بررسی نظرات مصرف کنندگان درباره بهترین نوع میلگرد برای ساخت و ساز

قیمت میلگرد روز
بررسی نظرات مصرف کنندگان درباره بهترین نوع میلگرد برای ساخت و سازReviewed by Admin on Jul 25Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تمامی نکاتی که باید قبل از خرید میلگرد مد نظر قرار دهیم

با بررسی حوادث ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله در طی سال های اخیر، رعایت استاندارد در ساخت و ساز هر چه بیشتر احساس می شود. نمونه بارز این مورد، زلزله اخیر در کرمانشاه است که تعداد زیادی از هموطنانمان به دلیل عدم رعایت استاندارد ها در ساختمان سازی و استفاده از نخاله های ساختمانی در ستون های منازل مسکن مهر جان خود را از دست دادند و یا عزادار عزیزان خود شدند.

برای جلوگیری از وقوع این اتفاقات بایستی اولا پیمانکاران محترم با استفاده از تجربیات خود و دیگر همکاران بهترین مصالح موجود در بازار را شناسایی کرده و با قرار دادن وجدان در انجام کارخود از مصالح باکیفیت در اجرای پروژه ساخت و ساز استفاده نمایند. همانگونه که می دانیم اکثریت اسکلت های ساختمانی در ایران از نوع بتنی هستند. اسکلت بتنی در حقیقت از بتن می باشد و میلگرد به عنوان فولاد حمایت کننده در تقویت بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگردهای بی کیفیت و سبک توان پشتیبانی از بتن را نخواهند داشت و باعث ایجاد ترک در بتن خواهند شد. با استفاده از این مصالح بی کیفیت در ساختمان سازی نهایتا بعد از چند سال شاهد خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی خواهیم بود. پس بهتر است از همان ابتدا در هنگام ساخت و ساز با بررسی بهترین کیفیت در انواع میلگردهای موجود در بازار، خود و اطرافیانمان را از عواقب جبران ناپذیر استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در امان بداریم. البته برای انتخاب نوع میلگرد فقط کیفیت میلگرد ملاک نبوده بلکه نوع شرایط آب و هوایی، نوع کاربرد و منطقه جغرافیایی که در آن ساخت و ساز انجام می شود نیز بر انتخاب نوع میلگرد تاثیر گذار خواهد بود.

حتما بخوانید :   تیرآهن هاش بال پهن چیست؟

قیمت میلگرد در بازار اصفهان

معرفی انواع میلگرد با کیفیت که در بازار با عنوان میلگرد خوب شناخته می شوند

انواع میلگرد های ساختمانی که در بازار به عنوان میلگرد خوب شناخته می شوند شامل میلگرد فولاد کربن ، میلگرد آپوکسی ، میلگرد اروپایی ، میلگرد فولادی ضد زنگ ، میلگرد گالوانیزه و میلگرد فایبر گلاس است. در ادامه به معرفی هر کدام از این میلگردها خواهیم پرداخت.

  • میلگرد فولاد کربن (آرماتورسیاه)

این نوع میلگرد موارد مصرف گسترده ای داشته و در پروژه های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. از نقاط ضعف این نوع از میلگرد کاهش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی است. به همین دلیل از این نوع میلگرد نمی توان در مناطق مرطوب و در سازه هایی که به مقدار زیادی در معرض رطوبت یا در آب قرار میگیرند استفاده نمود.

  • میلگرد آپوکسی

میلگرد آپوکسی در حقیقت همان میلگرد سیاه است که با اضافه شدن لایه آپوکسی بر روی آن نسبت به زنگ زدگی و خوردگی مقاوم می شود. در اصل میلگرد آپوکسی نوع تقویت شده میلگرد سیاه است که معایب خود را پوشش داده است.

  • میلگرد اروپایی

اگر به دنبال صرف هزینه اقتصادی باشید این نوع میلگرد به دلیل قیمت ارزان بهترین انتخاب میباشد. در عین حال میلگرد اروپایی به دلیل آن که از جنس منگنز می باشد دارای مقاومت پایین است. این نوع میلگرد برای مناطق زلزله خیز اصلا پیشنهاد نمی شود.

  • میلگرد فولای ضد زنگ

هزینه این نوع میلگرد نسبت به میلگرد آپوکسی ۸ برابر بیشتر بوده و نسبت به خوردگی بسیار مقاوم می باشد. میلگرد گالوانیزه برای مناطقی که میزان رطوبت در آنها زیاد باشد و یا هزینه تعمیرات در آنها بسیار بالا می باشد، گزینه مطلوبی می تواند باشد.

  • میلگرد گالوانیزه

این نوع میلگرد نسبت به آرماتور سیاه تا ۴۰ برابر مقاومت در برابر خوردگی داشته و به عنوان انتخابی ایده آل برای مناطق مرطوب و یا سازه هایی که در آب قرار می گیرند است.

  • میلگرد فایبر گلاس

این نوع میلگرد بهترین میلگرد موجود در بازار است. به لحاظ سبکی و عدم زنگ زدگی در دومین جایگاه نسبت به بقیه میلگردها قرار گرفته است؛ اما از لحاظ قیمت به عنوان میلگردی گران محسوب می شود.

  • میلگرد استیل

این نوع میلگرد از لحاظ کیفیت در صدر تمامی میلگرد ها قرار میگیرد. از نظر زنگ زدگی کاملا مقاوم بوده و به هیچ وجه زنگ نمی زند. از سویی دیگراز لحاظ قیمت نیز به عنوان گرانترین نوع میلگرد محسوب می گردد و قیمت آن ۸ برابر قیمت میلگرد آپوکسی است. برای مناطق زلزله خیز این نوع میلگرد بهترین گزینه محسوب می شود.

حتما بخوانید :   چگونگی رنگ آمیزی ورق گالوانیزه رنگی

بهترین استاندارد برای میلگردها چه نوع استانداردی می باشد؟

در کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس شرایط اقلیمی متفاوت، استانداردهای تولیدی متفاوتی برای میلگرد وجود خواهد داشت. به طور مثال در ژاپن به دلیل آنکه کشوری زلزله خیز است، استاندارد تولید میلگرد در آن براساس JIS بوده و فرآیند تولید را از لحاظ آنالیز شیمیایی آلیاژ مورد بررسی قرار می دهند و کمتر به عملیات حرارتی در حین تولید توجه می نمایند؛ اما در کشورهای اروپایی که بر روی کمربند امن تری از لحاظ زلزله قرار گرفته اند روش حرارتی را در فرآیند تولید بیشتر مد نظر قرار می دهند.

در ایران چند نوع استاندارد برای تولید میلگرد استفاده می شود که از آن جمله استاندارد اروپایی،EN،DIN، ژاپن JIS، آمریکا ASTM و ISO می باشد. استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ است. در استاندارد سازی میلگرد ایران هم روش ژاپنی که شامل آنالیز شیمیایی در فرآیند تولید بود، مد نظر قرار گرفته می شود و هم روش حرارتی یا ترمکس اروپایی استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید