بررسی  روند تحولات قیمت میلگرد در نیمه اول سال ۹۷ در بازار فولاد

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
بررسی  روند تحولات قیمت میلگرد در نیمه اول سال ۹۷ در بازار فولادReviewed by Admin on Sep 4Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

دلالان و واسطه گران  در بازار فولاد عوامل اصلی افزایش قیمت ها

در طول ۶ ماهه گذشته از ابتدای سال ۹۷ تاکنون قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان دچار نابسامانی های زیادی شده است. این تحولات سبب شده که پیش بینی برای تعیین قیمت مقاطع فولادی با مشکلات زیادی مواجه شود. در این میان قدرت تحلیل و پیش بینی برای فعالان بازار به میزان زیادی کاهش یافته و بسیار مشکل شده است.

 با نگاهی به نمودار قیمت میلگرد امروز در می یابیم که روند کلی بر روی این نمودار افزایشی بوده و با وجود فراز و نشیب های بسیار در روند قیمت ها باز هم قیمت میلگرد اصفهان در طول این ۶ ماه به میزان ۱۲۵ درصد افزایش داشته و این  شرایط تاکنون بی سابقه بوده است.

در حال حاضر به دلیل وجود نابسامانی ها در بازار فولاد، بازار مسکن نیز متاثر از آن گشته و با ایجاد رکود در این بازار فعلا ساخت و سازها به شدت کاهش یافته است. از نظر فعالان بازار دلیل عمده افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار فولاد طی چند ماهه اخیر به خاطر وجود واسطه گری و دلالی در این بازار می باشد.

در حقیقت شاید بتوان گفت دلالان در بازار فولاد مهم ترین بازیگران در ایجاد رانت به شمارمی آیند. پدیده ای که تاکنون دولت  با هر ابزاری که سعی نموده تا آن را از بین ببرد باز هم به رشد بیشتر آن دامن زده است. این در حالی است که روز به روز فشارها بر روی آهن فروشان و تولید کنندگان با وجدان بیشتر شده و  تر و خشک در بازار فولاد با هم می سوزند.

حتما بخوانید :   احتمال کاهش قیمت انواع ورق استیل با سقوط قیمت دلار طی روزهای اخیر

 در این میان دستوها و مصوبات پیاپی از سوی دولت نه تنها به بهتر شدن اوضاع کمکی ننموده است، بلکه بازار فولاد را با افزایش هر چه بیشتر قیمت ها به ورطه نابودی کشانده است.

خصولتی ها گروه  پرقدرت تاثیر گذار بر نوسانات قیمت محصولات فولادی

با نگاهی دقیق به بازارفولاد در ایران در می یابیم که این بازار تحت تاثیر دو گروه  متفاوت قرار گرفته و به دلیل آنکه این دو گروه هر کدام راهبردها و خط مشی متفاوتی را دنبال می نمایند، سبب شده اند تا قیمت محصولات فولادی در این بازار نوسانات زیادی را از خود نشان دهد.

قیمت میلگرد امروز

دسته اول از گروهای تاثیر گذار بر روی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی، خصولتی ها یا همان فولادسازان بزرگ می باشند که در طولانی مدت برای ایقاد منافع خود وارد لایه های عمیق سیاسی شده اند و توانسته اند جایگاه محکمی را از آن خود نمایند به گونه ای که حتی در مقابل دستورات دولتی نیز ایستادگی کرده و یا برای حفظ منافع خود آنها را زیر پا می گذارند و حتی در مقابل دولت عرض اندام  می کنند.

یکی از این دسته تولید کنندگان بزرگ در حوزه فولاد، شرکت ذوب آهن اصفهان می باشد که محصولات آن به مراتب نسبت به بقیه تولید کنندگان دارای کیفیت بالاتری بوده و تولیدات آن در زمره محصولات ممتاز در این گروه قرار می گیرد. برنامه های تولیدی این گروه از تولیدکنندگان به عنوان برنامه های بلند مدت می باشد و عرضه های کلان آنها میزان زیادی از تقاضا را در بازار فولاد پوشش می دهد.

حتما بخوانید :   روند اعلام قیمت ورق صادراتی در چین

همچنین سطوح قیمتی آنها نسبت به بقیه تولیدکنندگان از نوسانات کمتری برخوردار می باشد. در حقیقت این واحدهای تولیدی به عنوان رهبران بازار فولاد محسوب می شوند که تاکنون با در دست داشتن قیمت ها و دسترسی به مواد اولیه در حجم بالا جایگاه خود را در چند دهه اخیر حفظ نموده اند و از عوامل تاثیر گذاری اصلی بر روی  نوسانات قیمت میلگرد از ابتدای سال جاری تاکنون بوده اند.

نوردکاران تولید کننده سیگنال های مکرر با توان پایین در بازار فولاد

تولید کنندگان خصوصی در دسته دوم تاثیرگذاران بر نوسانات قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی می باشند. این گروه از تولید کنندگان که در حقیقت بیشتر نقش تبدیل کننده ی محصولاتی چون شمش و بیلت  به مقاطع فولادی مانند میلگرد را بر عهده دارند به عنوان واحد های نورد کار نیز شناخته می شوند.

حجم تولید این دسته از نوردکاران به میزان پایین تری نسبت به گروه اول می باشد و سطح کمتری از تقاضای موجود در بازار را پوشش می دهد. در صورتی که پروژهای کلان و دولتی که در دست خصولتی ها می باشد از رونق پایینی برخوردار باشد، این دسته از تولیدکنندگان بازار را بدست گرفته و در حد بالایی نسبت به گروه اول بر روی نوسانات  قیمت محصولات فولادی قدرت مانوردهی دارند.

اغلب نوسانات ایجاد شده در بازار توسط این گروه انجام می شود و در حالی که گروه اول در حالت رکود به سر ببرد تحت تاثیر نوسانات ایجاد شده توسط این گروه قرار می گیرد. کیفیت محصولات این دسته از نوردکاران تحت تاثیر کیفیت شمش مصرفی قرار می گیرد و بر این اساس کیفیت محصولات آنها در دسته درجه یک تا سه می باشد.

حتما بخوانید :   اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز 18 روزه شد

در این شرایط به راحتی می توان فهمید که نوسانات قیمت محصولات فولادی  با موج کوتاه  و توان کم  و به شکل مکرر تحت تاثیر این دسته از صنایع پایین دستی می باشد و نوسانات با امواج  قدرتمند تحت تاثیر تولید کنندگان بزرگ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید