بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوست

قیمت میلگرد اصفهان
بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوستReviewed by Admin on Aug 23Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آثار منفی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در بلند مدت مشاهده خواهد شد

در حالی که سیاست دستورالعمل تنظیم بازار فولاد برای تعیین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد امروز با دلار ۴۲۰۰تومانی، با ایجاد فضای انتظامی از طریق بازرسی های سازمان تعزیرات حکومتی در حال اجرا می باشد، اما نبایستی فراموش نمود که این روند مطابق با علم اقتصاد نیست و در حالی که اصول اولیه علم اقتصاد برای تعیین قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان مبتنی بر عرضه و تقاضا می باشد اما این اصول در تنظیم و اجرای این دستورالعمل رعایت نشده و حتی اگر در ابتدا و به طور آنی از آن نتایج مثبتی مشاهده گردید، اما قطعا در بازه زمانی بلندمدت تبعات منفی آن بر اقتصاد و خصوصا قیمت محصولات فولادی مانند قیمت روز میلگرد وجود خواهد داشت.

بایستی این مهم را مد نظر داشت که نیاز فعلی بازار فولاد براساس قیمت های دستوری تامین نمی شود و تاثیر این دستورالعمل بر بازار فولادی مانند تاثیر سیاست غلط دولت برای تنظیم خانواده در دهه هفتاد بوده است که در ابتدا اگرچه به طور آنی تاثیر مثبت خود را نشان داد، اما در بلندمدت بعد از چند سال بافت جمعیتی کشور را دچار تخریب جدی نمود.

همانگونه که می دانیم علم اقتصاد علمی است که دیر بازه بوده و این بدان معنی است که بایستی مدت زمانی بگذرد تا بتواند تبعات منفی و مثبت خود را بروز دهد. در حوزه فولاد نیز تصمیمات دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و ایجاد قیمت های دستوری اگرچه در کوتاه مدت بتواند تا حدی اصلاحاتی را انجام دهد اما در بلندمدت فرصتی  برای جبران نخواهد بود و به طور قطع تبعات منفی آن بر این بازار مشاهده خواهد گردید.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت میلگرد در سال 96

سیاست کنترل قیمت بازار فولاد مبنی بر نرخ ۴۲۰۰ تومانی و فضای دوگانه ای را که بعد از گذشت تنها چند هفته از آن در بازار فولاد مشاهده گردید و بعد از رانت و رانت خواری که در نتیجه آن بوجود آمد را نبایستی فراموش کرد. با مشاهده عمیق این تبعات در بازار فولاد می توان گفت که ایجاد فضاد انتظامی و کنترل قیمت ها به شکل دستوری نتیجه ای جز رکود عمیق در بازار فولادی در پی نخواهد داشت.

قیمت میلگرد امروز اصفهان

وظیفه دولت در حفظ نظام مند بازار ارز برای خروج از نوسانات بازار

با وجود تولید ۹۵ درصد از محصولات فولادی در بازار داخلی اما همیشه این برای ما قابل انکار نبوده که قیمت این محصولات اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تابع قیمت دلار بوده و خواهد بود. فولاد یک کالای بین المللی است و رابطه آن با قیمت های جهانی و قیمت ارز را نمی توان انکار نمود.

به همین دلیل این وظیفه دولت است تا هر چه زودتر به جای راه حل های آنی و تصمیمات غیر کارشناسانه سر و سامانی به بازار ارزی بخشیده و این بازار را از تشنج نوسانات نجات بخشد. در حالی که می توان با تزریق ارز صادراتی تقاضای کاذب در این بازار را از بین برد و آن را در محدوده ی قیمت ۶ تا ۷ هزار تومان تثبیت نمود، این گونه کنترهای دستوری کاری عبث برای نظام مند کردن بازار فولاد به نظر می رسد.

همانگونه که طی چند ماهه اخیر نیز مشاهده نمودیم تعیین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد اصفهان بر اساس نرخ ارز دولتی محکوم به شکست گردید چرا که بازار آزاد توانست بر این نرخ تسلط یابد و با ایجاد فضای دوگانه در این بازار در حقیقت سودجویی را برای فرصت طلبان مهیا نمود و هیچ زخمی از بازار فولاد را نتوانست علاج نماید.

حتما بخوانید :   اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

بهتر است دولت به جای این گونه تدابیر انی فکری به حال بازار ارزی خود نماید چون با اصلاح آن خواسته و ناخواسته مابقی بازارها نیز اصلاح خواهند شد. در صورتی که نظام ارزی در کشور اصلاح شود نوسانات قیمتی کنترل خواهد شد و ارامش به بازار فولا دبازخواهد گشت.

بررسی و ارزیابی تبعات آنی دستورالعمل بازار فولاد در طی هفته های اخیر

با وجود آن که از نظر اقتصاددانان و فعالان بازار کنترل قیمت ها به شکل دستوری اشتباهی محض بوده که تبعات آن  در بلند مدت مشاهده خواهد شد، اما با این وجود آثار مثبتی نیز طی این مدت بر بازار فولاد به جا نهاده است.

البته در طول این مدت سنگ اندازی های زیادی نیز از سوی فولاد سازان بزرگ با شعار جلوگیری از رانت برای حذف این دستورالعمل انجام گردید اما با این وجود نبایستی فراموش کرد که این دسته از فولاد سازان نیز درجهت منافع خود و نه منافع مصرف کننده این تلاش ها را صورت می دهند.

با اجرای این دستورالعمل در بازار فولاد در مدت کوتاهی شاهد عقب نشینی قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان بوده ایم و میزان سفته بازی نیز کاهش یافت. اما در نهایت نتیجه ای به جز رکود در انتهای این مسیر برای بازار فولاد نخواهد بود. البته دراین میان قیمت امروز میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان و تعدادی از مبادی با ثبات همراه بوده و در برخی واحدها با تخفیفاتی نیز توام بوده است.

در این میان بورس نیز به کمک فولاد سازان آمده و با ایجاد اما و اگرهایی در خصوص اجرای دستور العمل تنظیم بازار فولاد و عرضه های مقرر شده از سوی وزارت صمت، این مصوبه را زیر سوال برده و با چالش هایی مواجه نموده است که امید آن میرود تا دولت محترم و وزارت صمت با ایجاد تدابیری در این خصوص این وضعیت را مرتفع نموده و مشکلات بر سر راه بازار فولاد را حل نماید.

حتما بخوانید :   نوسانات قیمت ورق گالوانیزه صادراتی

قیمت میلگرد امروز اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید