کاهش معاملات در بازار مسکن و بی ثباتی روزافزون در این حوزه

قیمت تیرآهن اصفهان امروز
کاهش معاملات در بازار مسکن و بی ثباتی روزافزون در این حوزهReviewed by Admin on Oct 7Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی دلایل کاهش تقاضا در بازار فولاد طی روزهای اخیر

همراه با کاهش شدید قیمت دلار و سکه در بازار، قیمت تیرآهن اصفهان سایز ۱۸ نیز به مرز ۵ هزار تومان نزدیک شده است. اخبار واصله از بورس کالا حکایت از آزاد شدن اولین سبدهای محموله های ذوبی مانند تیرآهن و میلگرد با قیمت های رقابتی داشته است. هفته گذشته بعد از یک روند باثبات نسبی در قیمت روز آهن آلات در ایران، روند کاهشی مشاهده گردید. به طوری که میانگین لیست قیمت تیرآهن با حدود دو درصد کاهش نسبت به قیمت قبلی به فروش رسید.

با ادامه ریزش قیمت ارز در بازار داخلی کشور و کاهش هیجانات بازار فولاد و پایین آمدن سطح تقاضای کاذب، امید آن می رود تا شاهد کاهش قیمت آهن آلات و رسیدن آنها به سطح تعادل باشیم. در این میان کاهش تقاضای مصرف کننده نهایی در بازار فولاد به دلایل متعددی ذکر شده است که از جمله آنها می توان به افزایش شدید نرخ مواد اولیه، عدم صرف اقتصادی پروژه های ساخت و ساز، ورود به فصل سرد سال و کاهش معمول تقاضا در این زمان اشاره نمود.

از سویی دیگر اعتصابات کامیون داران نیز تبدیل به بحث داغی در بازار فولاد گردیده و سبب شده تا هم تولید کننده با کمبود مواد اولیه مواجه شده و هم مبادی غیر رسمی مانند انباری ها که از خرید چند برابر ظرفیت کالا و عدم تحویل آنها از سوی کارخانجات به دلیل مشکلات حمل و نقل نا امید شده اند، میلی به خرید مجدد در این شرایط نداشته باشند. در این میان روند افت قیمت دلار در حاشیه بازار تمام انگیزه های سفته بازان برای خریدهای احتمالی را برهم زده و این روند سبب شده تا بازار فولاد در شرایط کنونی به حالت نیمه تعطیل در آمده و به طور کلی به حاشیه رانده شود.

حتما بخوانید :   بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوست

آیا قیمت محصولات فولادی با کاهش قیمت دلار افت خواهد داشت؟

حال بازار فولاد ایران چندان خوب به نظر نمی رسد و انگار زودتر از موعد به خواب زمستانی فرو رفته است، حال و هوای بازارهای فولاد جهانی نیز چندان تعریفی نداشته و روند رو به افتی را طی می نماید. البته نبایستی فراموش نمود که کاهش ارزش ریال نیز سبب شده تا مقایسه قیمت ها با نرخ های جهانی فولاد نسبتا بیهوده شود. با این وجود روند نزولی در نرخ های جهانی فولاد، هر گونه القاء التهاب نشات گرفته از بازار های جهانی را برای عرضه کنندگان منتفی می سازد.

قیمت تیرآهن 14

تحریم های ثانویه آمریکا با تاثیر بر صادرات محصولات فولادی و کاهش آنها سبب گردیده تا مازاد عرضه های فولادی در بازار داخلی سرازیر شود. ادامه عرضه های مداوم داخلی و کاهش قابل توجه قیمت دلار در حاشیه بازار در هر حال مقاومت دلالان بورس کالا را در هم خواهد شکست و سطوح قیمت تیرآهن هاش و سایر محصولات فولادی افت خواهند نمود و زمینه رانت و فساد اقتصادی در بازار فولاد برچیده خواهد شد.

با بررسی روند قیمت دلار طی ماه گذشته در خواهیم یافت که با ادامه موج دوم افزایشی قیمت دلار، قیمت تیرآهن روز اصفهان نیز با این موج همراهی ننمود و شاهد جهت گیری متفاوتی از قیمت محصولات فولادی در این حوزه طی ماه گذشته بوده ایم. به عبارتی دیگر بازار فولاد با افزایش قیمت دلار گران نشد، به همین دلیل اکنون نیز با کاهش قیمت دلار نمی توان انتظار کاهش قیمت ها را داشته باشیم.

حتما بخوانید :   بررسی قیمت در بازار آهن آلات ایران و جهان

تاثیر رای دیوان لاهه بر روند قیمت دلار از هفته گذشته تاکنون

در حال حاضر نوسان قیمت مقاطع در بازار آزاد بین ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان روند معقولانه ای به نظر می رسد؛ یعنی نیم دلار بر حسب نرخ دلار در سامانه نیمایی. در حالی که بازار فولاد همچنان در سکوت فرو رفته و قیمت دلار کاهشی است، اعتصابات کامیون داران نیز مزید بر علت شده است. معاملات بازار خودرو خارجی به دلیل وجود قیمت های نجومی بیشتر به حالت معاوضه ای بوده و اکثر تولید کنندگان نیز به دلیل افزایش روزانه قیمت ها، تمایلی به فروش از خود نشان نمی دهند.

بازار ارز همچنان منتظر تصویب لایحه FATF بوده و البته تاثیر رای دیوان لاهه بر روند کاهشی قیمت ارز در هفته گذشته را نیز نمی توان فراموش نمود. با وجود افزایش قیمت در بازار مسکن نیز حجم معاملات در این حوزه کاهش یافته و اکثر سازندگان با وجود افزایش روزانه قیمت و عدم ثبات در این بازار در حال حاضر تمایلی به فروش ندارند. به نظر می رسد این وضعیت تا رسیدن به تحریم های نفتی آمریکا در نیمه های آبان ماه، همچنان ادامه داشته باشد و اکثر بازارهای داخلی در همین وضعیت رکود و بلاتکلیفی سر خواهند برد. امید آن می رود تا در آینده با خبرهای مثبت در بازار فولاد مواجه شویم و قیمت محصولات فولادی به ثبات و آرامش مد نظر فعالان این حوزه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید