحی در این بخش صرفه نظر از شرایط ویژه سالهای جنگ تحمیلی، طی ۳۰ ساله گذشته تاکنون اعمال نشده است.

این روند در عدم مدیریت صحیح نظام ارزی در حوزه ی داخلی و خارجی کشور سبب ایجاد نوسان بر لیست قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی گردیده است. برای مدیریت ارزی کشور چند قاعده ساده وجود دارد که عبارتند از:

  • محاسبه و تعیین نرخ ارز موثر برای اقتصاد ملی.
  • انتخاب بازه و محدوده ای در حول و حوش آن و اجازه به صرافان و فعالان بازار برای انعکاس نیروهای واقعی بازار در این بازه قیمتی.
  • همراهی پویا و طبیعی با این بازه قیمتی در طول زمان و استفاده از بازار سلف برای ایجاد قیمت های آتی به فعالان اقتصادی.

در این میان برای قاعده اول مدیریت ارز در کشور و تعیین نرخ ارز موثر فاکتورهایی وجود دارد که شامل پویایی های واقعی اقتصاد کشور، توازن اقتصاد کلان کشور با مدیریت کسری و مازاد داخلی، رفتارهای و روابط با شرکای مهم تجاری، روند کاهش ارزش پول ملی و مابه تفاوت ان با تورم جهانی و داخلی و در نهایت سیاست های صادراتی کشور می باشند.

حتما بخوانید :   فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهان

متاسفانه در ایران تاکنون روند تغییرات متغیرهای فوق برای تعیین نرخ ارز در مقابل پول ملی در نظر گرفته نشده است و همین موضوع سبب گردیده تا در حال حاضر شاهد روند افسارگسیخته و از کنترل خارج شده نرخ ارز در بازار داخلی باشیم که این نوسانات سبب ایجاد آشفتگی در بازار فولاد و عدم تعادل در تعیین قیمت میلگرد کویر کاشان امروز گردیده است.

قیمت میلگرد کویر کاشان

آرامش اقتصادی در نتیجه تعیین نرخ ارز بر اساس روند طبیعی و نرخ بهینه آن

همانگونه که گفته شد برای تعیین نرخ ارز بایستی متغیرهای فوق در ازای پول ملی در نظر گرفته شده و در نهایت با اعمال تمامی شاخص های موثر در تعیین نرخ ارز یک نرخ بهینه تعیین گردد. نرخ ارز بایستی با دقت و عقلانیت از سوی کاشناسان مربوطه محاسبه گردد و محدوده خاصی برای آن در نظر گرفته شود تا طی آن محدوده صرافان و نیروهای فعال در بازار بتوانند در این مسیر فعالیت نمایند. با ایجاد چنین دامنه ای در تعیین نرخ ارز می توان امیدوار بود که لیست قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی بر اساس منطق و به دور از هرگونه هیجان تنظیم گردد. در حقیقت نرخ معین، از ایجاد شوک ها و نوسانات در بازار فولاد جلوگیری بعمل خواهد آورد.

از سویی دیگر حاشیه های تعیین نشده برای نرخ ارز سبب ایجاد انعطاف و پویایی لازم برای انجام فعالیت ها خواهد گردید و بدین صورت سبب می شود تا قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر محصولات فولادی کاذب و تحت فشار قرار نگیرد. اگر در طول ۸ ساله اخیر از روند تحریم قبلی تاکنون، سیاست اجازه تعدیل طبیعی برای نرخ ارز داده می شد، اکنون شاهد جهش آنی قیمت ارز و به دنبال آن نوسانات قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی نبودیم.

حتما بخوانید :   ناکارآمدی دولت در تجربه دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهان

اما و اگرهایی که اگر در بازار ارز به وقوع می پیوست اکنون چنین نمی شد

در حقیقت اگر نرخ ارز طی سال های اخیر به شکل بهینه ای تعیین می گردید، سبب کاهش کسری بودجه می گردید و باعث آن می شد تا در بخش تولید پویاتر از گذشته به فعالیت ادامه دهیم. از سویی دیگر با تعیین بهینه نرخ ارز روابط خارجی ایران با سایر کشورها اصلاح می گردید و در این میان منافعی بسیاری را برای کشور ایجاد می نمود.

در حقیقت در شرایط طبیعی قیمت ارز دچار نوسان میشد و نه این که هر موجی از هر سمتی سبب نوسان قیمت دلار در اوضاع کنونی گردد. اما متاسفانه دولت های پیشین تمامی سعی خود را نمودند تا نرخ ارز را تحت فشار کاذب قرار داده و آن را به طور مصنوعی پایین نگه دارند.

در حقیقت نرخ ارز طی سالهای اخیر نتوانست همگام با تورم در داخل کشور رشد نماید و همین امر سبب جهش آنی آن طی شش ماهه اخیر و افزایش قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی گردد. در این میان به دلیل عدم تدبیر از سوی دول پیشین و فعلی در تعیین نرخ بهینه ارز براساس روند طبیعی رشد آن، در حال حاضر با ورود به هر شوک اقتصادی و سیاسی نرخ ارز به صورت جهش وار رشد می کند.

این روند نه تنها برای کشور منفعتی در پی نخواهد داشت، بلکه سبب ایجاد فضای ابهام آلود همراه با بی اعتمادی و بی ثباتی خواهد گردید و سپس به تورم و التهاب در بازار داخلی از جمله بازار فولادی خواهیم رسید و درنهایت همانگونه که مشاهده می کنید سبب ایجاد نوسان شدید در قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید