خط ویژه 35155-031

کاهش قیمت میلگرد ذوبی در بازار و بورس کالا

پایین امدن قیمت میلگرد ذوبی اصفهان
کاهش قیمت میلگرد ذوبی در بازار و بورس کالاReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 13Rating:
۵ (۱۰۰%) ۵ تعداد رای ها

ذوبی ها کاهش قیمت را پذیرفته اند

در روزهای اخیر بازار دچار یک شوک هیجانی شده به گونه ای که تحت تاثیر کاهش قیمت دلار و افزایش ارزش ریال حالتی نزولی به خود گرفته است. ابهام در بازار محصولات و از طرفی وجود سایه رکود بر حوزه آهن آلات خریداران را کاملا سردرگم ساخته هیچ کسی نمی داند چه چیزی در آینده بازار فولاد به سرد می برد. کارخانجات بزرگ فولادساز با کاهش تقاضای متاثر از رکود بازار با دنبال کردن سیاست های مختلف سعی در بقای مجموعه های تولیدی خود دارند. کارخانجاتی چون شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با ارائه تخفیفات، پایین آوردن قیمت تمام شده فولاد و عرضه محصولات انبار شده به بازار آهن آلات سعی بر آن داشته تا با مبادلات بیشتر و سود کمتر در جهت حفظ بقا و بازگشت سرمایه و متعاقبا تولیدات مجدد گام بردارد.

قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار نیز تحت تاثیر همین مقوله روند کاهشی در پیش گرفته است. برخی دیگر از کارخانجات فولادی اما سیاست های دیگری را برگزیدند طوری که در اواسط هفته گذشته شاهد بسته شدن فروش محصولات چند تولید کننده فولادی و عدم عرضه توسط آنان بوده ایم. انبار سازی آهن آلات توسط فولادسازان موجب می شود برخی از محصولات در بازار کمتر یافت شوند و شاید این سیاست موجب تغییر مسیری باشد که آهن آلات اکنون در پیش گرفته اند. از طرفی این روزها شاهد روند کاهشی قیمت روز میلگرد در بازار داخلی و بورس بوده ایم. بر اساس آمار روند این حوزه متاثر از رکود حاکم و ریزش دلار روندی نزولی در پیش گرفته اما نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده حوزه آهن الات تا ۶ ماه آینده داشت زیرا در ظاهر تنها عواملی چون کمبود تقاضا و رکود حاکم بر بازار به دلیل کاهش میزان ساخت و ساز توجیه کننده شرایط فعلی هستند.

حتما بخوانید :   شرایط حاکم بر بازار فولاد، سناریوی از پیش تعیین‌شده

قیمت روز میلگردذوبی

اغلب در فصول سرد شاهد این رکود و جو منفی هستیم که متاثر از پایین آمدن میزان خرید محصولات فولادی و مصرف سرانه بوده است. بر همین اساس در پایان فصل و با شروع فصل جدید میزان خرید و سرانه مصرف نیز دچار رشد خواهد شد که همین امر در قیمت فروش آهن آلات تاثیر گذار است.

۲ عامل اصلی کاهش قیمت فولاد

در ماه های آینده تجار و بازاریان تحت تاثیر پس لرزه های ریزش دلار قرار خواهند گرفت احتمال می رود که این تغییرات تاثیرات خود را در بخش های دیگری نمود کند. از طرفی شرایط فعلی ناپایدار و مقطعی است روند نزولی کاهش قیمت میلگرد ذوبی اصفهان شرایطی به وجود آورده که خریداران محصولات مورد نظر خود را با قیمت کف تهیه نمایند. با توجه به کاهش نرخ دلار قیمت پایه در اغلب حوزه ها به قیمت های مرداد ماه سال جاری نزدیک  شده است.

در گوشه و کنار بازار آهن آلات رقابت های منفی نیز دیده می شود که برخی فولادسازان تحت تاثیر شرایط حاکم و جو منفی در جهت دستیابی به سود بیشتر اقداماتی در پیش گرفته اند. از طرفی برخی دیگر از عرضه کنندگان سعی بر آن دارند با شرایط همگام شده و تنها به فکر تامین نیاز بازار و ادامه بقا هستند.

روند کاهشی قیمت فولاد

میلگرد ذوبی اصفهان در بازار صادراتی

رقابت در بازار جهانی نیز به همین منوال می گذرد. کاهش قیمت در بازار جهانی میزان مبادلات را تحت تاثیر خود قرار داده برخی خریداران در انتظار کاهش مجددا از انجام مبادلات فعلی دست کشیده و برخی دیگر شرایط فعلی را بهترین زمان برای تامین نیازهای داخلی خود دانسته و از قیمت های کف بهره می گیرند. صادرات انواع آهن آلات ایران به کشورهای منطقه نیز جزء برنامه هایی که است که امروزه برای بهبود رتبه فولادی روی آن مانور داده می شود.

حتما بخوانید :   افزایش قیمت فولاد تا پایان سال جاری

با توجه به پایین آمدن نرخ پایه صادراتی و بازی رقابتی که بین کشورها بر سر فروش محصولات به راه افتاده تمایل برخی صادرکنندگان را به سمت بازار داخلی گرایش داده است. در حال حاضر سیاست خاصی برای تثبیت قیمت آهن آلات و تغییر فاز وجود ندارد. احتمال می رود این روند تا اواسط فصل سرما ادامه یابد.

شیب تند افت قیمت میلگرد ذوبی اصفهان

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان امروز به کف خود رسیده و روند نزولی خریداران این برند را ترغیب کرده تا پیش از تغییر فاز، با قیمت های فعلی مایحتاج خود را تهیه نمایند. کارخانه ذوب آهن آصفهان که امروزه سردمدار تولیدکنندگان میلگرد در ایران است این گونه اذعان داشته که تنها در جهت بازگشت سرمایه های تولیدی خود در تلاش است و فعلا قصد افزایش نرخ تولیدات خود را ندارد.

نمودار قیمت میلگرد ذوبی اصفهان

سیاست اما در تمام کارخانجات به همین صورت نیست جلوگیری از عرضه و بستن تخفیفات یا حتی عدم فروش می تواند بازار را متشنج سازد. عمده مشکلات بازار داخلی، فقدان تعادل و پایداری و در نتیجه عدم اعتماد به قیمت آهن آلات روز است. روند نزولی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در روزهای گذشته با شتاب کمتری نسبت به هفته های گذشته همراه است نمودار تغییرات قیمت نماینگر این مساله است که سراشیبی قیمت  آهن آلات در حال رسیدن به نقطه توقفی است و بعد از آن مشخص نیست این نمودار همچنان رو به نزول باشد یا روند صعودی ماه های پیشین را در پیش بگیرد. هر چند ثابت بودن قیمت آهن آلاتی چون میلگرد می تواند یک نکته مثبت تلقی شود اما تحقق این امر یک شبه امکان پذیر نیست و نیازمند سیاست مسئولین ذی ربط و همکاری تولید کنندگان بزرگی چون کارخانه ذوب آهن اصفهان و سایر فولادسازان است. امید است این امر محقق گردد و بازاریان فارغ از جو روانی و نگرانی از افزایش قیمت ها، به فعالیت های خود ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید