بازار فولاد گرفتار در چنگال پرقدرت مافیای اقتصادی

قیمت پروفیل در بازار امروز
بازار فولاد گرفتار در چنگال پرقدرت مافیای اقتصادیReviewed by Admin on Sep 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی روند بازار پروفیل آهن از ابتدای سال ۹۷ تاکنون

با گذشت یک هفته از مهر ماه، هر کدام از محصولات فولادی در مسابقه ی افزایش قیمت ها گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند در حالی که قیمت پروفیل های موجود در بازار و سایر محصولات افزایش می یابند اما در این میان خبری از متقاضی نبوده و افزایش قیمت ها بدون وجود تقاضا در بازار صورت می گیرد. از سوی دیگر نوسان گیران و دلالان از هر فرصتی برای افزایش قیمت ها استفاده می نمایند.

البته این روند نوعی استراتژی فرار رو به جلو بوده و این نوع رفتار از سوی فولادسازان تقریبا آشنا و شناخته شده می باشد. در حالی که اختیار بازار فولاد از سوی وزارت صمت به دست فولادسازان سپرده شده وجود چنین رفتار بی رحمانه و افسار گسیخته ای هم قابل پیش بینی می باشد و چنین تبعاتی را نیز در پی خواهد داشت.

در این میان در ۴ ماهه ابتدایی سال، بازار فولاد بدون رهبر و متولی و همراه با رانت های بی حساب و کتاب رها شده بود. از اوایل مرداد تا اواسط شهریور ماه وزارت صمت همراه با سازمان تعزیرات کنترل ها و سخت گیری های شتاب زده و شدیدی را بر این بازار اعمال نمودند و در میان زور آزمایی با خصولتی ها سرانجام تسلیم شده و با سپردن امتیازات تلویحی به آنها این قائله زورآزمایی خاتمه یافت.

حتما بخوانید :   فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهان

از اواسط شهریور ماه تاکنون کنترل ضمنی بازار به دست خصولتی ها سپرده شد. در حالی که دست آنها در عرضه های بورس کالا و افزایش لیست قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی باز بوده و به واسطه سقف رقابتی بدون محدودیت و به بهانه حذف رانت از سوی دلالان سودهای کلانی را به جیب زده اند. این در حالی است که نه تنها رانت حذف نشده بلکه همچنان وجود دارد و ظاهرا سهامداران خصولتی ها فقط از این رانت ها بی بهره بوده اند که با انتفاع از این سود، آنها نیز آرام گرفته اند.

انحصار در تولید توسط خصولتی ها و پابرجایی رانت در بازار فولاد

متاسفانه بعد از ماه ها غفلت و چشم پوشی عامدانه و غیر عامدانه و انفعال در بازار فولاد و سخت گیری ها و تمردهای بیجا،  دوباره رسیدیم سرخط. مصرف کننده نهایی با نوسانات بی رحمانه بازار تنها و بی یار و یاور باقی مانده است و رانت هم مانند گذشته همچنان به حیات خود ادامه می دهد حتی نسبت به گذشته پایدارتر و با قدرت بیشتر.

آنچه که خصولتی ها در اقتصاد آزاد مد نظر قرار داده اند، وجود انحصار در تولید است و تا مادامی که انحصار در تولید وجود داشته باشد رانت همچنان پایدار است و فقط در این شرایط است که خصولتی ها می توانند سهم بیشتری نسبت به گذشته دریافت نمایند.

قیمت پروفیل آهن در بازار

در این آشفته بازار بوجود آمده بعد از ۶ ماه آزمون و خطا، در نهایت بازار بوجود آمده یک موجود عجیب الخلقه ای است که نمی توان نام بازار را بر آن نهاد. هر کس سعی می نماید تا از جسد به جا مانده آن به نحوی سودی برده و سهم بیشتری را از آن خود نماید. در این شرایط بیشترین ضربه را کسانی خورده اند که خواستند منصفانه و جوانمردانه پای کسب و کار خود بایستند و به تاخت و تاز های ناجوانمردانه به نفع خود دل نبستند.

حتما بخوانید :   کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلی

در این میان نیروئی بزرگ و پرقدرت لازم است تا در برابر این مافیای اقتصادی در کشور با تمام قوا بایستد و از روبرو شدن با آن هیچ هراسی به دل راه نداده و به هیچ وجه عقب نشینی ننماید. البته از ماه گذشته تاکنون دیدیم که این مورد عملی نشد و شاید راه حل باقیمانده رها کردن بازار فولاد به حال خودش است که آن هم سبب خواهد شد تا قیمت محصولات فولادی همچون قیمت پروفیل سبک ، همچنان روند صعودی و بیرحمانه خود را حفظ نموده و بیشترین ضربه را به مصرف کننده نهایی وارد آورد.

در ابتدای سال، تحلیل نمودار اقتصادی سکه، مسکن، ارز و خودرو از ۱۰ سال گذشته ما را به این نتیجه رساند که این نمودارها با شیب تقریبا یکسان تطابق نسبی داشته اند. بر این اساس ثابت شد که طی ۱۰ سال گذشته با خطای ۵ درصد قیمت هر کیلو پروفیل معادل نصف دلار یا ۵۰ سنت در بازار آزاد بوده است.

البته این مدل قبل از خیزش قیمت دلار به بالای ۱۰ هزار تومان معنی و مفهوم داشت و با وجود کنترل دستوری قیمت محصولات فولادی و ورود سازمان تعزیرات به این بازار، می توانستیم به عنوان شاخص از آن استفاده نماییم.

مشکلات بازار فولاد با آغاز تحریم ها و عدم تعیین شاخص قیمت برای محصولات فولادی

در ابتدای مرداد ماه بازار فولاد با دو مشکل اساسی مواجه شد که به طور کلی این مدل را نقض نمود. در طول این مدت وجود بحث کنترل دستوری قیمت محصولات فولادی سبب افزایش قیمت پروفیل ساوه و سایر مبادی گردید. مشکل دوم کاهش صادرات محصولات فولادی در اثر ورود به تحریم ها و سرریز شدن محموله های صادراتی به بازار داخل بوده است.

حتما بخوانید :   اجلاس بررسی مشکلات فولاد

در این میان با توجه به حل شدن موضوع کنترل دستوری و افزایش شدید قیمت ارز و افزایش عرضه از سوی کارخانجات پروفیل و در عین حال کاهش تقاضا و مصرف داخلی، پیش بینی در مورد آینده بازار فولاد را به شدت مشکل نموده است. این دلایل سبب شده تا مدل مذکور کارایی گذشته را نداشته باشد. بایستی دید که آیا بازار فولاد با وجود رکود، تابعی از تورم فراگیر و نمودار ارز خواهد شد و یا فشار عرضه مانع از افزایش قیمت ها خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید