ضوابط کاشت میلگرد در بتن

تقویت کننده بتن
ضوابط کاشت میلگرد در بتنReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 11Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

آیین نامه کاشت میلگرد

در برخی سازه ها میلگردهای فولادی در بتن تعبیه می شوند هدف از این کار تقویت بتن و افزایش مقاومت کششی آن است. میزان مقاومت بتن در برابر فشار فوق العاده بالاست اما ضعف این ماده در پایین بودن مقاومت کششی آن است. میزان مقاومت فشاری بتن به نسبت مقاومت کششی آن چیزی حددود ۱۰ برابر است. چون میزان مقاومت کششی این محصول پایین است برای مصارفی که به صورت همزمان مقاومت کششی و مقاومت فشار حائز اهمیت باشد کارایی ندارد اما به کمک میلگرد می توان این محدودیت را رفع و مقاومت کششی بتن را بالا برد. همراه شدن بتن و فولاد با اهداف افزایش میزان مقاومت، بتن مسلح یا بتن آرمه نام دارد.

ضوابط کاشت میلگرد در بتن

مشاهده نسخه pdf مقاله : ضوابط کاشت میلگرد در بتن

استاندارد کاشت میلگرد

کلیه میلگردها از لحاظ شکل ظاهری در ۲ دسته بندی قرار می گیرند. برخی با سطحی صاف و بدون آج و دسته دیگری با سطح زائده دار که اصلاحا آج نامیده می شوند. میزان مقاومت میلگردها نیز بسته به نوع و ترکیبات شیمایی به کار رفته در آن ها متفاوت است. از لحاظ میزان مقاومت در برابر نیروهای کششی می توان این محصولات را طبقه بندی نمود. به مقدار مقاومت محصولات در برابر نیروهای کششی وارده، مقاومت مشخصه فولاد گفته می شود. فولادسازان بنام ایرانی از جمله کارخانه سهامی ذوب آهن اصفهان محصولات خود را بر اساس استانداردهای کشور روسیه به مرحله تولید می رسانند. میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار و بورس در سه گرید AI ،AII و AIII تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید :   2 نکته کلیدی در رنگ كردن ورق گالوانيزه

میلگردهای فولادی در بتن مسلح

قطر محصولات به استاندارد تولیدی آن ها بستگی دارد که در هر کشوی مطابق با استاندارد رایج، متفاوت است. اصولا این محصولات در قطرهای ۶ تا ۶۰ میلی متر تولید و عرضه می شوند. قیمت روز میلگرد در بازار داخلی و بورس کالا به سایز انتخابی بستگی دارد. اصولا بازه ۶ الی ۳۲ میلی متر به وفور در بازار موجود است اما قطرهای بالاتر باید به کارخانه های سازنده فولاد سفارش داده شوند. این دسته از محصولات به طور معمول شاخه ای ای عرضه می شوند اما در خصوص محصولاتی که قطر پایین تری دارند امکان عرضه به صورت کلاف نیز وجود دارد. کلیه مشخصات و استانداردهای مقاطع فولادی به صورت یکجا قابل مطالعه است. مشخصات فنی محصول میلگرد نیز در جدولی تحت عنوان جدول استاندارد اشتال میلگرد در دسترس است.

جدول اشتال میلگرد

نقش میلگرد در بتن

پیوستگی و اتصال کامل بتن و فولاد فاکتور اصلی عملکرد بتن مسلح یا همان بتن آرمه است. به این صورت میزان مقاومت کششی و فشارهای وارده بر سازه کنترل خواهد شد و در صورت کشیدن شدن فولاد یا شکستن آن پیوستگی از بین نخواهد رفت. به صورت کلی اصطکاک تماسی موجب پیوستگی میان بتن و فولاد خواهد شد. این اصطکاک در صورت استفاده از میلگرد ساده نسبت به نوع آجدار پایین تر است از طرفی آیین نامه ملی  ساختمان نیز استفاده از نوع ساده در بتن آرمه را توصیه نمی کند. در تصویر زیر نمونه ای از تماس فولاد و بتن را مشاهده می کنید.

میلگرد مورد استفاده در بتن

کاشت میلگرد در فونداسیون

قسمت های مختلف ساختمان بنابر نیاز، محل استقرار و فشارهای وارده بر سطح و موارد دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز میزان مقاومت کششی و فشار آن قسمت افزایش می یابد. مطابق با جدول اشتال نوع کاربرد محصولات فولادی، بخش های مختلف جهت کاشت آماده می شوند. شایان ذکر است فولاد قبل از کاشت شکل داده می شود بنابر نیاز ممکن است عملیات خمکاری یا برش روی محصول صورت گیرد. سپس قالب بندی های لازم و عملیات مربوطه انجام می شود. در ادامه ضمن بررسی و ارزیابی انواع میلگردهای مناسب جهت تقویت بتن، با اصول و و ضوابط حین کار آشنا خواهید شد. وسایل و ابزارهای متعددی برای خمکاری و برش فولاد وجود دارد که در نهایت می توان شکل نهایی جهت تعبیه در بتن را روی آن پیاده سازی نمود.

حتما بخوانید :   مقایسه سازه های فولادی و بتنی در برابر زلزله

انواع میلگرد مورد استفاده در بتن

میلگردهای مصرفی در اشکال و عملکردهای متنوع در بتن تعبیه می شوند. بنا بر نوع مصرف و هدف مورد نظر می توان میلگرد را فرم داد و تعبیه نمود. میلگردهای مصرفی در بتن اصولا به صورت های زیر کارایی دارند:

  1. راستا: هدف از کاشت میلگردهای طولی که به نام های راستا یا سیتکا نیز شناخته می شوند، جبران ضعف های کششی بتن و تقویت آن است. در این شیوه فولاد به صورت طولی در تیر یا کف پی تعبیه می شود.
  2. خاموت: خاموت نیز برای پیشگیری از مسائلی چون بیرون زدگی فولاد در اثر کمانش، جلوگیری از ترک، تحمل نیرو و عدم گسترده تر شدن ترک های موجود روی سطح بتن تعبیه می شود.
  3. ادکا: از این نوع محصول برای تحمل نیروهای برشی وارده استفاده می شود.
  4. سنجاقک: به کمک سنجاقک ها میزان مقاومت خاموت ها تقویت و اتصال قوی تری برقرار می شود.
  5. رکابی: برای اینکه فاصله بین محصولات فولادی به صورت یکنواخت رعایت شود و به صورت عمودی یا طولی در یک راستا قرار گیرند از این نوع کمک گرفته می شود.
  6. خرک: از خرک ها برای تنظیم فواصل، حفظ مونتاژ و تقویت کمک گرفته می شود.

کاشت میلگرد در بتن

نحوه مهار میلگرد در بتن

در شرایطی که فولاد به صورت گروه های دو، سه یا چهارتایی در سازه قرار گیرند و یا به صورت کلی تعداد میلگردهای گروهی بالا باشد باید طول مهار گروه در میزان کشش و فشار بر اساس میزان مهار یک عدد محاسبه و در ضریب فزاینده ای ضرب می شود. این محاسبات مطابق با آیین نامه ACI318 صورت می گیرد.

حتما بخوانید :   ابعاد استاندارد پروفیل قوطی

میلگردهای فولادی در بتن مسلح

مطابق با مبحث ۹ ساختمان میزان مقاومت سازه در برابر زلزله باید از ۲۰ پاسکال به بالا در نظر گرفته شود از طرفی مقاومت تسلیم نیز نباید از ۴۰۰ مگا پاسکال بیشتر باشد. برای انتخاب نوع مناسب جهت بالا بردن سطح مقاومت سازه، می توان جدول رده بندی مکانیکی میلگرد را بررسی نمود.

ضوابط کاشت میلگرد در بتن

فاصله آزاد بین محصولات فولادی، ضخامت پوشش روی، طول فولادی، حداقل طول خم، میزان هم پوشانی، مشخصات هندسی، نوع محصول و… در تعیین نوع محصول فولادی مورد استفاده در بتن تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید