تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

توقف مجدد عرضه بورس محصولات فولادی در هفته جاری

قیمت میلگرد اصفهان
Rate this post

دردسر ساز شدن فشارهای سازمان تعزیرات بر توزیع کنندگان

سیگنال های موجود در بازار فولاد، خبر از وقایع مثبتی می دهند که سبب بهبود قیمت روز میلگرد در بازار شده و این روند نزولی بر نمودار قیمت میلگرد و سایر مقاطع دیده شده است. با وجود آن که عرضه های بورس طی هفته گذشته کنسل گردید اما عواملی از قبیل افزایش شاخص بورس تا ۱۴۰ هزار واحد، کاهش قیمت سکه و دلار، هجوم ۲/۵ دلار نقدینگی توسط صرافی ها به بازار داخلی و افزایش حجم معاملات در سطح ۲/۵ میلیون یورو در سامانه نیما سبب ایجاد آرامش نسبی بر بازار فولاد و تعادل قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی خواهد شد.

با مجموع عوامل ذکر شده می توان در روزهای آتی امیدوار بود که قیمت سکه و دلار از روند افزایش دیوانه وار خود کمی بکاهند، تقاضای کاذب در بازار افت نماید و نقدینگی های سرگردان در بازار به محل اولیه خود بازگردند. تمامی این موارد به شرطی است که دولت در انجام این تصمیمات قاطعانه عمل نماید.

در این میان فضای دوگانه موجود بر بازار فولاد خبرساز شده است. از ماه گذشته تاکنون شاهد افزایش دیوانه وار قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی بوده ایم و هیچ سیگنال کاهش قیمتی در بازار فولاد منتشر نشده است. همچنین سطح تقاضا به شدت افت کرده بود و کنسل شدن عرضه های بورس طی هفته گذشته نیز مزید بر علت گردید.

البته خبرهای واصله حاکی از آن است که برای این عرضه های بورس از سوی اتحادیه آهن آلات اصفهان متقاضی خاصی وجود نداشته و دلیل آن هم شرایط دست و پا گیر خرید این عرضه ها گزارش گردیده است.

حتما بخوانید :   کاهش میزان تقاضا در بازار فولادی و تاثیر آن بر روند نزولی قیمت ها

از سویی دیگر فشارهای اداره تعزیرات استان اصفهان هم برای فعالان این حوزه درد سرساز شده است. در روزهای گذشته اتحادیه آهن آلات در اصفهان به فعالین این حوزه پیامکی را جهت خرید محصولات فولادی با قیمت متعادل ارسال نمود.

قیمت میلگرد در بازار

بوروکراسی های دست و پا گیر در عرضه های بورس عامل ریزش متقاضیان

در شرایط دوگانه بازار فولاد، توزیع کنندگان متحمل فشارهای زیادی شده اند. در حالی که انتظار میرود اتحادیه ها از حقوق آنها دفاع نماید، اما دست روی دست گذاشته و عکس العملی از خود نشان نداده اند. البته در این میان بورس کالا نیز شرایط سختی را برای عرضه های خود ایجاد نموده که به دلیل وجود این بوروکراسی های دست و پا گیر می توان گفت عرضه های بعدی نیز به احتمال زیاد کنسل خواهد شد.

با وجود شرایط فروش محموله های عرضه شده بورس به تعاونی ها، ارائه تعهد به بورس جهت بررسی صورتحساب های مالی، فروش محموله های کوچک و غیره نمی توان هیچ گشایشی در سطح تقاضا برای بازار فولاد متصور شد. امید آن می رود که برای شرایط کنونی توزیع و عرضه بورس که فشارهای زیادی را بر فعالان بازار تحمیل نموده و سبب ایجاد کلافگی آن ها گردیده است، چاره ای اندیشیده شود.

در این میان احتمال آن که قیمت سکه و دلار در بازار افت نماید بسیار زیاد می باشد. امید آن میرود تا با کاهش قیمت سکه و دلار و در بازار فولاد با کاهش قیمت میلگرد اصفهان و سایر مقاطع فولادی،  فشارهای اقتصادی و موج گرانی ها کاهش یابد. البته ادامه این روند به شرط درایت و قاطعیت مسئولین امر ممکن خواهد بود.

حتما بخوانید :   فشارها و دوراهی ایجاد شده از سوی خصولتی ها برای دولت

احتمال افزایش قیمت میلگرد اصفهان با آزادسازی قیمتهای دستوری

توزیع کنندگان تحت این شرایط ضررهای زیادی متحمل خواهند شد، اما کاهش قیمت سکه، دلار و محصولات فولادی سبب ایجاد تعادل و بازگشت آرامش نسبی به بازار خواهد گردید. امید آن می رود تا با خبر آزاد سازی قیمت های دستوری و برداشته شدن سقف رقابت در عرضه های بورس کالا قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی دچار افزایش نشود.

البته علاج این درد فقط در دستان بور س کالاست که با تسهیل شرایط عرضه محصولات فولادی با قیمت ارزان و توزیع راحت آن در بازار سبب ایجاد تعادل گردد. اتحادیه آهن تهران جلساتی را با سایر اتحادیه های استان در جهت اخذ کد بورس از کارگزاری برقرار نموده است. لازم است تا مدیران اتحادیه ها برای اخذ کد بورس از کارگزاری، با مراجعه به آن جهت انجام جزئیات همکاری نمایند.

شنیده ها حاکی از آن است که فراخوان جدیدی برای عرضه های بورس مقاطع فولادی از جمله تیرآهن و میلگرد منتشر شده است. البته تعاونی ها و اتحادیه هایی که به دنبال اخذ کد کارگزاری هستند مشخص نیست که آیا بتوانند در این مدت روال اداری مربوطه را انجام داده و مشمول این فراخوان بشوند یا خیر. شنیده ها حاکی از آن است که کارگزاری مزبور برای عملیاتی شدن این پروسه تلاش جدی را مبذول داشته است

Summary
Review Date
Reviewed Item
توقف مجدد عرضه بورس محصولات فولادی در هفته جاری
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *