خط ویژه 35155-031

آمار تولید و مصرف فولاد در ایران

صادرات انواع آهن آلات به کشورهای منطقه
آمار تولید و مصرف فولاد در ایرانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 16Rating:
۴.۹ (۹۷.۱۴%) ۷ تعداد رای ها

تولید سالانه فولاد در ایران

این روزها در بازار فولادی رقابت بر مبنای تولیدات و افزایش ظرفیت های تولیدی شکل گرفته است. طوری که تا انتهای سال جاری تقریبا نزدیک به ۲۵ میلیون تن محصولات فولادی در کشور تولید خواهد شد که چیزی حدود ۱۵ میلیون تن آن پاسخگوی نیازهای داخلی می باشد مابقی ظرفیت تولید شده را باید برای مقوله صادرات آهن آلات به کشورهای منطقه در نظر گرفت و برنامه ریزی هایی در این خصوص صورت داد. آمار و ارقام حاکی از آن است که در ۸ ماه ابتدای سال جاری چیزی حدود چهارده میلیون و دویست و سی هزار تن محصولات فولادی از جمله تیرآهن، میلگرد ، محصولات نور گرم، انواع ورق و… توسط فولادسازان ایرانی تولید شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده است.

بیشترین میزان تولیدات با توجه به گرایشات بازار داخلی به محصولاتی چون میلگرد تعلق داشته است. تولید میلگرد در بازار داخلی به میزان ۲۲ درصد، ورق های تولید شده از طریق نورد سرد ۵ درصد و ورق های تولید شده به روش نورد گرم به میزان ۹ درصد رشد داشته است. بر اساس گفته های رئیس اتحادیه فولاد ایران میزان تولیدات بیلت و بلوم شرکت فولاد آذربایجان میانه بالغ بر ۹ میلیون و ۲۵۸ هزار تن بوده که نشان دهنده رشد ۲۳ درصدی تولیدات این مجموعه وتولید اسلب به میزان ۷ میلیون ۳۸۲ هزار تن که معادل رشد ۱۱ درصدی تولیدات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است. به صورت کلی مجموعه در زمینه تولیدات فولادی رشد ۱۸ درصدی داشته است.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

قیمت میلگرد صادراتی ایران به منطقه

صادرات میلگرد ذوب آهن اصفهان

سبحانی رئیس انجمن فولادسازان ایرانی اذعان داشت در نیمه نخست سال جاری در تمامی حوزه های صادراتی فولاد شاهد رشد و پیشرفت بوده ایم اما این میزان در نیمه دوم سال با تغییراتی همراه شده است. مواردی چون کاهش میزان ساخت و ساز، اعمال دور دوم تحریم ها و کاهش قیمت در بازار جهانی تاثیراتی بر این حوزه داشته اند. میزان مصرف سالیانه محصولات فولادی چیزی حدود ۱۵ الی ۱۶ میلیون تن است که در صورت تولید ۲۵ میلیون تن محصول فولادی حدود ۱۰ تن از ان قابلیت ارسال به کشورهای منطقه را خواهد داشت.

شایان ذکر است که صنعت فولاد ایران رتبه اول در کشورهای منطقه و رتبه ۱۲ در رده بندی جهانی را به خود اختصاص داده است. آمار و ارقام حاکی از آن است که در نیمسال ابتدای سال حدود پنج میلیون تن محصول فولادی از جمله تیرآهن، اسلب، بیلت و میلگرد به کشورهای هدف صادر گردید. بر اساس پیش بینی های انجام شده و روال تولیدات در مجتمع های فولادساز ایرانی این میزان تا انتهای سال جاری به حدود هشت میلیون تن نزدیک خواهد شد. در حال حاضر شرکت سهامی ذوب آهن در حوزه تولید میلگرد پیشتاز است و قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار داخلی رو به کاهش می باشد.

تولید فولاد مازاد بر نیاز کشور

در خصوص بازارهای هدف صادرات باید تمهیدات و برنامه ریزی هایی صورت گیرد تا فولادسازان مجبور به انباشت محصولات خود در انبارها نگردند. با توجه به اینکه اغلب محصولات فولادی دارای مدت زمان معین مصرف بعد از تاریخ تولید می باشند امکان انبار طولانی مدت محصولات وجود ندارد از همین رو تمرکز روی مقوله صادرات یک امر ضروری تلقی می شود از طرفی میزان واردات محصولات فولادی با توجه به افزایش ظرفیت تولید فولاد در داخل کشور و خود کفایی نسبت به سنوات گذشته کاهش یافته است. واردات محصولات فولادی با توجه به نرخ فعلی ارز و مسائل مرتبط با حمل و نقل از لحاظ اقتصادی چندان به صرفه نیست. در سال های گذشته قسمتی از نیازهای فولادی کشور از طریق واردات محصولات فولادی تامین می شد اما امروزه این نیاز برطرف شده و حتی با مسئله مازاد و محصولات فولادی فراتر از نیازهای داخلی مواجه هستیم.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

قیمت آهن آلات صادراتی

مقاصد صادراتی فولاد ایران

این روزها کشورهایی چون عراق و افغانستان که هدف صادراتی محصولات فولادی ایران هستند سیاست های جدید تعیین تعرفه را در پیش گرفته اند این امر موجب بروز مشکلاتی برای مقوله صادرات فولاد ایران به کشورهای مذکور شده است. در صورت ادامه یافتن چنین شرایطی بازار کشورهای همسایه را از دست خواهیم داد از همین رو قبل از حاد شدن مسئله باید در جهت انتخاب بازارهای هدف صادراتی کشور تجدید نظر کرد. تنها نمی توان به کشورهای خاصی متکی بود چون در صورت بروز مشکل بازار صادراتی فلج خواهد شد. سبحانی اذعان داشت برای این مسئله نیز راه حل هایی در نظر گرفته شده است که به زودی پیاده سازی خواهند شد.

رایزنی های مربوطه در این خصوص انجام شده و از طرفی سیاست قیمت گذاری بر اساس اظهارنامه های گمرکی در حال پیاده سازی می باشد. جلساتی در خصوص مسائل مالی و ارز مربوط به مقوله صادرات ما بین بانک مرکزی و فولادی ها صورت گرفته در همین راستا اسنادی ارائه شد که نشان دهنده بازگشت ارز به چرخه اقتصادی ایران بوده است. در پایان بر اساس تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا ممکن است برخی خریداران خارجی وابسته به بازار تولیدات آمریکا یا سهامداران مربوطه از مبادله با ایران امتناع کنند. اما به صورت کلی برنامه ریزی هایی در خصوص انتخاب بازار هدف صادراتی، مسائل بانکی و انتقالات در نظر گرفته شده که موجب می گردد مسئله صاردات آهن آلات با مشکل مواجه نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید