خط ویژه 35155-031

لوله درز مستقیم و ۳ روش تولید آن

لوله درز مستقیم چیست؟
لوله درز مستقیم و ۳ روش تولید آنReviewed by Author3 on May 5Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

لوله درز مستقیم چیست ؟

شما همه روزه در محیط اطراف خود انواع لوله فولادی با کاربرد های متنوع آن را می بینید و با آن سر و کار دارید. یکی از انواع آن ها در محیط زندگیمان لوله های درزدار می باشند که دو نوع لوله های درز مستقیم Straight Seam و درز مارپیچ یا اسپیرال Spiral Seam دارد. ما در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل لوله های درز مستقیم با جزئیات کامل بپردازیم. لوله درز مستقیم به عنوان یکی از محصولات کاربردی در صنعت ساختمان سازی، لوله های گاز و شوفاژ می باشد. در واحد های صنعتی این محصول را تنها با یک درز جوش تولید می کنند که با توجه به شیوه تولید، کاربرد های مختص به خود را دارد. البته دقت بفرمایید که لوله های درزدار نسبت به لوله های بدون درز از مقاومت کمتری برخوردار است.

 

بررسی شیوه ساخت انواع لوله درز مستقیم

لوله درز مستقیم چیست؟

به طور کلی شیوه نورد، اساس تولید انواع پروفیل در صنعت می باشد. این محصول هم به همین شیوه ساخته می شود. تولید به این شیوه می باشد که ابتدا ورق های فولادی را متناسب با سایز لوله و با ضخامت مورد نظر ابتدا برش می دهند، سپس از غلطک های نورد سرد عبور می دهند که در حین عبور ورق از بین دو غلطک شکل گرد به خود می گیرد. سپس درز بین این دو ورق را به دو صورت جوشکاری زیر پودری (submerged are welding / SAW) و جوشکاری مقاومت الکتریکی به یکدیگر متصل می کنند. بعد از مرحله جوش محصول نهایی را به واحد تست محصول یعنی تست وکونیک انتقال داده و بعد انجام یکسری آزمایشات بر روی محصول در صورت رضایت بخش بودن نتایج، محصول را به صورت شاخه ای به بازار عرضه می کنند. برای تولید لوله های با قطر بالا باید از فرآیند جوشکاری قوسی زیر پودری طولی ( LSAW / longitudinal submerged are welding ) و جوش به شیوه قوسی مارپیچی زیرپودری SSAW) spiral submerged are welding) استفاده می شود. مراحل خم ورق فولادی به روش زیر است:

 • برش: در این مرحله شمش های فولادی به اندازه های ثبت شده در فاکتور برش داده می شود.
 • گرمادهی: شمش های برش داده شده را به داخل کوره های قوسی انتقال داده و تا سرخ شدن کامل آن، شمش ها را گرما می دهند.
 • مرحله لخ پرس: مرحله سوراخ کردن شمش ها به وسیله لخ پرس می باشد.
 • اللنگاتور: اکنون مرحله گرد کردن فولاد داغ می باشد.
 • شلیک سمبه: در اینجا سمبه ی ۱۲ متری را به داخل شمش فولادی وارد می کنند.
 • تاب گیری: در این مرحله لوله تولید شده چنانچه تاب داشته باشد با عبور از غلطک تاب گیری می شود.
 • جداسازی سمبه: اکنون مرحله ایست که سمبه را از داخل لوله جدا می کنند.
 • مرحله کروی: اکنون که دو سر لوله حالتی تیز و برنده دارد به وسیله کاتر دو سر لوله بریده می شود و حالتی گرد به خود می گیرد.
 • مرحله کشش: این مرحله نیز لوله متناسب با مقدار مورد نیاز حتی تا ۲۴ متر تحت کشش قرار می گیرد.
 • سرد کردن: محصول تا اینجا به دلیل انجام عملیات بر روی آن داغ می باشد که با قرار گرفتن در استخر آب و فرآیند های مخصوص خنک می شود.
 • اندازه گیری: اینجا محصول نهایی را با توجه به نیاز مشتری به شاخه های معمولا ۶ یا ۱۲ متری برش می دهند.
 • کونیک شدن دو سر لوله: اکنون به وسیله دستگاه، دو لبه ی لوله صاف و سیقلی می شود.
 • پولیش زدن: برای جلوگیری از زنگ زدن یا خورده شدن لوله به وسیله روغن های مخصوص پولیش، لوله را پولیش می زنند.
 • بسته بندی: شاخه های بریده شده را با تعداد مشخص روی یکدیگر قرار داده و با استفاده از تسمه بسته بندی می کنند.
حتما بخوانید :   ابعاد استاندارد پروفیل قوطی

 

لوله های درز جوش مستقیم

 

جوشکاری مقاومت الکتریکی Electric Resistance Welded

ERW تولید به شیوه نورد سرد می باشد. در این شیوه که به روش لب به لب معروف است هیچگونه الکترود نیاز نیست، دو لبه ی ورق های فولادی را ابتدا به وسیله دستگاه الکتریکی جوش گرما می دهند که این گرما دهی باعث خمیری شدن و سپس اتصال دو لبه ورق به یکدیگر می شود. اغلب از این شیوه برای اتصال لوله هایی که قطرهای متوسط داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرد.این روشی است که در آن دو لبه ورق را با جریان برق ذوب و به یکدیگر متصل می کنند. به این نکته دقت شود که از این نوع لوله فولادی به دلیل دارا بودن درز جوش باید در مصارف صنعتی ولی فشار پایین مورد استفاده قرار بگیرد.

جوشکاری قوسی زیر پودری submerged are welding

SAW روشی برای تولید لوله های با ضخامت بالا می باشد که محصول آماده شده به شیوه خم کاری را با استفاده از این روش جوش می دهند. به این صورت که پلیت های فولادی را به صورت استوانه خم کرده سپس لبه های آن را با استفاده از فورج در کنار یکدیگر قرار داده و شکافی به شکل V بر روی لوله ایجاد می کنند. در آخر شکاف را با استفاده از دستگاه جوش قوسی پر می کنند. به طور کلی در فرآیند جوش زیر پودری بین الکترود های فلزی لخت و حوضچه جوش چند قوس وجود دارد که به دلیل اینکه این فرآیند زیر پودر جوشی مخفی است به آن جوشکاری جوش مخفی نیز می گویند. اغلب از این محصول در صنعت نفت و گاز استفاده می کنند.

حتما بخوانید :   ورق گالوانیزه چیست؟

لوله های درزجوش مستقیم و استاندارد های موجود در جهان

لوله های درز مستقیم یا درزدار یا ERW در ایران مطابق با استاندارد های بین المللی تولید می شوند. البته این استاندارد ها در نوع لوله های تولید شده متفاوت است برای مثال:
برای تولید ورق های سرد روغنی استاندارد های DIN EN 10025 و API 5L
ورق های نورد گرم با استاندارد DIN 1623-1
برای لوله های صنعتی یا آب و گاز مطابق با استاندارد های DIN 2440 , DIN 2394-1 , BS 1387 , API 5L , BS 1139-1
گالوانیزاسیون بر اساس استاندارد DIN EN 10240 , DIN 2444
قوطی های صنعتی یا ساختمانی مطابق با EN 10219-2 , DIN 2395-3

انواع لوله های درز جوش مستقیم

لوله های درزدار سیاه فولادی هم مانند دیگر محصولات فولادی با قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. از همین رو با پوشش دادن این لوله ها با استفاده از فلز روی مانع از خوردگی و زنگ زدگی لوله می شوند. این محصولات به لوله های گالوانیزه معروف است. اغلب لوله های درزدار در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ساخت مصنوعات فلزی
 • پروفیل های قوطی
 • در ساخت سازه های فولادی
 • خطوط انتقال در صنایع پتروشیمی
 •  انتقال مایعات با فشار پایین مانند آب و گاز، نفت
 • نرده و ستون ساختمان
 • در صنعت معدن و تونل ها
 • کشتی سازی
 • ساخت پایه اسکله و پل

خرید لوله درز مستقیم

در کشور ایران این نوع لوله فولادی توسط واحد های صنعتی و مطابق با استاندارد های بین المللی تولید می شود. بنابراین خریداران محترم می توانند این محصولات را با قیمت مناسب خریداری نمایند. ولی به دلیل تنوع در نوع و قیمت محصول بهتر است قبل از خرید جهت اطلاع از قیمت های روز لوله فولادی و همچنین دریافت مشاوره از طریق تلفن های تماس مرکز آهن با ما در ارتباط باشید.

حتما بخوانید :   افزایش مقاومت فشاری بتن با میلگرد حرارتی

برای هرچه بهتر کردن مقالات نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید