شرکت صبا فولاد خلیج فارس

صبا فولاد هرمزگان
شرکت صبا فولاد خلیج فارسReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 27Rating:
۵ (۱۰۰%) ۵ تعداد رای ها

کارخانه صبا فولاد خلیج فارس هرمزگان

شرکت صبا فولاد خلیج فارس فعالیت های خود را در سال ۱۳۸۳ آغاز و نام مجموعه را در تهران به ثبت رساند. هدف اصلی این مجموعه تاسیس کارخانه تولید فولاد بندر عباس در زمینی به مساحت ۴۱۳ هکتار با چشم انداز ۴.۵ میلیون تن آهن اسفنجی و ۴.۵ میلیون تن اسلب و بیلت بود. این منطقه در نزدیکی کرمان و در ۳۲۷ کیلومتری گندله سازی گلهر واقع شده به دلیل موقعیت جغرافیایی ناب و فاصله کم با معادن سنگ آهن دارای امکانات حمل نقل و باربری دریایی، ریلی و جاده ای می باشد و از طرفی از تولید کنندگان گندله ایران هم هست.

ظرفیت تولیدی کارخانه صبا فولاد خلیج فارس

هدف اصلی مجموعه صبا فولاد خلیج فارس راه اندازی خط تولید فولاد شامل آهن اسفنجی با ظرفیت سالیانه ۵ میلیون تن و یک خط ذوب و ریخته گری با هدف تولید بیلت می باشد.

افتتاح صبا فولاد خلیج فارس واقع در بندرعباس

این مجموعه سومین کارخانه فولادساز هرمزگان است و فعالیت های کارآمد صنعتی ومعدنی و همچنین جذب سرمایه داخلی و خارجی را در راستای امور خود قرار داده است. صبا فولاد خلیج فارس با پیاده سازی استانداردهای ملی و بین المللی، بهبود و توسعه زیر ساخت های مجموعه، تامین نیازهای کارخانه، ارتقاء دانش و آگاهی کارکنان، بهره گیری از تجهیزات و تکنولوژی های روز و تلاش شبانه روزی متخصصین و پرسنل در نیل به اهداف خود گام برداشته است.

حتما بخوانید :   شرکت پروفیل پایا اصفهان

محصولات کارخانه صبا فولاد خلیج فارس هرمزگان

کارخانه فولاد هرمزگان تا سال ۱۳۸۷ بر اساس نظارت های مدیران هندی که توسط سهامداران هندی این مجموعه برگزیده شده بودند، مدیریت می شد. در دوره قبلی و همزمان با مدیریت سهامداران هندی بر اساس وضعیت کشور برنامه های توسعه و خط مشی های متعدد با ظرفیت تولید سالیانه مشخص گردید اما هیچ کدام به مرحله اجرایی نرسیدند و در  حد طرح باقی ماندند پس از آن مدیریت مجموعه به صندوق بازنشستگی ایران واگذار شد و متعاقبا نام مجموعه با حفظ کاربری خود به صبا فولاد خلیج فارس تغییر یافت.

سال ۱۳۸۸به منزله شروع جدیدی برای صبا فولاد بود طوری که طرح راه اندازی دو خط تولید در برنامه ها قرار گرفت. در سال ۱۳۹۶ اولین مجتمع تولدی آهن اسفنجی شرکت صبا فولاد خلیج فارس با ظرفیت ۱.۵ میلیون تن در سال با حضور جناب آقای رواحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران افتتاح گردید. چشم انداز تولید ۵ میلیون تن آهن اسفنجی در برنامه کاری این مجموعه قرار دارد. محمد جعفر خوش خلق، محمد کلانتری، مرتضی یزد خواستی، سید محمدرضا حسینیان و علی صفر نورالله کلانتری از اعضای هیئت مدیره صبا فولاد خلیج فارس می باشند.

هیئت مدیریه صبا فولاد خلیج فارس هرمزگان

ظرفیت تولیدی خط تولید ذوب

در این مجموعه خدمات متنوعی از جمله صادرات، واردات، تولید محصولات فولادی، بیلت، گالوانیزاسیون و پوشش محصولات فولادی، گندله، فرآوری روی و… ارائه می شود.

  • آهن اسفنجی با ظرفیت سالیانه ۴.۵ میلیون تن
  • شمش با ظرفت ۱.۵ میلیون تن
  • تختال فولادی یا اسلب با ظرفیت سالیانه ۳ میلیون تن

محصولات صبا فولاد هرمزگان

تولید سایر محصولات فولادی از جمله میلگرد در برنامه های آتی فولادسازان قرار دارد. شایان ذکر می باشد که صبا فولاد هرمزگان با اثبات توانایی خود توانسته خوش بدرخشد و مقام اول در کشور، مقام سوم خاورمیانه و رده نهم جهانی در تولیدات بریکت گرم را به نام خود ثبت کند. وجود سه کارخانه فولادساز موجب شده هرمزگان ۱۰ درصد از تولیدات فولاد ایران را به خود اختصاص دهد و عنوان سومین فولادساز ایران را کسب کند.

حتما بخوانید :   مجتمع فولاد کیان کاشان

جایگاه صبا فولاد در سطح ملی و بین المللی

این مجموعه در چشم انداز ۱۴۰۴ سهم به سزایی را به خود اختصاص داده است. در صورت تحقق ظرفیت های سالیانه مجموعه و خط مشی های بازار فولاد، ظرفیت تولید سالیانه به ۵۵ میلیون تن خواهد رسید. بر همین اساس انتظار می رود که موقعیت ایران در بازار داخلی و بازار جهانی به جایگاه چشم گیری دست یابد. با توجه به اینکه تولید محصول بیلت در بازار داخلی بسیار پایین است و بخش عمده ای از نیازهای تولدکنندگان از طریق واردات برطرف می گردد این مجموعه توانایی دارد که با تولید برخی مواد اولیه، کشور را از واردات بی نیاز سازد. بازارهای جهانی نیز به مناطق غنی از مواد اولیه تمایل زیادی نشان می دهند از همین رو فعالیت در زمینه های مذکور می تواند موجب شکوفایی بازار داخلی و بهبود رتبه فولاد ایران در رده بندی جهانی گردد. شرکت صبا فولاد خلیج فارس با تعیین خط مشی بی نیاز کردن کشور از واردات برخی محصولات فولادی و با بهره گیری از ۱۰ هزار نیروی انسانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم به فعالیت های خود مشغول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید