بررسی روند قیمت میلگرد در بازار داخلی و خارجی طی هفته ای که گذشت

قیمت میلگرد
بررسی روند قیمت میلگرد در بازار داخلی و خارجی طی هفته ای که گذشتReviewed by Admin on Aug 19Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

کاهش قیمت قراضه در بازار ترکیه سبب افت قیمت میلگرد گردید

قیمت میلگرد صادراتی در ترکیه کاهش یافت و دلیل آن هم افت قیمت قراضه ذکر شده است. در حال حاضر این محصول در بازار صادراتی ترکیه به قیمت ۵۱۳ دلار به ازای هر تن FOB معامله می گردد. قیمت میلگرد در بازار داخلی اروپا به میزان ۵۶۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه رسید. در آمریکا قیمت میلگرد ثبات داشت و بدون تغییر نسبت به قیمت قبلی به میزان ۷۰۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه ثبت گردید.

در حالی که در چین بعد از جنگ اقتصادی با آمریکا و کاهش ارزش یوان در این کشور اوضاع بازار فولاد وخیم گزارش شده است، اما قیمت ها توانسته در حال حاضر کمی بهبود یابد و قیمت این محصول در بازار صادراتی کشور به ۵۵۶ دلار به ازای هر تن FOB رسیده است.

اما در بازار صادراتی CIS اوضاع چندان خوب نبوده و با افت قیمت میلگرد صادراتی در این حوزه مواجه شده است. قیمت این محصول در بازار صادراتی CIS نسبت به قیمت قبلی طی دو هفته گذشته، به میزان ۱۵ دلار افت داشته و اکنون با قیمت ۵۴۵ دلار به ازای هر تن FOB معامله می گردد. البته این پیشنهادات قیمتی می تواند تا حد ۵۳۵ دلار نیز کاهش داشته باشد.

 میانگین قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ با خلوص ۸۰ تا ۲۰ درصد به ترکیه به میزان ۳۱۰ دلار به ازای هر تن CFR اعلام شده است و نسبت به قیمت قبلی ۱۰ دلار کاهش داشته است. با وجود آنکه تولیدکنندگان ترک نیاز زیادی به قراضه دارند اما قیمت های پیشنهادیشان مورد قبول صادر کنندگان قراضه در اروپا نمی باشد. البته نوسانات نرخ لیر نیز در این میان موثر بوده و با وجودی که هم اکنون قیمت لیر در بازار داخلی ترکیه به ثبات رسیده است اما فعلا به دلیل آینده نامعلوم قیمت لیر معامله ای صورت نمی گیرد.

حتما بخوانید :   کاهش میزان تقاضا در بازار فولادی و تاثیر آن بر روند نزولی قیمت ها

قیمت میلگرد در بازار

بازرسی های تعزیراتی سبب افت قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی گردید

در حالی که در بازارداخلی ایران، سازمان تعزیرات حکومتی با جدیت تمام به رصد دلالان و آهن فروشان و انبارهای تولیدکنندگان می پردازد، دلهره زیادی را برای این صنف بوجود آورده است. بر همین اساس تجار واهن فروشان تمایل دارند تا هرچه زودتر محصولات فولادی انبار شده خود را به دلیل ریسک ناشی از پاسخگویی به سازمان تعزیرات به فروش برسانند.

همین عامل باعث شده تا قیمت میلگرد در بازار داخلی افت نماید. در حالی که متوسط قیمت میلگرد در سایزهای ۳۲-۸ میلیمتر درشنبه هفته گذشته به میزان ۴۶۴۹۷ ریال به ازای هر کیلو اعلام گردید، اما در طول هفته روند نزولی داشت و بالاخره در روز چهارشنبه به قیمت ۴۴۳۸۰ ریال به ازای هر کیلو رسید.

با وجود ادامه بازرسی های تعزیراتی به نظر می رسد که این روند افت قیمت در طی هفته جاری بیشتر تقویت گردد و قیمت های پیشنهادی از سوی تولیدکنندگان و تجار به سطح پایین تری افت نماید. البته به غیر از تمایل تجار و بنکداران به فروش محصولات فولادی، کاهش سطح تقاضای کاذب در بازار نیز از دلایل مهم در کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار به شمار می رود.

آیا توزیع میلگرد به شکل تعاونی سبب بهبود اوضاع بازار فولاد خواهد گردید؟

در حالی که براساس مصوبه وزارت صمت، عرضه محصولات احتکار شده برای مصرف کننده نهایی در بورس کالا اختصاص یافته است و به دلیل آن که بازار بورس کالا زیر ساخت های لازم را برای شناسایی و عرضه کالا به مصرف کننده حقیقی بوجود نیاورده است، از تعاونی های توزیعی مانند دوران جنگ برای انتقال محصولات فولادی به مصرف کننده نهایی استفاده می گردد.

حتما بخوانید :   آیا روند کاهشی قیمت ها در بازار فولاد ادامه خواهد داشت؟

البته در این میان استفاده از این تعاونی ها نیز همانند گذشته تبعاتی را با خود به همراه خواهد داشت و اگر کنترل ها و نظارت های دولتی بر آنها صورت نگیرد در حقیقت زمینه رانت را برای عده ای سود جو فراهم خواهم نمود. البته از سویی دیگر در این بازار تعداد فروشنده نسبت به متقاضی بسیار بیشتر است و به دلیل کاهش تقاضا تعاونی ها بعد از مدتی به دلیل رکود در تقاضا زمین گیر خواهند شد و در نهایت محصولات فولادی در انبارهای تعاونی ها انباشته خواهند شد. این روند در نهایت بر قیمت محصولات فولادی تاثیر خواهد داشت و سبب افت آنها خواهد گردید.

قیمت میلگرد اصفهان

عدم تجارت در حوزه محصولات فولادی کمر تولید کننده را خواهد شکست

طی هفته گذشته هیچ گونه عرضه مقاطع فولادی از سوی بورس گزارش نشده است و این اوضاع سیگنال کاهش تقاضا در بازار فولاد را نمایش می دهد. از سویی دیگر وزارت صمت درصدد است تا تجارت در حوزه فولاد را کاهش داده و تولیدات کارخانه ها را در بورس به نرخ معینی به فروش برساند.

در حالی که کارخانجاتی مانند ذوب اهن اصفهان برای تامین نقدینگی خود در کنار تامین بازار داخلی نیاز به تجارت نیز دارند در غیر اینصورت تولید نیز زمین گیر خواهد شد. این سیاست در طی سال های قبل نیز مورد آزمون قرار گرفت و نتیجه ی خوبی را به بار نیاورد. در حالی که امروز نقدینگی وارد بازار مسکن و طلا و دلار می شود، کارخانجات تولیدی بدون نقدینگی کمرشان خواهد شکست و مجبور به تعدیل نیرو خواهند شد.

حتما بخوانید :   دستور غیرکارشناسانه دولت مبنی بر قیمت میلگرد 3400 تومانی

بر این اساس بایستی فکری به حال مازاد تولید شود زیرا عرضه در کشور ما نسبت به تقاضا بالا می باشد. جنگ حال حاضر در بازار فولاد، جنگ بر سر سوبسید قیمت محصولات فولادی است که دولت خودش به راه انداخته ولی دودش متاسفانه به چشم تولید کننده می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید