بازار ارز ثانویه، بازار جعلی بدون روند بهینه در قیمت تیرآهن اصفهان

قیمت تیرآهن امروز
بازار ارز ثانویه، بازار جعلی بدون روند بهینه در قیمت تیرآهن اصفهانReviewed by Admin on Sep 5Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ایجاد رانت در بخش صادراتی از طریق بازار جعلی ثانویه

با بررسی قیمت تیرآهن به روز اصفهان و سایر محصولات فولادی در بازار ثانویه به این نکته خواهیم رسید که در حقیقت این بازار الزامات اولیه را نداشته و نمی توان نام بازار را بر روی آن گذاشت. در اثر وجود این بازار رانت از سوی صادر کنندگان ایجاد خواهد گردید. از نظربر خی از کارشناسان اقتصادی تعیین قیمت تیرآهن اصفهان کارخانه و سایر محصولات فولادی بر اساس بازار ثانویه بایستی حذف شده و به طور کلی این بازار بایستی جمع گردد.

در حالی که این کارشناسان با انتقاد به طرح تعمیق بازار ثانویه خاطر نشان نموده اند که در حال حاضر برخی از عنوان بازار ثانویه برای تسویه نرخ ارز صادراتی از ۴۲۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان بهره جسته و سودهای زیادی را به جیب زده اند. در حالی که قیمت دلار امروز از مرز ۱۳۰۰۰ تومان نیز گذشته است، این روند سبب افزایش قیمت تیرآهن امروز و سایر محصولات فولادی خواهد گردید و در عین حال به افزایش تقاضا برای وارد کنندگان و کاهش عرضه از سوی صادر کنند گان دامن خواهد زد.

دلیل این رخداد را این گونه می توان توضیح داد که وارد کننده با استفاده از شکاف ایجاد شده به دنبال ارز حواله بوده و صادر کننده نیز به دلیل امید به افزایش بیشتر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن بال پهن میزان عرضه را کاهش خواهد داد.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت آهن در سال 96

در حالی که افزایش عرضه و کاهش تقاضا سبب رشد قیمت تیرآهن بنگاه و کارخانه های اصفهان و سایر مبادی خواهد گردید با کاهش عرضه نیز با رشد قیمت محصولات فولادی در روزهای مختلف مواجه خواهیم شد. این روند در نهایت نشان می دهد که تعیین قیمت محصولات فولادی در بازار ارز ثانویه به شکل بهینه صورت نمی گیرد و به همین دلیل نمی توان نام بازار را بر این بازار ثانویه نهاد و در حقیقیت بازار ثانویه به عنوان یک بازار جعلی می باشد.

قیمت تیرآهن هاش

سیاست گذاران اقتصادی با احتیاط کامل کلمات خود را انتخاب نمایند!

درحالی که نرخ تسویه صادراتی در بازار ارز ثانویه به میزان ۸ هزار تومان می باشد، در نهایت با وجود تورم در کشور انتظارات تورمی نیز به دنبال آن طی روزهای اتی رشد خواهد نمود و وجود اخبار منفی نیز در این میان به ملتهب شدن بیشتر بازار ارز در کشور دامن خواهد زد.

در ادامه این شرایط که هرگونه اخبار منفی سبب ایجاد سیگنال بی نهایت قوی و تاثیر گذار بر قیمت دلار خواهد گردید. در نتیجه سیاست گذاران و به ویژه سیاست گذاران عرصه اقتصادی به شدت بایستی مواظب انتخاب نوع کلمات خود برای انتشار خبر میان مردم باشند؛ زیرا هر گونه سیگنال اشتباه سبب تشدید التهاب در بازار ارز خواهد گردید و به دنبال آن قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات فولادی نیز افزایش خواهد یافت.

در این حالت تنها نتیجه بازار ثانویه برای اقتصاد کنونی جامعه تورم خواهد بود که برای جلوگیری از این حالت بایستی به روند گذشته که تسویه ارز صادر کنندگان مبنی بر نرخ مصوب برای واردات بوده است، عقب گرد نماییم. در این میان یکی از اشتباهات فاحش سیاست گذاران ارزی، تامین ارز همه اقلام وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی می باشد که دراین میان بایستی بهتر بود که تامین ارز دولتی فقط برای کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات اختصاص داده شود.

حتما بخوانید :   بررسی قیمت میلگرد در تابستان 96

تنها در این صورت است که می توان گفت که با تامین ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی، عرصه تولید مجددا در بازارفولاد رونق خواهد گرفت و سبب ایجاد تعادل در قیمت محصولات فولادی خواهد گردید.

بازار ناپایدار نتیجه بسته جدید ارزی دولت بعد از گذشت یک ماه

در حالی که حدود یک ماه است که از رونمایی بسته جدید ارزی می گذرد، اما متاسفانه تاکنون نتوانسته وضعیت فعلی را پایدار نماید و این حالت عرصه را برای تولید کنندگان، صادر کنندگان و واردکنندگان دشوار نموده است. از اواسط ماه گذشته تاکنون با وجود بازار ارز ثانویه و بسته جدید ارزی دولت، اگر چه کمی از نوسانات قیمت ارز و قیمت محصولات فولادی مانند قیمت تیرآهن اصفهان کاسته شد، اما در کل همچنان که در حال حاضر نیز مشاهده می نماییم جو بازار نه تنها پایدار نگردیده است، بلکه طی دو سه روزه اخیر مجددا به روال قبل بازگشته و قیمت دلار به صورت جهشی رشد کرده است.

در این میان قیمت دلار بین تفاضل سه نرخ گیر کرده است: اولی دلار ۴۲۰۰ تومانی، دومی دلار بازار آزاد ثانویه که در حدود ۸۰۰۰ تومان است و سومی دلار بازار آزاد که در حال حاضر نمی توان قیمت ثابتی را برای آن متصور گردید. این روند سبب گردیده تا وضعیت موجود ناپایدار گردیده و اوضاع از کنترل خارج گردد.

در بین تمامی راه حل های ارائه شده برای نجات بازار فولاد و سایر بازارها که به دلیل نوسانات ارزی ملتهب شده اند، بهترین راه حل حذف ارز و تخصیص یارانه به مصرف کننده نهایی است. ضمن اینکه با نحوه تخصیص ارز در سامانه نیما و بازارآزاد می توان امیدوار بود که قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات فولادی از نوسانات کنونی نجات یافته و اندکی آرام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید