توقف سیر کاهشی قیمت در بازار آهن آلات

بررسی بازار آهن
توقف سیر کاهشی قیمت در بازار آهن آلاتReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 9Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

بازار آهن آلات در هفته دوم آذر ماه شیب تندی را پشت سر گذاشت

از هفته های گذشته تاکنون قیمت روز میلگرد در بازار داخلی با افت و خیزهایی همراه و توجه کل بازار فولاد را به خود معطوف ساخته است. وضعیت قیمت میلگرد در بازار آهن آلات خارجی نیز به همین منوال است در برخی کشورها با توجه به سیاست های داخلی و رکود حاکم قیمت ها با نوسان همراه شده اند. به عنوان مثال رکود حاکم بر بازار ترکیه و کاهش قیمت بیلت موجب شده بازار به مصرف کنندگان روی خوش تری نشان دهد و روند کاهشی را دنبال کند.

میلگردهای صادارتی چین اما در جریان کاهشی شتاب بیشتری را نسبت به سایر بازارها در پیش گرفته و این روند از ماه های گذشته تاکنون ممتد بوده است طوری که هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی بازار چین با افت ۱۸ دلاری همراه بود. این روند کاهشی قیمت  برای رقابتی شدن بازار مثبت است چرا که برخی کشورها قصد رقابت با بازارهای بزرگی چون چین را دارند و شرایط کنونی به عنوان یک امتیاز مثبت تلقی می شود. به گفته کارشناسان اقتصادی شرایط فعلی یک دوره طلایی برای اثبات قدرت بازارهای صادراتی است و هر کشور سعی دارد با برنامه های تامین و توسعه سهمی از بازار جهانی فولاد را به خود اختصاص دهد.

خرید و فروش آهن آلات

وضعیت آهن آلات در بازار جهانی

اما وضعیت در بازارهای اروپایی و آمریکا به شکل دیگری در جریان است قیمت محصولات فولادی این بازارها در آرامش کامل و محصولات بدون هیچ گونه تغییر قیمتی در حال خرید  وفروش هستند. بازار مقاطع در هفته گذشته تقریبا در ثبات بود و نوسان قیمت چشم گیری نداشت. هر تن میلگرد ۴۸۳ دلار معامله شد طبق پیش بینی های انجام شده شعاع معاملاتی در همین حیطه باقی خواهد ماند و گسترده تر نخواهد شد.

حتما بخوانید :   بررسی علل ریزش تقاضا و کنسل شدن پی در پی عرضه های بورس کالا

وضعیت برای بازار ورق نیز دقیقا به همین منوال می گذرد. قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه از ابتدا تا انتهای هفته گذشته با اختلاف فاحشی همراه بود. چین که در حال حاضر از ابر قدرت های دنیای فولاد است در سراشیبی افت قیمت محصولات فولادی قرار گرفته و همچنان قصد توقف ندارد. در یک ماه گذشته بازار ورق سیاه چین دستخوش تغییرات بود طوری که نسبت به ماه های گذشته دچار ۷ درصد افت قیمت شده است.

قیمت روز آهن آلات

وضعیت بازار آهن در ایران

قیمت میلگرد در بازار داخلی نیز با افت بی سابقه ای در هفته گذشته همراه شد به طوری که سیل عظیمی از معادلات در چند ساعت ابتدایی اعلام قیمت ها بازار را در برگرفت. کاهش این چنینی قیمت میلگرد کارخانه های داخلی با شیب تند، به تبعیت از بازار جهانی و حاشیه های بازار تقریبا بی سابقه بوده است. افت قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس و بازار داخلی یا حواشی سود کارخانه ها هفته گذشته را به روزهای پر تنشی برای  فولادسازان تبدیل کرد.

طبق پیش بینی های انجام شده در حوزه محصولات فولادی این روند کاهشی نسبت به هفته گذشته با شیب ملایم تری در جریان خواهد بود. از طرفی شمش ارائه شده در بورس کالا با استقبال چندانی مواجه نشد و همین امر بر روند کاهشی قیمت فولاد دامن زد. پر شدن انبار کارخانه ها از محصولات فولادی از جمله میلگرد و از سوی دیگر تلاش برای فروش و بازگشت سرمایه موجب گردید باز هم در بازی بازار، سود کم با معاملات بیشتر برنده این جریان شود.

حتما بخوانید :   روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه حقیقت داشت ؟

آمار صادرات فولاد ایران

فرا رسیدن فصل سرما و کاهش ساخت و ساز در این برهه زمانی توجیه بسیار مناسب و منطقی برای تبرئه وضعیت صادرات میلگرد ایران به گرجستان و سایر کشورهای منطقه است در این خصوص مشکل خاصی متوجه بازار صادراتی نیست و همان طور که ذکر شد می توان از دوران طلایی صادرات محصولات فولادی بهره برد. اما موضوع مهم تر کنترل بازار داخلی به گونه ای است که خریداران و فروشندگان دچار زیان نگردند. کنترل میزان عرضه و تقاضای بازار آهن آلات ابزاری بوده که در تمامی برهه ها توانسته وضعیت فولاد ایران را به سمت و سوی صحیح متمایل سازد.

در این خصوص کارشناسان بسیاری اظهار نظر کرده و برنامه های تامین و توسعه با در نظر گرفتن نیاز اصلی بازار و شکاف های موجود در حال تلاش برای برقراری ثبات در بازار هستند. نبود روند ثابت قیمت در بازار آهن آلات موجب شده تولید کنندگان و خریداران از وضعیت آهن در ماه های آتی اطمینان نداشته و دست به عصا به فعالیت های خود بپردازند. شفاف سازی آینده بازار آهن آلات از جمله مهم ترن وظایفی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در خصوص آن تدابیر مناسبی اخد نماید. آینده بازار محصولات فولادی ، قیمت آهن آلات و سهم ایران از بازار خارجی وابسته به اقدامات این مجموعه و مسئولین ذی ربط است.

بررسی وضعیت بازار آهن آلات

اگر بخواهیم به صورت منفی بازار آهن آلات ایران را ارزیابی کنیم احتمال قربانی شدن تولید کنندگان کوچک تر برای بقای فولادسازان بزرگی چون کارخانه ذوب آهن اصفهان، اکسین خوزستان و…  وجود دارد. رقابت موجود میان تولید کنندگان داخلی، انباشت محصولات فولادی و حواشی موجود، موجب شده گرایشات بازار تغییر یابد. در حال حاضر روند کاهشی با شیب بسیار ملایم تری نسبت به هفته گذشته در جریان است.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار فولاد در ایران

شایان ذکر است با توجه به سیر نزولی قیمت ها برخی کارخانه ها سیاست های داخلی خود مبنی بر عدم اعمال تخفیف، بستن فروش، عدم عرضه کالا و سیاست تغییر روند را در پیش گرفته اند. احتمال می رود در هفته های آتی شاهد شیب تند افزایشی یا کاهشی نباشیم. با توجه به عدم عرضه و کاهش موجودی انبارها، مجددا روال گذشته از سر گرفته خواهد شد. هفته سوم آذر ماه با توجه به نزدیک شدن قیمت میلگرد به کف خود بهترین زمان برای انجام مبادلات است. فارغ از نرخ تمام شده محصولات، وجود روند ثابت قیمت محصولات فولادی برای مصرف کننده و خریدار آرامش روانی را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید