کاهش میزان تقاضا در بازار فولادی و تاثیر آن بر روند نزولی قیمت ها

قیمت روز میلگرد در بازار اصفهان
کاهش میزان تقاضا در بازار فولادی و تاثیر آن بر روند نزولی قیمت هاReviewed by Admin on Oct 6Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

وجود تفاوت قیمت در عرضه محصولات فولادی از سوی تولیدکنندگان

میزان تقاضا روزهای اخیر در بازار فولاد برای محصولات فولادی کاهش یافته است، این عامل سبب گردیده تا نمودار قیمت میلگرد روند نزولی را طی نماید. میانگین قیمت این محصول تا ۱۳۰ تومان کاهش یافته است. هفته گذشته قیمت شمش روند صعودی داشته و به میزان ۲۴۰۰ تومان در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. البته نرخ پیشنهادی برای این محصول از سوی تولید کنندگان به میزان ۳۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو گزارش شده است. تاکنون هیچ معامله ای با این رنج قیمت در بازار گزارش نشده است اما باز هم مشخص نمی باشد که این سطح عرضه چه تاثیر بر روی قیمت های محصولات فولادی طی روزهای آینده خواهد داشت.

انباشتگی محصولات فولادی در انبارها باعث بروز مشکل دیگری شده است که بر التهاب در بازار فولاد و ایجاد قیمت های سلیقه ای در بازار فولاد دامن زده است. در این میان پیش بینی می شود که شمش خوزستان طی هفته آتی با قیمت ۲۲۰۰ تومان عرضه شود. البته فضای روانی ایجاد شده در بازار فولاد نیز بر روی قیمت روز میلگرد و سایر محصولات فولادی تاثیر داشته و سبب ایجاد نوسان گردیده است. در حال حاضر تولید کنندگان با چالش های زیادی در امر تولید و قیمت گذاری روبرو می باشند.

متوسط قیمت میلگرد مبادی تولیدی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار طی هفته های اخیر برای سایزهای ۸ تا ۳۲ میلی متر به میزان ۲۷۰۰ تومان گزارش شده است. این در حالی است که در روزهای پایانی قیمت این محصول روند کاهشی را طی نمود و به قیمت ۲۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. روزهای پایانی هفته گذشته برخی از کارخانجات از انجام معاملات و فروش محصولات خود صرفه نظر نمودند؛ اما برخی دیگر همچنان در پیشنهادات قیمتی خود روند نزولی را داشته اند.

حتما بخوانید :   کاهش قیمت ورق گالوانیزه با ورود دلار به کانال 14هزار تومان

تفاوت خصولتی ها و تولید کنندگان بخش خصوصی در تامین شمش مورد نیاز

تولیدکنندگان شمش و نوردکاران بخش خصوصی در واقع مکمل یکدیگر می باشند و رابطه لازم و ملزوم نسبت به یکدیگر دارند اما این مسئله برای خصولتی ها صادق نمی باشد و رابطه نوردکار با فروشنده شمش این گونه نیست و اکثر اوقات با زیرکی شمش مورد نیاز با قیمت مناسب به دستشان رسیده و در حقیقت نوردکاران بخش خصوصی به عنوان رقیب برای بازار شمش خصولتی ها محسوب نمی شوند.

قیمت میلگرد در بازار

طی چند روزه اخیر بازار فولاد وارد فاز هیجانی گردیده و یکی دیگر از روزهای افزایشی برای میلگرد آجدار به همراه سایر محصولات فولادی رقم خورده است. در این میان بازار فولاد با چالشهای زیادی روبرو شده و هر کدام از این فراز و نشیب ها بر روند قیمت گذاری از سوی تولید کنندگان تاثیر زیادی داشته است. با افزایش قیمت ها سطح تقاضا در بازار فولاد به شدت کاهش یافته و تاکنون مورد استقبال مصرف کننده نهایی قرار نگرفته است.

با ادامه این روند قدرت مانور تولیدکنندگان و کارخانجات برای افزایش بیشتر قیمت ها کاهش یافته است. در حال حاضر بازار فولاد پر التهاب بوده و قیمت میلگرد ساده و سایر محصولات فولادی به شدت در حال فوران می باشد. قیمت میلگرد در ماه جاری نسبت به ماه گذشته حدود ۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. قیمت میلگرد در ماه گذشته به میزان ۲۴۰۰ تومان بوده و در حال حاضر به ۲۷۰۰ تومان رسیده است.

این در حالی است که محصولات فولادی خریداری شده در ماه گذشته همچنان تحویل داده نشده اند و در انبارها وجود دارند. این روند به ایجاد آشفتگی در بازار فولاد دامن زده، زیرا با وجود حجم بالای انبارها اکثر فعالان بازار به فکر فروش بوده و همین امر سبب کاهش سطح تقاضا گردیده است.

حتما بخوانید :   اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز 18 روزه شد

التهاب در بازار فولاد قدرت پیش بینی آینده این بازار را کاهش داده است

نرخ میلگرد صادراتی در سال گذشته در محدوده ی ۴۸۰ تا ۵۲۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است، اما در حال حاضر با کاهش صادرات قیمت این محصول به شدت کاهش یافته، به همین دلیل تمایل تولید کنندگان به فروش محصولات خود در بازار داخلی افزایش یافته است. پیش بینی ها مبنی بر این است که قیمت شمش فولاد خوزستان روند کاهشی داشته و در نهایت به قیمت ۲۱۰۰ تومان خواهد رسید. در چنینی شرایطی احتمال دارد قیمت محصولات فولادی کاهش یابد اما مطمئنا بازار در برابر افت قیمت ها مقاومت خواهد کرد و در نهایت مجددا شاهد رکود در بازار فولاد خواهیم بود. با وجود این مشکلات در بازار فولاد پیش بینی برای ماههای آینده دشوار می باشد.

البته ماه آتی، ماه سرنوشت سازی برای بازار فولاد خواهد بود و روند کلی بازار را تا پایان سال مشخص خواهد نمود؛ اما آنچه مشخص است این است که در ماه های آتی شاهد نوسانات بیشتر در بازار فولاد خواهیم بود و نوسانات به این زودی آرامش نخواهد یافت.

همانگونه که می دانیم با وجود آن محصولات فولادی به عنوان کالاهای تولید داخلی می باشند اما نوسانات نرخ ارز به این بازار هم کشانده شده و در نهایت ثبات بازار فولاد، در ماه های آتی تنها در گرو بهبود نرخ ارز می باشد. فعالان بازار معتقدند که نرخ کنونی ارز سبب افت بازار صادراتی و رونق بازار داخلی و وارداتی خواهد شد و به افزایش قیمت محصولات فولادی دامن خواهد زد. البته تاثیر بازارهای جهانی را بر بازار ایران و قیمت محصولات فولادی در این میان نبایستی فراموش نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید