راهکاری در جهت کاهش قیمت نبشی و سایر محصولات فولادی

قیمت نبشی آهن
راهکاری در جهت کاهش قیمت نبشی و سایر محصولات فولادیReviewed by Admin on Oct 11Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ایجاد بازارهای مشتقه برای فولاد در جهت پوشش ریسک نوسانات ارز

به رغم نوسانات مجدد قیمت ارز و رسیدن آن به کانال ۱۵ هزار تومان، قیمت نبشی اصفهان امروز روند با ثباتی را داشته و بدون تغییر باقی مانده است. از نظر یک کارشناس بازار سرمایه، با وجود نوسانات زیاد در بازارهای کالایی که ناشی از تغییرات نرخ ارز است، راه اندازی و توسعه بازارهای مشتقه برای محصولات فولادی و پتروشیمی می تواند به فعالان قدرت مانور برای برنامه ریزی و پیش بینی بدهد. برای پوشش ریسک معاملات ناشی از نوسانات نرخ ارز در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، معاملات بورسی کالا عمدتا به صورت قرار دادهایی از نوع گزینه ای و آتی انجام می شود به همین دلیل این امر به ایجاد تعادل و ثبات در بازارها کمک زیادی می نماید.

اگر این ابزارها در بورس کالای ایران نیز اجرایی گردد سبب کاهش ریسک سرمایه گذاری، افزایش قدرت نقدشوندگی، بالا رفتن قدرت مانور برنامه ریزی بلند مدت برای تولید کنندگان و سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه خواهد شد. این روند به طور عمده از نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی کارخانه اصفهان ممانعت بعمل خواهد آورد. یکی دیگر از مزایای راه اندازی این نوع از قراردادها، پوشش ریسک برای فولادسازان، بنگاههای اقتصادی و نیز فعالان این حوزه می باشد.

چرا که با این ابزار فعالان این حوزه با توجه به قیمت ها در بازار قدرت پیش بینی داشته و می توانند با این امکان میزان سرمایه گذاری خود را کاهش یا افزایش دهند. همچنین مصرف کنندگان با استفاده از این ابزار امکان این را خواهند داشت تا در ازای محصولاتی که در بورس عرضه می شوند، نسبت به تامین مواد اولیه و همچنین میزان تولید خود پیش بینی ۳ ماهه، ۶ ماهه یا حتی یکساله داشته باشند. از سویی دیگر این ابزارها کمک می کنند تا سرمایه ها راکد نشده و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی اصفهان نیز افزایش پیدا نکند.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهرماه 97

زمینه سازی فرهنگی برای عملیاتی شدن ابزار های مالی در بازار فولاد

به دلیل آن که در بازار داخلی ایران نوسانات ارزی به مراتب بیشتر مشاهده می گردد نیاز است تا بازار سرمایه ایران نیز از این ابزارهای مالی برای معاملات محصولات فولادی استفاده نماید. البته برای اجرایی شدن نیاز به افزایش سواد مالی در این زمینه می باشد، زیرا تجربه نشان داده علاوه بر آن که این ابزار ها پوشش دهنده ریسک می باشند اما در عین حال خود ریسک بالایی را به همراه دارند و نیاز به فرهنگ سازی بیشتر در این زمینه دارند.

قیمت نبشی 3

با وجود تحریم صادرات محصولات فولادی از سوی آمریکا بر علیه ایران، اما خبر خوب این که ظرفیت های تولید کشور افزایش یافته و میزان تولید شمش تا ۱۴ درصد، آهن اسفنجی ۱۹ درصد، گندله ۳۸ درصد و کنستانتره ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. با وجود خودکفایی کشور در تولید محصولات فولادی تحریم ها عامل چندان مهمی در نوسانات شش ماهه اخیر در بازار فولاد به شمار نمی آیند و آنچه که بیش از همه سبب ایجاد بی نظمی گردیده شاید همان عامل نوسانات نرخ ارز باشد. امید آن می رود تا بازار فولاد بعد از مدتها نفس راحتی بکشد و قیمت نبشی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی مجددا متعادل گردد.

استفاده از اوراق سپرده کالایی برای انجام معاملات آسان در بازار فولاد

نوسانات قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی سبب نگرانی گشته؛ بخشنامه های رنگارنگ ابلاغی از سوی وزارت صمت، سخت گیری های صادراتی و بازارسازی های درونی تبدیل به کلاف سردرگمی شده که قدرت پیش بینی را از فعالان این حوزه کاملا گرفته است. در این میان نیاز است تا با تقویت بازارهای رسمی برای کشف نرخ آزادانه و عادلانه، ابهامات موجود در فرآیندهای معاملاتی برای واحدهای مختلف تولیدی و معامله گران این بازار برای همیشه از میان برود و اعمال نرخ دستوری برای قیمت نبشی اصفهان و سایر مقاطع در چارچوب پتانسیل های قانونی به حداقل ممکن برسد.

حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

این ابزارهای مالی کمک می کند تا بازارهای رسمی بدون اعمال قیمت های دستوری و با امکان حضور تمامی فعالان و سرمایه گذاران در بخش صنعت و تولید آرامش را بر بازار ایجاد کنند. با این وجود بخش اعظمی از مشکلات مرتفع شده و یک قیمت پایه برای بازار فولاد در فرآیند عرضه و تقاضا کشف خواهد شد. ساده ترین راه رسیدن به این مسیر استفاده از اوراق سپرده کالایی در بورس محصولات فولادی است. این بدان معنی است کالایی که در انبار وجود دارد و دارای قبض انبار نیز هست را بتوان با همان قبض انبار مورد معامله قرار داد.

بررسی جذابیت های استفاده از اوراق سپرده کالا در معاملات محصولات فولادی

با صدور قبض انبار در انبارهای پذیرش شده بورس یا همان فرآیند صدور اوراق سپرده کالایی، محصولات فولادی را در بازار رسمی مانند بورس می توان مورد معامله قرار داد و هر کسی با داشتن یک کد بورسی اقدام به معامله می نماید. از این روش جذابیت هایی همچون جذب سرمایه گذاران جدید، سهولت معامله حتی در سطوح نزدیک به یک نفر، امکان تحویل فیزیکی، معافیت مالیاتی در چارچوب داد و ستد اوراق و پتانسیل استفاده از این اوراق به عنوان وثیقه، ایجاد می گردد.

با استفاده از این اوراق می توان محصولات فولادی را در یک بازار رسمی مانند بورس در حجم های پایین مورد معامله قرار داد، جنس موجود در انبار را خرید یا فروخت و هر زمانی که نیاز شد آن را تحویل گرفت. این روند سبب افزایش معاملات در سطح بازار فولاد شده و علاقه مندی به سرمایه گذاری در آن را افزایش خواهد داد. در نتیجه بازار فولاد به عنوان محلی برای جذب سرمایه های سرگردان خواهد شد و در نهایت منجر به گردش چرخ صنعت، ایجاد رونق در بازارفولاد و تعادل در قیمت محصولات فولادی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید