قیمت میلگرد شاهین بناب

قیمت میلگرد شاهین بناب

بررسی قیمت میلگرد شاهین بناب امروز

در روزهای اخیر خبرهای متنوعی از گوشه و کنار بازار ارز ثانویه به گوش می رسد. در حالی که عمر رونمایی از بسته جدید ارزی به چند روز می رسد اما تبعات ناشی از آن طی چند روزه اخیر در بازارهای مختلف مشاهده گردید. سرازیر شدن درهم ۲۲۰۰ تومانی از سوی صنایع پتروشیمی به بازار دلار ثانویه و در عین حال کنترل التهاب بازار فولاد همزمان با متعادل سازی نرخ پایه بورس ارز بازار ثانویه و قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی توسط فولادسازان از جمله اخباری است که تاکنون با رونمایی بسته جدید ارزی طی هفته اخیر در بازار به گوش رسیده است.

ردیفسایزحالتآنالیزمحل تحویلکارخانهواحدقیمت
۱۸شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۲۱۰شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۳۱۲شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۴۱۴شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۵۱۶شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۶۱۸شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۷۲۰شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۸۲۲شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرم۴۲۵۰
۹۲۵شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۱۰۲۸شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرم۴۲۵۰
۱۱۳۰شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۱۲۳۲شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۱۳۳۶شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۱۴۴۰شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
۱۵۱۶(۹متری)شاخه اجدارA3کارخانهکویرکاشانکیلوگرمتماس بگیرید
ردیفسایزحالتآنالیزمحل تحویلکارخانهواحدقیمت
۱۸شاخه آجدارA2کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۵۲۰
۲۱۰شاخه آجدارA2کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۴۷۰
۳۱۲شاخه آجدارA2کارخانهشاهین بنابکیلوگرمتماس بگیرید
۴۸شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرمتماس بگیرید
۵۱۰شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرمتماس بگیرید
۶۱۲شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۴۷۰
۷۱۴شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۸۱۶شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۹۱۸شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۱۰۲۰شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۱۱۲۲شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۱۲۲۵شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۱۳۲۸شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰
۱۴۳۲شاخه آجدارA3کارخانهشاهین بنابکیلوگرم۴۳۹۰

در اواسط هفته جاری سیل عظیمی از درهم صنایع پتروشیمی با قیمت ۲۲۰۰ تومان که معادل با دلار ۸ هزار تومانی و یورو ۹ هزار تومانی است، به بازار ارز ثانویه عرضه گردید و فعلا در انتظار خرید از سوی خریداران هستند. این حجم عظیم از عرضه در بازار ثانویه، سبب خواهد گردید تا قیمت دلار بازار سیاه و صرافی ها بیش از این ریزش داشته باشد و در نهایت قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

البته با آزاد سازی قیمت ها در بازار از اواسط هفته و انجام معاملات بازار آزاد، گمان آن می رود که بازار فولاد با روند واقعی تری رو به جلو حرکت کند. البته با این وجود هنوز هم برای قضاوت روند مکانیزم جدید در بازار و تبعات ناشی از آن زود می باشد. در حالی که از روز سه شنبه معاملات با ارز بازار آزاد صورت می گرفت، اما هنوز بر روی تابلوی صرافی ها نرخ ارز به صورت رسمی اعلام نشده و فعلا در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

تعیین قیمت دلار بازار آزاد بر اساس چه روندی صورت خواهد گرفت؟

با رصد بازار آزاد در اواسط هفته جاری در می یابیم که روند قیمت دلار در بازار آزاد فعلا کاهشی بوده و این موضوع خود سبب کاهش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد شاهین بناب و یا افزایش تخفیف بیشتر از سوی فولادسازان خواهد گردید. البته با تغییر سیاست ارزی دولت و همزمان با آن دستورالعمل تنظیم بازار از سوی وزارت سمت مبنی بر تغییر ارز رسمی از دلار ۴۲۰۰ تومانی به دلار بازا رثانویه، قیمت میلگرد آجدار شاهین بناب تا ۱۰۰ تومان افزایش یافت و این روند صعودی در بازار فولاد آغاز گردید.

با وجود کاهش قیمت محصولات فولادی در روز سه شنبه هفته جاری برخلاف انتظار فولادسازان، میزان تقاضا روند کاهشی داشت. با وجود کاهش تقاضا در بازار ارز ثانویه روز سه شنبه، قیمت ها مجددا به قیمت های روز یکشنبه برگشت داده شده و مجددا کاهش یابند.

در حال حاضر شنیده ها حاکی از آن است که فولادسازان برای تصویب نرخ پایه مبنای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از دلار ۴۲۰۰ تومانی به دلار بازار ارز ثانویه در تلاشند تا حاشیه های موجود در بازار را از بین برده و ثبات و تعادل را در بازار ایجاد کنند تا طی روندی آرام و دور از التهاب، قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد شاهین بناب بر اساس نرخ دلار بازار آزاد تعیین شود. از همین رو فعالان بازار در صدد هستند تا با جلب نظر مسئولین ذیربط زمینه را برای پذیرش نهایی دلار بازار ثانویه ایجاد نمایند.

بسته جدید ارزی

بررسی و ارزیابی بازار فولاد در آخرین روزهای هفته جاری

در حالی که امید آن می رفت تا با رونمایی از بسته جدید ارزی، روال بازار بهتر شده و سیگنال های مثبتی از سوی بازار دریافت گردد، اما در عین حال ضعف تقاضا در روز سه شنبه، بازار فولاد را بیش از هر موقع دیگری کسل کننده نمود. فعالان بازار در پی روایی و پایایی بسته جدید ارزی هستند، اما تبعات بسته قبلی هنوز هم در اذهان نقش بسته و شاید تردیدهای موجود در بازار و به دنبال آن کاهش تقاضا در چند روزه اخیر ناشی از شکست بسته قبلی باشد. این روند امری معقول به نظر می رسد زیرا عاقلانه آن است که یک تجربه محکوم به شکست دوبار تکرار نشود.

خواسته فولادسازان از مسئولین برای بهبود شرایط بازار فولاد چه مواردی است؟

در این میان با وجود ابهامات زیاد در بازار، فولادسازان درخواست اصلاح سریع دستور العمل و بیرون آمدن از این بلاتکلیفی را داشته و می خواهند تا سقف رقابت ها برداشته شده و نرخ پایه بر اساس نرخ دلار بازار ثانویه باشد. البته در این میان مسئولین قول مساعد همکاری را داده اند و با اولین عرضه بورس طی هفته آینده بسیاری از ابهامات حل خواهد شد.

البته در این میان مامورین وظیفه شناس اداره بازرسی با مراجعه به انبارها، دعوتنامه حضور در اداره بازرسی را به انبارداران تحویل می دهند. این در حالی هست که تولیدکنندگان و فروشندگان در شرایط بلاتکلیفی از قیمت محصولات فولادی به سر می برند و حضور آنها در شرایط ابهام آمیز حال حاضر قدری بحث برانگیز به نظر می رسد.

شاید بتوان گفت اکنون تا روشن شدن شرایط قیمت ها موقع این بازرسی ها نیست. پس تا مشخص شدن تکلیف قیمت ارز در بازار ثانویه و قیمت پایه محصولات در بورس کالا تا هفته آتی، شرایط بازار فولاد را در حال رکود می توان ارزیابی نمود.

بررسی و ارزیابی تغییرات بازار سکه و دلار طی هفته ای که گذشت

همانگونه که مستحضر می باشید قیمت سکه در آغاز هفته گذشته در اوج خود قرار گرفت و به مرز چهار میلیون و پانصد هزار تومان رسید. البته فعالان بازار پیش بینی نموده بودند که روند صعودی قیمت سکه تا اواسط مرداد ماه ادامه خواهد داشت و بعد از آن تب قیمت سکه فروکش خواهد نمود. در حال حاضر بازار به سمت تخلیه حباب پیش می رود و این تخلیه تا معقول شدن قیمت سکه ادامه خواهد یافت.

البته با بررسی روند اقتصادی و سیاسی در سال های گذشته در خواهیم یافت که در ابتدای سال ۹۵ نیز که تصویب برجام صورت گرفت قیمت دلار به ۲۷۰۰ تومان رسید.

سکه و دلار

سیاست دولت در برخورد با انفجار قیمت سکه و دلار تاکنون چگونه بوده است؟

این تقریبا عادت معهود دولت است که برای کنترل و مهار نقدینگی، کاهش های شدید و مقطعی را همزمان با اوج هیجانات سیاسی به راه می اندازد. در اردیبهشت سال ۹۵ با خروج آمریکا از برجام نیز دلار به اوج قیمت خود در آن زمان رسید و دوباره بعد از تجربه یک هیجان حباب گونه به قیمت ۴۷۰۰ تومان بازگشت. در حال حاضر نیز همزمان با شروع دوره اول تحریم ها قیمت سکه از چهار میلیون و پانصدهزار تومان و قیمت دلار از یازده هزار توان به مرز قیمت های فعلی کاهش یافته است؛ اما سود حاصل از این نوسانات نصیب چه کسانی خواهد شد.

پر واضح است که میلیونها دلار سود نوسان سکه و دلار نصیب برخی افراد ناشناس که از موقعیت بازار به نفع خود سواستفاده کردند و آب را گل آلود نموده اند شده است. در حال حاضر نمودار قیمت سکه و دلار و قیمت میلگرد شاهین بناب از اوج در حال رسیدن به کف قیمتی می باشد. با آغاز تحریم های نفتی پیش رو از آبان ماه سال جاری، منابع ارزی دولت به شدت کاهش خواهد یافت. بایستی نشست و دید که دولت برای مواجه شدن با این روزها چه تدبیری را خواهد اندیشید.

بررسی و ارزیابی ویژگی های مناسب ارز ثانویه برای بهبود اوضاع بازار فولاد

در حالی که بسته ارزی رونمایی شده در اواسط هفته جاری آنچنان نتواسته تاثیر خود را بر روی بازار فولادی داشته باشد، اما در عین حال در بلند مدت تاثیر خود را بر قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی خواهد گذاشت. این بسته ارزی برای بهبود اوضاع فولاد بایستی به طور قطع در خود ویژگی هایی را داشته باشد تا بتواند تمامی ابعاد را پوشش دهد.

  • اولین ویژگی این بسته ارزی در این است که بایستی بتواند قیمت بازار آزاد را برای مدتی لااقل کنترل نماید، یعنی بتواند تاثیری روانی بر روی این بازار ایجاد کند.
  • دومین ویژگی شامل برآورده سازی خواسته های فولادسازان و فروشندگان صادر کننده محصولات فولادی است تا با رضایت بیشتر بتوانند دلار حاصل از فروش محصولات خود را به این بازار عرضه نمایند. این بدان معنی است که با جذاب بودن ارز ثانویه، این دسته از فولادسازان به جای دور زدن دستورالعمل های ارزی و پایمال کردن قوانین دولتی، همسو با دولت رفتار نمایند.
  • ویژگی نهایی بسته ارزی شامل در نظر گرفتن پیامدهای تورمی ناشی از این موضوع است. در حالی که نرخ ارز در بازار ثانویه به صورت صعودی جهش می یابد، طبعا با خود اثرات تورمی داشته که این روند تاثیر خود را بر قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد شاهین بناب خواهد گذاشت.

بایستی دید تاثیر این تورم ناشی از ارز ثانویه بر پیکره اقتصاد زخمی کشور چه تبعاتی را در پی خواهد داشت.

قیمت میلگرد شاهین بناب

آیا می توان به نجات بازار اقتصادی توسط بسته جدید ارزی امیدی داشت؟

با توجه به آنکه در گذشته فولادسازان مجبور به عرضه محصولات خود در بازار بورس کالا و تعیین قیمت محصولات خود از جمله قیمت میلگرد شاهین بناب و تیرآهن بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی بودند و همین مساله سبب نارضایتی آنها شده بود، اکنون و در این وضعیت تمامی چشم امیدها به بسته جدید ارزی و تعیین تکلیف ها راجع به آن می باشد.

با بسته جدید ارزی از سوی دولت، احتمالا از محدودیت های قبلی و تعیین قیمت های رویایی و بر خلاف بازار می توان رهایی جسته و بدین گونه قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی را نیز می توان کنترل کرد. نمونه ای از این امیدواری ها را می توان در انصراف عرضه هفته گذشته شمش در بورس کالا مثال زد. دلیل این عدم را عرضه را می توان صبر برای تعیین وضعیت بسته جدید ارزی تا اواسط هفته جاری دانست.

این نکته حائز اهمیت است که تمامی این مسائل نتواسته ادامه روند بازرسی تعزیرات حکومتی و مقابله با رانت در بخش میانی را مانع شود. البته در این میان خبرهایی راجع به توزیع مستقیم کالاهای تعزیراتی بین مصرف کنندگان شنیده شده است که جزئیات مربوط به آن هنوز مشخص نشده و موثق بودن آن نیز فعلا در هاله ای از ابهام است. برای پیگیری صحت و سقم آن از چند کارگزاری پیگیری هایی صورت گرفت که البته آنها نیز به جز اطلاعاتی مختصر کمک چندانی تاکنون ننموده اند. بایستی دید ادامه این روند چه تاثیری بر روند قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی خواهد داشت.

بررسی بازار فولادی تا قبل از نیمه مرداد و راه اندازی بازار ارز ثانویه

همانگونه که در هفته های اخیر نیز مشاهده نمودید، تب و تاب بازار ارز و روند افسار گسیخته آن تا ۱۵ مرداد ادامه داشت اما طبق پیش بینی ها تا رسیدن به نیمه مرداد و راه اندازی بازار ارز ثانویه، این تب فروکش کرد و مدام روند نزولی را طی نمود. بازار ارزی ثانویه نسبت به کنترل های دستوری بازار فولاد برای تعیین قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی می تواند روند منطقی تر و معقول تری را به بازار ببخشد.

کما اینکه سیاست کنترل دستوری قیمت ها در گذشته محکوم به شکست گردید. این نکته را هرگز نبایستی فراموش کرد که در واقع آنچه تعیین کننده روند بازار است حجم واقعی عرضه و تقاضاست و هیچ بازاری دستور و اجبار نمی پذیرد. تا زمانی که میزان عرضه ها به بازار داخلی تا ۵۰۰ هزار تن حجم واقعی تقاضا باشد، بازار فولاد رنگ آرامش و تعادل را بخود نخواهد دید.

با توجه به روند کنونی بازار فولاد و قیمت پایه قراضه و به شرط ثبات برخ دلار در محدوده ی کنونی، قیمت واقعی مقاطع فولادی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ خواهد بود.

آغازدور اول تحریم ها چه تاثیر بر روند بازار فولاد خواهد گذاشت؟

با ورد به دوره اول تحریم ها و آغاز دوران فرسایشی مربوطه به آن بلاتکلیفی و سردرگمی در بازار فولاد به نهایت خود خواهد رسید. البته با ایجاد بازار ارز ثانویه در دوره اول تحریم ها ثبات نسبی را در بازار فولاد مشاهده خواهیم نمود، اما با آغاز دوره دوم تحریم ها در آبان ماه و آغاز تحریم های نفتی تورم با شتاب بیشتری پیش خواهد رفت و این روند به طور حتم بر قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی تاثیر بسزایی خواهد داشت. امید است تا آن زمان گشایش سیاسی رخ دهد و دولتمردان تا قبل از بدتر شدن اوضاع چاره ای بیندیشند.

قیمت میلگرد شاهین بناب امروز

تماس بگیرید