شایعه اعتصاب کامیون داران و تاثیر آن بر افزایش قیمت ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه در بورس
شایعه اعتصاب کامیون داران و تاثیر آن بر افزایش قیمت ورق گالوانیزهReviewed by Admin on Sep 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تمهیدات دولت برای جلوگیری از ایجاد موج مجدد اعتصاب در بخش حمل و نقل

از اواخر شهریور ماه تاکنون زمزمه اعتصابات کامیون داران همراه با نوسانات ارزی، بر روی قیمت روز ورق گالوانیزه هفت الماس تاثیر گذاشته و در ۲۵ شهریور ماه به اوج خود یعنی ۶۹۵۰ تومان رسیده و تاکنون نیز روند باثباتی داشته است. قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد نیز از اواخر شهریور تا ابتدای مهر ماه با قیمت ۷۲۸۰ تومان اعلام شده و با ورود به فصل پاییز با جهش ناگهانی به قیمت ۷۴۵۰ تومان رسیده است.

علیرغم شایعه اعتصاب کامیون داران، به گفته رئیس صنف این اتحادیه هم اکنون جریان حمل و نقل در سراسر کشور برقرار بوده و در روز گذشته نیز بیش از ۵۰ هزار بارنامه صادرگردیده است. یکی از دلایل مهم در شایعه اعتصاب کامیونداران کمبود عرضه لاستیک بود که از ۴ ماه گذشته این نقص قابل پیش بینی بوده ولی متاسفانه به صورت جدی به آن رسیدگی نشده است.

به گفته رئیس این اتحادیه ۱۳۰ هزار حلقه لاستیک بین کامیون داران توزیع شده و این در حالی است که هر ماه ناوگان حمل و نقل نیاز به ۱۰۰ هزار حلقه لاستیک دارد و بایستی دو برابر رقم یاد شده لاستیک توزیع می گردید. به گفته یکی از فعالان بازار مشکل تامین لاستیک بین کامیون داران در ماه های اخیر سبب شده تا در گوشه و کنار کشور احتمال از سرگیری مجدد اعتصابات آغاز گردد و اگر این معضل از سوی دولت حل نشود در نهایت با افزایش تعرفه حمل و نقل و به دنبال آن افزایش قیمت انواع ورق گالوانیزه و محصولات فولادی مواجه خواهیم شد.

حتما بخوانید :   نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر

البته در این میان دولت از یک سو با توزیع منسجم لاستیک های تولید داخل و خارج در بین کامیون داران و کاهش تعرفه واردات لاستیک به سطح ۵ درصد، مشکل رانندگان کامیون در بخش حمل و نقل را مرتفع خواهد کرد و با این روش از افزایش قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت متنوع در هنگام حمل بار جلوگیری بعمل خواهد آمد.

راه اندازی سامانه جامع تجارت و تعیین تکلیف محصولات فولادی احتکار شده

بر اساس خبرهای واصله امروز از سامانه جامع تجارت در نمایشگاه بین المللی تهران با حضور وزیر صمت رونمایی گردید. تاکنون سامانه های جامع تجارت، شناسانه کالا، یکپارچه سازی انبارها و مراکز نگهداری کالا و سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی فعال بوده اما یکپارچه نبوده اند که امروز این یکپارچه سازی انجام گردید.

بر این اساس من بعد از این سامانه ثبت ارش، پرتال ارزی و نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما، سامانه جامع حمل و نقل و سامانه جامع امور گمرکی از زیر مجموعه های سامانه جامع تجارت به شمار می روند. با این روند فرآیند صادرات و واردات کالاها تسهیل شده، با قاچاق کالا مبازره خواهد گردید و فرآیند تجارت داخلی و خارجی با یکدیگر یکپارچه خواهد شد.

در این میان با وجود یکپارچه سازی سامانه جامع انبارها، کالاهای احتکار شده در یک چارچوب مشخص توزیع خواهند شد. با وجود آن که طی این مدت وعده های دولت مبنی بر توزیع کالاهای احتکار شده و فروش آنها به قیمت تعزیراتی بارها و بارها تاکید شده است، اما این فضای مبهم کنونی غیر حرفه ای بوده و هر چه زودتر بایستی فکری به حال روند قیمت گذاری و توزیع کالاهای احتکار شده گردد؛ زیرا با توزیع عادلانه و عاقلانه این محصولات در بازار، به طور قطع روی قیمت ورق گالوانیزه در بازار تهران نیز تاثیر خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :   آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟

در حالی که سطح تقاضا در حال حاضر در بازار فولاد به شدت افت نموده است اما با توزیع این محصولات و کاهش قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه در بورس، سطح تقاضا افزایش یافته و بازار فولاد متعادل خواهد شد.

سونامی افزایش قیمت مسکن و ایجاد رکود طولانی مدت در این بازار

بر طبق آمار بازار مسکن روند رشد این بازار دیگر از جهش گذشته و تبدیل به غول قیمت برای مسکن در پایتخت گردیده است. افزایش ۷۳ درصدی قیمت مسکن در پایتخت نسبت به مدت مشابه سبب ایجاد تورم در این بازار گردیده و سطح توان خرید مردم برای مسکن در این مدت را به شدت کاهش داده است.

امواج تخریبی این افزایش قیمت ها در بازار به طور قطع سبب بزرگتر شدن حباب قیمت مسکن در سال های آینده خواهد شد. در این میان افزایش قیمت ورق گالوانیزه اصفهان و سایر محصولات فولادی در نتیجه نوسانات قیمت دلار، بر صعود مسکن به شدت اثر داشته و با آرام نشدن قیمت این محصولات به طور قطع تا پایان فصل پاییز نیز بایستی منتظر ادامه رشد حباب در بازار باشیم.

در حالی که این حباب قیمتی روز به روز بزرگتر شود، طبق تجربه سالیان گذشته متقاضیان به سرعت از بازار به بیرون پرت خواهند شد و مدت زمان ورود مجدد آن ها به بازار بیش از یکسال طول خواهد کشید. این رکود طولانی مدت سبب خواهد شد که پروژ ه های ساخت و ساز مسکن نیز متوقف شده و متقاضی برای محصولات فولادی نیز کاهش یابد و بازار ورق گالوانیزه و سایر مواد میانی نیز با رکود مواجه شود.

حتما بخوانید :   تحولات قیمت آهن در اردیبهشت 98

البته از نظر فعالان تورم ۷۳ درصدی مسکن در آخرین ماه فصل تابستان، شیب کاهشی را طی خواهد کرد و تا پایان سال دامنه رشد قیمت در این بازار محدودتر خواهد شد. اگر بانک مرکزی و دولت قادر به ساماندهی بازار ارز و تنظیم قیمت دلار نباشند علاوه بر افزایش قیمت مقاطع فولادی بایستی منتظر شوک های انتقالی به بازار مسکن نیز باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید