خط ویژه 35155-031

عدم تمدید معافیت تحریم نفت و ۳ تاثیر آن بر بازار میلگرد

قیمت میلگرد اصفهان
عدم تمدید معافیت تحریم نفت و ۳ تاثیر آن بر بازار میلگردReviewed by Author3 on Apr 25Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و تاثیر آن بر بازار آهن آلات

برای روشن تر شدن موضوع بیایید به بررسی قیمت روز میلگرد در بازار از چند روز قبل بپردازیم. میلگرد در بازار بعد از تعطیلات ۱۶ روزه سیر صعودی داشت و از ۴۸۳۰ تومان به ۵۲۴۰ تومان رسید. این روند صعودی از هفته آخر فروردین و با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان برعکس شد و سیر نزولی پیش گرفت به صورتی که تا عصر روز دوشنبه کاهش قیمت میلگرد حتی تا ۱۰۰- تومان هم رسید. قیمت میلگرد در این بازه زمانی از ۵۱۷۰ به ۴۸۵۰ تومان کاهش پیدا کرد. انتظار می رفت که این کاهش قیمت یا حداقل، آرامش در بازار قیمت آهن آلات تا اواسط ماه رمضان ادامه پیدا کند.

دیری نپایید که در بعد از ظهر روز دوشنبه و با اعمال تحریم نفتی ایران توسط آمریکا همه چیز عوض شد. با تشدید تحریم ها بدیعی است که صادرات نفت و دیگر کالاها از جمله آهن آلات کاهش پیدا می کند که این اتفاق تاثیر مستقیمی بر بازار آهن آلات، ارز و بورس دارد. با این اتفاق احتمال افزایش ارز در بازار و به دنبال آن افزایش قیمت فولاد نیز وجود دارد. افزایش قیمت و کاهش تقاضا به دلیل این افزایش قیمت هر دو نظم بازار را بر هم می زند.

قیمت روز میلگرد

واکنش بازار آهن آلات به عدم تمدید معافیت نفت ایران

با اعمال تحریم کامل نفتی و همچنین عدم صادرات میلگرد در ایران، بدیعی است که بازار آهن آلات دچار بهم ریختگی شود. در چنین شرایطی صادرات این محصولات به صفر رسیده، افزایش عرضه میلگرد و بالا بودن قیمت ها باعث کاهش ساخت ساز می شود و همه ی این موارد بازار را به رکود می کشاند. حتی افرادی که در اقدام به خرید و فروش آهن آلات داشتند هم در این چند روز اخیر از معامله دست کشیدند و ریسک نوسانات قیمت را متحمل نشدند.

حتما بخوانید :   آزادی عمل بانک مرکزی راه حل جدید دولت برای کنترل نرخ ارز

تاثیرات تحریم نفتی بر بازار ارز

در خلال این اتفاقات بانک مرکزی با خرید و فروش در بازار ارز از افزایش ناگهانی قیمت تا پیش از تمدید معافیت ها جلوگیری کرد. البته که بعد از اجرای تحریم، ارز به کانال ۱۴ هزار تومان وارد شد. طبق گفته کارشناسان اقتصادی نرخ کنونی ارز قیمت واقعی نبوده و قیمت واقعی آن چیزی حدود ۷۵۰۰ تومان می باشد.

تاثیر منفی بر صادرات کشور

پس از بخش نامه صادراتی جدید طی دو هفته اخیر بازار داخلی فولاد روزهای کاملا بی رمقی را طی کرد. این در حالی بود که حتی فعالان در مبادی بازار فولاد دست به ریسک نزدند و کمتر اقدام به خرید و فروش کردند. این احتیاط در خرید فروش بین بازاریان از عصر دوشنبه تشدید شد و پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت را سخت تر از قبل کرد. همچنین آنها در معاملات دو روز گذشته بورس جانب احتیاط را رعایت کرده و از رقابت بی مورد پرهیز کردند.

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی بر بازار آهن آلات با شروع اردیبهشت ماه بیندازیم، افزایش قیمت ها در بیشتر محصولات ذوبی نظیر میلگرد و تیرآهن و همچنین بازار لوله های داربستی، نبشی و ناودانی، محصولات مفتولی و شمش فولادی با افزایش قیمت همراه بود. در این میان بازار محصولاتی نظیر ورق سیاه، ورق رنگی و … ثابت بود و افزایش قیمتی در آن احساس نشد. با تمامی این تفاسیر و قابل پیش بینی نبودن تصمیمات سیاسی و همیچنین تاثیر مستقیمی که بر بازار آهن آلات دارد نمی توان به طور قطع خبر از افزایش یا کاهش قیمت در این بازار را داد.

5 نظر در مورد «عدم تمدید معافیت تحریم نفت و ۳ تاثیر آن بر بازار میلگرد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید