خط ویژه 35155-031

وضعیت بازار فولاد در ایران

قیمت روز آهن
وضعیت بازار فولاد در ایرانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 25Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

فاز دوم بازار خرید و فروش آهن آلات

در آذر ماه سال جاری شاهد روال نزولی و بی سابقه در حوزه فولاد و بازار آهن آلات بودیم به گونه ای که طبق آمار و ارقام، برآورد می شود حدود ۳۰ درصد کاهش قیمت در حوزه محصولات فولادی متوجه بازار شده. نوسانات بازار فولادی داخل کشور همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد وارد فاز دوم وضعیت یعنی رسیدن به کف قیمت ها و اوج گرفتن قیمت روز محصولات فولادی باشیم. شرایط نزولی ممتد در هفته های اخیر تحت تاثیر کاهش قیمت دلار و بازار جهانی موجب گردیده، برخی موارد چون قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان با روند کاهشی و بی سابقه در بازار معامله شوند.

شرایط اما به همین منوال باقی نماند و فولادسازان علی رغم تلاش در جهت حفظ موقعیت، سیاست هایی چون تخلیه و فروش محصولات انباشت در انبار محصولات تولیدی را در پیش گرفتند. اکنون به نظر می رسد با تخلیه انبارها پس از یک ماه و از سر گیری تولیدات برخی اقلام خاص، روال کمی متفاوت باشد. روند تغییرات قیمت روز میلگرد در بازار داخلی و بورس زمینه ساز بازگشت خریداران به عرصه معاملاتی و موج افنجاری حوزه میلگرد شود! سونامی خرید با هدف تهیه محصولات فولادی با قیمتی نزدیک به نرخ کف از اصلی ترین عوامل ایجاد این نوسانات در روزهای گذشته است. براورد می شود فاز دوم یعنی افزایش قیمت محصولات فولادی تا ماه های آتی گریبان گیر بازار آهن آلات باشد.

حتما بخوانید :   کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلی

آخرین وضعیت قیمت در بازار آهن آلات

کاهش نرخ روز محصولات فولادی و قیمت هر کیلو آهن با تبعیت بازار از حوزه فولاد جهانی ارزیابی می شود از طرفی نزدیک شدن به فصل سرد و رکود ساخت و ساز نیز از دیگر دلایل اقتصاد دانان و فعالان حوزه فولاد برای افت قیمت ها است که پیش تر به طور کامل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. بررسی قیمت های جهانی نشان از کاهش قیمت محصولاتی چون ورق فولادی است که بازار داخلی نیز تحت تاثیر و به تبعیت آن روند کاهشی در پیش گرفت، تهیه مواد اولیه فولادسازان متعاقب با پایین آمدن نرخ دلار نیز از عمده مسائلی است که نمی توان در روند نزولی قیمت آهن آلات در ماه های گذشته، از آن چشم پوشی کرد.

خرید و فروش آهن آلات

تغییرات قیمت آهن آلات

برخی کارشناسان اذعان داشته اند که روزهای پیش رو مجددا با سیر صعودی قیمت آهن آلات روبه رو خواهیم شد و این روند به منزله فرصتی طلایی و مغتنم برای خریداران است از طرفی محصولاتی چون میلگرد ذوبی اصفهان در بازار و بورس کالا با قیمت های مناسبی عرضه می شوند که احتمال بالا رفتن قیمت با توجه به شروع فازهای تولیدی در ماه جاری وجود دارد. سوال هایی در این حوزه وجود داشت از جمله اینکه چرا در پی کاهش قیمت های جهانی، بازار داخلی روندی متغیر در پیش گرفته است؟ چه سرونوشتی در انتظار بازار آهن آلات است؟ آیا باز هم روال کاهشی قیمت آهن آلات تکرار خواهد شد؟

در پی ابهامات بازار داخلی برخی خریداران به دنبال منفعت بیشتر در انتظار پایین آمدن هر چه بیشتر قیمت، معاملات خود را به تعویق انداخته اند و برخی دیگر به سمت بازار خرید متمایل گشته و فرصت را مغتنم می شمارند تا قبل از افزایش بیشتر نرخ ها مصالح صنعتی و ساختمانی مورد نظر خود را تهیه نمایند. تمامی این سوالات و جو منفی در شرایطی مطرح می شود که معاملات بورس برخی اقلام چندین مرتبه به تعویق افتاده همگام با این شرایط کاملا طبیعی به نظر می رسد که فعالان حوزه فولاد تا ثبات بازار از معاملات خود دست بکشند. طی هفته گذشته با توجه به پایین بودن سطح تقاضا، شکننده بودن قیمت ها، حبابی که روی بازار نشسته بود و حواشی، عرضه میلگرد در بورس کالا با تعویق انجام شد.

حتما بخوانید :   آمار تولید و مصرف فولاد در ایران

نمودار قیمت میلگرد

تحلیل وضعیت بازار آهن

معاونت بازاریابی و فروش کارخانه سهامی ذوب آهن اصفهان این گونه اذعان داشت که قیمت های جهانی بالاخص قیمت محصولات فولادی در بازار چین با کاهش نسبی همراه بوده همین امر موجب شده بازار صادراتی ایران نیز متاثر از سیاست جهانی و نوسانات آن قرار گیرد رقابت های این روزهای بازار صادراتی موجب شده فولادسازان به بازار داخلی گرایش یابند. برخی فعالان حوزه فولاد توصیه می کنند ارائه پیش بینی برای شرایط کنونی کمی زود هنگام است بر همین اساس بهتر است مدت زمانی را برای تنفس بازار آهن آلات اختصاص داد.

فارغ از همه این موارد برخی تولیدکنندگان توان تحمل روند نزولی را ندارند و نگرانی این فولادسازان در خصوص بازگشت سرمایه منطقی است در صورتی که از قیمت مواد اولیه کاسته نشود هزینه های ناشی از تولیدات و قیمت تمام شده محصولات نیز در محدوده فعلی باقی خواهد ماند که این مورد دور از انتظار نیست. در شرایط فعلی به جای تزریق سیاست های غلط، بر هم زدن نظم بازار و تغییر توازن عرضه و تقاضا می بایست تمهیداتی اعمال نمود تا تولیدکنندگان تاب مقاومت در برابر کاهش قیمت ها را داشته  و با ایجاد ثبات در بازار داخلی و بورس به معاملات جانی دوباره ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید