ارز ثانویه مبنای تعیین پایه قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فولاد

قیمت میلگرد امروز اصفهان
ارز ثانویه مبنای تعیین پایه قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فولادReviewed by Admin on Aug 25Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

گسترش هر چه بیشتر رانت با رقابت ۱۰ درصدی در عرضه بورس

در حالی که مدت زیادی نیست که از دستورالعمل تنظیم بازار فولاد می گذرد اما تاثیر مثبت آن را بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاکنون مشاهده ننموده ایم. این عوامل نشان دهنده ی بی اثر بودن قیمت های دستوری بر روی محصولات فولادی و قیمت میلگرد امروز اصفهان بوده است.

در حالی که این دستورالعمل درپی تنظیم و کنترل بازار فولاد مصوب گردید اما مشاهده نمودیم که تبعاتی به جز رانت و رانت بازی در این بازارنداشت و سبب گردید تا در بورس کالا شاهد رانت های چند هزار میلیاردی و ضایع شدن هر چه بیشتر حقوق مصرف کننده در این زمینه باشیم. البته به گفته مطلعین طی روزهای اخیر جلسات زیادی از سوی نمایندگان تولیدکنندگان، تولید کنندگان و انجمن آنها با همراهی وزارت صمت برای حل مشکلات و معضلات در بازار فولاد تشکیل گردید.

در این جلسات سعی بر این بود تا ارز بازار آزاد یا همان ارز ثانویه به عنوان مبنایی برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد اصفهان باشد. با وجود رقابت تا سقف ۱۰ درصد در عرضه های اخیر بورس کالا این راه حل نیز نقش بر آب گردید و نه تنها رانت از میان نرفت بلکه با ایجاد این سقف های رقابتی در عرضه های بورس بر پیچیده تر شدن موضوع نیز دامن زده شد.

حتما بخوانید :   تعیین سرنوشت بازار فولاد با تعیین برنده زورآزمایی بین دولت و خصولتی ها

در حالی که امید آن می رفت تا با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد حقوق مصرف کننده رعایت و در بورس کالا فضایی برای عرضه ی محصولات فولادی با قیمت متعادل به مصرف کننده نهایی فراهم گردد، اما متاسفانه با نبود تدبیر کافی از سوی وزارت صمت و بورس کالا برای ایجاد بستر مناسب در عرضه محصولات به مصرف کننده حقیقی و ایجاد رقابت ۱۰ درصدی در عرضه های اخیر، تمامی امیدها از بین رفت.

کاهش نرخ پایه با افزایش سقف رقابت به افزایش هر چه بیشتر رانت دامن زد

بر اساس نامه صادره به شماره ۶۰/۱۲۰۴۰۲ از سوی وزارت صمت، قیمت پایه هرکیلوگرم اسلب ۲۴۲۳۸ ریال و برای هر کیلوگرم شمش ۲۲۹۱۶ ریال تعیین گردید که با احتساب رقابت ۵ درصد، قیمت نهایی اسلب ۲۵۴۵۰ ریال و برای شمش ۲۴۰۶۱ ریال اعلام گردید.

برای عرضه های اخیر نیز قیمت پایه برای هر کیلوگرم اسلب ۲۳۳۱۰ ریال و برای هر کیلوگرم شمش ۲۱۸۴۰ ریال اعلام گردید که با وجود سقف رقابت ۱۰ درصدی در قیمت ها نرخ نهایی اسلب وشمش به ترتیب ۲۵۶۴۱ و ۲۴۰۲۴ ریال به ازای هر کیلو محاسبه شد. همانگونه که دیده می شود قیمت پایه در دستورالعمل عرضه اخیر کاهش یافته و با وجود افزایش سقف رقابت، عملا بازهم قیمت نهایی نسبت به قیمت قبلی کمتر شده است.

در این صورت زمینه برای رانت بیشتر و بیشتر خواهد شد و بدین ترتیب بایستی منتظر رانتی ۹۰ هزار تنی اسلب و شمش در بورس کالا باشیم. این در حالی است که تمامی دستورالعمل ها و شعارها از سوی وزارت صمت و خصولتی ها در پی کاهش رانت در بازار فولاد بوده است، اما در نهایت آنچه که در عمل دیده می شود انتشار گسترده رانت در بازار فولاد میباشد. این در حالی است که تالار بورس کالا از دیرباز تاکنون نماد شفافیت معاملات بوده است اما متاسفانه اکنون تبدیل به نماد بارز رانت و رانت خواری شده است.

حتما بخوانید :   نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر

در این میان بایستی گفت چرا هیچ نهادی مسئولیت برخورد با این رانت ها را به عهده نمی گیرد و چرا نبایستی بعد از این مدت مسیر این معاملات از سوی نهادی مورد نظارت قرار گیرد و آیا وقت آن نرسیده تا هر چه زودتر جلوی این رانت و رانت خواری برای همیشه گرفته شود؟

قیمت میلگرد ذوب اهن اصفهان

چگونه خصولتی ها تبدیل به ابر قدرت در عرصه بازار فولادی شدند؟

در ابتدا این دسته از فولادسازان به عنوان صنایع مهم، تاثیرگذار و استراتژیک به شکل خصوصی تاسیس گردیدند، اما بدنه اصلی این دسته از شرکتها همچنان به شکل دولتی باقی ماند. کنترل و مدیریت این واحدهای تولیدی در دست مدیران خصوصی بود و کنترل دولت بدین شکل روز به روز ضعیف تر از گذشته می گردید.

به دلیل برخورداری این دسته از تولیدکنندگان از مواد اولیه ارزان و آزادی عمل در تعیین قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد ، تاخت و تازهای خود را بر بازار فولاد آغاز نمودند و توانستند با عرضه های مهندسی شده و قطره چکانی در بورس کالا و با همکاری برخی از شرکت های اقماری دخالت زیادی در تعیین قیمت محصولات فولادی مانند قیمت روز میلگرد در بازار فولاد داشته اند.

البته در این میان مسائلی مانند نوسانات ارزی، جنگ اقتصادی و ایجاد تقاضاهای کاذب از سوی مردم به این شرایط دامن زد و سبب شد تا خصولتی ها در این مدت بیش از هر زمان دیگری با کنترل شدید بر نرخ های و عرضه های مهندسی شده، قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید