خط ویژه 35155-031

از محدودیت های قیمت آهن تا ورشکستگی کارخانجات فولادساز

قیمت روز آهن
از محدودیت های قیمت آهن تا ورشکستگی کارخانجات فولادسازReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 26Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

قیمت بازار آهن در هفته آخر آبان ماه

قیمت آهن در هفته های گذشته تحت تاثیر عوامل متعددی با تنش هایی مواجه شد. بر اساس گزارشات اخیر بازار میلگرد صادراتی همچنان با افت قیمت همراه و در حال حاضر نرخ هر تن میلگرد صادراتی چین به ۵۳۸ دلار رسیده است. میلگرد در اغلب بازارها با افت قیمت همراه بود به طوری که افت ۱۰ دلاری در بازار ترکیه و افت چند یورویی در بازار اروپا را تجربه کرد. تنها قیمت بازار میلگرد آمریکا در ثبات نسبی به سر برد. جو حاکم بر بازار داخلی نیز خوشایند همگان نیست. اکنون با محدودیت عرضه ورق اکسین اهواز مواجه هستیم. قیمت میلگرد در بازار داخلی نیز با تنش هایی همراه شده برخی محصولات به دلیل عرضه کمتر در بورس کلا به قیمت کف بازار نزدیک شده اند.

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

وضعیت مقاطع در بازار داخلی ایران

قیمت آهن در هفته های اخیر تقریبا روند نزولی خود را حفظ کرده است این کاهش قیمت در بازار داخلی اکثر کشورها به چشم می خورد. میلگرد بازار داخلی در اواسط هفته قبل ۴۳۲۲۷ ریال بود که در انتهای هفته به ۴۲۷۴۰ ریال رسید. بازار بورس کالا نیز محصولات خود را با قیمت مناسبی عرضه کرد که در نهایت با قیمت پیشنهادی ۴۰۵۰۹ ریال به فروش رسید.

قیمت مقاطع بازار و بورس کالا نزدیک شد

دلیل نزدیک بودن قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا و بازار، عرضه پایین میلگردهای ۸ تا ۱۲ در بورس کالا می باشد. همین عرضه پایین موجب شده تا نرخ های پیشنهادی بورس به بازار بسیار نزدیک باشد. برای کوتاه سازی دست دلالان در تعیین قیمت آهن سیاست های مختلفی در نظر گرفته شده که حقیقتا موفق عمل کرده اند از جمله آن ها می توان به سیاست کاهش میزان عرضه و اعمال محدودیت هایی در بازار بورس کالا و همچنین ارائه میزان مشخص به هر خریدار اشاره کرد که موجب شده سودجویان از این عرصه کنارگیری کنند.

حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

آیا قیمت آهن در حباب منفی قرار گرفته است؟

انتظار می رود تا انتهای ماه جاری قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد بدون حباب به پایین ترین نرخ و کف خود نزدیک شود. این مورد به سود خریداران و مصرف کنندگان می باشد اما تولیدکنندگان با نگرانی بازگشت سرمایه خود مواجه اند چرا که اغلب فولادسازان مبادلات بیشتر با سود کمتر را به فروش با قیمت بالا ترجیح می دهند اما در صورتی که میزان تقاضا پایین باشد بازگشت سرمایه با روند کندتری مواجه خواهد بود در شرایط کنونی به دلیل رکود در بازار عمرانی و ساخت و ساز میزان تقاضا بسیار پایین است.

ممکن است با کاهش تولیدات برخی کارخانجات مواجه شویم و بازار به تعادل برسد اما نکته منفی اینجا است که احتمال خروج برخی تولیدکنندگان از بازار داخلی وجود دارد در کل خروج فولادسازان از چرخه تولید به نفع کشور نیست و رتبه فولاد ایران در رده بندی جهانی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

عرضه محصولات فولادی محدود شده است؟

قیمت تیر آهن در بازار داخلی نیز تحت تاثیر سایر بخش ها روند نزولی در پی داشته و پش بینی می شود این روند ممتد باقی بماند. طی هفته ه گذشته تیرآهن ذوب آهن اصفهان سایز ۱۴ تا ۱۸ از ۴۵۳۳۳ ریال به ۴۵۰۱۷ ریال رسید. میزان عرضه تاثیرغیر قابل باوری روی قیمت تمام شده محصولات دارد. بازار ایران به گونه ای تنظیم شده که عرضه محصولات موجب اشباع سریع بازار و عدم عرضه موجب افزایش قیمت محصولات فولادی خواهد شد. این مورد یکی از نقص های بسیار بزرگ در بازار فولاد است که برای برقراری تعادل در بازار عرضه و تقاضا باید برطرف گردد. قیمت در بازار فروش نبشی و ناودانی نیز با افت همراه بود. بر اساس آمار قیمت مقاطع به پایین ترین سطح خود نزدیک شده است. پیش بینی دقیقی از قیمت آهن در هفته های آتی وجود ندارد.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

قیمت روز ورق اکسین خوزستان

بازار جهانی ورق فولادی در کش و قوس عرضه و تقاضا

هفته گذشته قیمت ورق فولادی بازار جهانی نیز روند کاهشی را دنبال کرد به طوری که با افت ۸ دلاری به هر تن ۴۸۵ دلار رسید. بازار ورق چین نیز با ۱۵ دلار کاهش به ۵۰۲ دلار رسید این افت تا ۲۲ دلار هم به چشم خورد. ترکیه در همین شرایط سپری شد روند نزولی ترکیه به گونه ای بود که همچنان امید نزدیک شدن به قیمت بازار جهانی و وارد شدن به عرصه رقابت با چین را دارد. افت ۱۰ دلاری ورق در بازار داخلی و افت ۵ دلاری محصولات صادراتی فولادسازان ترکیه را نگران کرده است. بازار آمریکا همچنان در ثبات به سر می برد اما بر خلاف انتظار در حوزه ورق با افت اندکی همراه بود. قیمت محصول مذکور از هر تن ۵۰۶ دلار به ۷۷۹ دلار کاهش یافت. اما ورق اروپا در ثبات به سر برد.

وضعیت ورق فولادی در بازار ایران چگونه گذشت؟

محصولات نورد گرم از جمله ورق سیاه و ورق گالوانیزه مجتمع فولاد سبا اصفهان شنبه هفته گذشته با قیمت ۵۷۵۰۰ ریال عرضه شد اما این روند کاهشی ثباتی نداشت و در اواخر هفته به ۵۸۷۰۰ ریال رسید بر همین اساس نمی توان بر کاهش یا افزایش مقطعی محصولات فولادی تکیه کرد و در انتظار کاهش یا افزایش قیمت ماند. بازار ورق تحت تاثیر سیاست ها و میزان عرضه و تقاضا روند صعودی و نزولی به خود می گیرد و نمی توان در انتظار کاهش چشم گیر قیمت آهن آلات ماند و سپس در مقطعی مشخص نسبت به خرید محصولات اقدام کرد. بازار لوله نیز تقاضای چشم گیری نداشت و در آرامش سپری شد. ورق فولاد مبارکه اصفهان نیز تنشی در بازار ایحاد نکرد و با همان قیمت پیشنهادی کارخانه روانه بازار شد و به دست مصرف کنندگان رسید.

حتما بخوانید :   اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

ورق اکسین خوزستان بر خلاف محصولات رقبا با افزایش قیمت اندکی همراه شد و با قیمت پایه ۴۱۴۰۰ ریال به فروش رسید محدود بودن ورق اکسین و کمبود این محصول در بازار موجب شد تقاضا بالاتر رفته و عرضه محصول با قیمت بیشتری صورت گیرد. کارخانه اکسین خوزستان با محدودیت عرضه و مشکلات تولید مواجه است بر همین اساس در حال حاضر با محدودیت تولید همراه است از طرفی تنوع محصولات فولاد مبارکه اصفهان و فولاد کاویان موجب شده محدودیت عرضه اکسین چندان احساس نشود.

 بازار ورق روغنی در سراشیبی قیمت

میزان عرضه محصولات فولادی علی الخصوص ورق روغنی به دلیل کاهش تقاضا روند کاهشی در پیش گرفته است و به تبع کاملا موقتی است زیرا با پایان فصل رکود و شروع عملیات عمرانی میزان تقاضای بازار برای خرید افزایش خواهد یافت. هیچ پیش بینی از آینده فولاد ایران تا انتهای سال جاری وجود ندارد. از طرفی تولیدات گسترده فولاد مبارکه که در مهر و آبان ماه تحویل داده شده موجب گردید در حال حاضر نیازی به ورق سرد احساس نشود بر همین اساس میزان تولید فولادسازان نیز کاهش یافته و شاید محدودیت محصولات فولادی در بازار به بی ثباتی قیمت ها دامن زند. بر اساس پیش بینی ها اکنون فرصت طلایی بازار فولاد است و فولادسازان برای دوام کار و بقای خود باید بتوانند در این چرخه دوام آورند.

این گزارش قیمت آهن خلاصه ای از وضعیت بازار داخلی و خارجی بود و ممکن است با کمبودهایی همراه باشد از همین رو می توانید کمبودها، مواردی که به آن ها اشاره نشد و نقطه نظرات ارزشمند خود را با ما و کاربران مرکز آهن به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید