تابستانی پر از چالش داخلی و خارجی پیش روی بازار فولاد ایران

قیمت میلگرد روز
تابستانی پر از چالش داخلی و خارجی پیش روی بازار فولاد ایرانReviewed by Admin on Jul 23Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

فضای مه آلود حاکم بر بازار فولاد و افزایش قیمت میلگرد

با افزایش قیمت ها در حوزه قراضه طی چند روزه اخیر، روند قیمت میلگرد و محصولات فولادی وارد فاز افزایشی خواهند گردید. قیمت آهن اسفنجی تاکنون روند باثباتی را طی نموده ؛ اما برخلاف آن قیمت شمش القایی بین ۳۰۷۰-۲۹۷۰ بوده است و حتی تا ۳۰۵۰ تومان نیز رسیده است. با افزایش قیمت شمش، قیمت میلگرد در بازار تهران نیز با افزایش ۵۵ تا ۸۵ تومانی به ازای هر کیلو وارد روند صعودی گردید.

قیمت شمش قوسی نیز در محدوده ۳۱۰۵-۳۰۷۰ گزارش گردید. درحال حاضر به دلایل متعددی مانند کاهش عرضه داخلی تعهدات صادراتی تولیدکنندگان، توقف برخی از خطوط تولید به دلیل نیاز به تعمیر، مشکلات قطع مکرر و بدون برنامه برق و کاهش تدریجی انبارهای فولادی در تهران و شهرهای دیگر، سبب شده تا در تعیین و محاسبه قیمت محصولا ت فولادی مانند قیمت میلگرد روز ، ابهام زیادی بوجود آید.

در حال حاضر با وجود فضای مه آلود حاکم بر بازار فولاد نمی توان به طور دقیق بازار را مورد تحلیل قرار داد و این خود سبب خواهد شد که حجم معاملات در بازار فولاد کاسته شده و از طرفی قیمت میلگرد امروز وارد فاز افزایشی گردند. البته اگر مجددا تصمیمات ناگهانی و بدون پشتوانه فکری عمیق در بازار فولاد گرفته نشود، می توان امیدوار بود که طی روزهای آینده بهبود یافته و خود را مجددا احیا نماید.

حتما بخوانید :   افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

با کاهش عرضه شمش خوزستان، قیمت میلگرد و پروفیل رو به افزایش گذاشت. در این آشفته بازار فولاد برای رسیدن به تعادل نیاز است تا در حال حاضر منتظر عرضه مجدد شمش خوزستان و اعلام قیمت آن باشیم. به نظر می رسد که این عرضه قطره چکانی از سوی شمش خوزستان سناریویی از پیش تعیین شده باشد تا خصولتی ها را ملزم به اجرای دستور دولت تا رسیدن به حالت اشباع در عرضه و تامین نیاز داخلی نماید.

انواع قیمت میلگرد

بررسی چالش های اقتصادی پیش رو در برابر فولاد ایران

از نظر فعالان بازار، در دو ماه ابتدایی تابستان سال ۹۷ بازار فولاد ایران با چالش های بسیاری روبرو می باشد و اگر بازار فولاد ایران بتواند از این دو ماه جان سالم به در ببرد، بعد از آن خواهد توانست مسائل پیش رو را از میان برداشته و به مسیر خود ادامه دهد. هر چند تیرماه رو به پایان بوده اما مرداد ماه پر از چالش را پیش رو داریم.

چالش های اقتصادی در دومین ماه تابستان ۹۷ موارد متعددی هستند. اولین چالش، احتمال افزایش نرخ دلار دولتی است در حالیکه ۹۹ درصد از گروه های کالایی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی نشده اند. از سویی دیگر دومین چالش اقتصادی در این ماه مشخص نشدن سرنوشت AFTF در مجلس شورای اسلامی است با وجودیکه نرخ دلار بازار آزاد به نتیجه نهایی این تصمیم کاملا وابسته می باشد. سومین عامل کاهش دلار حاصل از فروش نفت و آغاز دوره دوم تحریم ها در این ماه است.

البته چالش های جدی و واقعی بازار فولاد شامل وجود ابهام در بازار صادراتی ناشی از مشکلات ارزی و رکود بازار مسکن است. با افت صادرات در داخل کشور، سطح فروش تولیدکنندگان فولادی در بازار داخلی افزایش خواهد یافت و این سبب خواهد شد تا خصولتی ها قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار را بر اساس نرخ قیمت صادراتی تعیین نمایند؛ که در نهایت بازار داخلی با گرانی روبرو خواهد شد و سطح معاملات وارد فاز کاهشی خواهد گردید.

حتما بخوانید :   بررسی  روند تحولات قیمت میلگرد در نیمه اول سال 97 در بازار فولاد

از سویی دیگر با بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی به میزان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد سبب خواهد شد تا میزان انبوه سازی کاهش یابد. این در حالی است که قیمت مسکن در برابر افزایش قیمت مصالح ساختمانی ثابت باقی خواهد ماند که این امر توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

پیش بینی قیمت میلگرد بر اساس میانگین دلار بازار آزاد و رسمی

با وجود افزایش قیمت دلار و سکه، قیمت میلگرد نیز افزایش یافته و در ادامه با کاهش تقاضا روبرو خواهیم گردید. البته اگر بخواهیم قیمت شمش خوزستان را با دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه نماییم، بر مبنای واقعیت نخواهد بود و بایستی برای تعیین قیمت آن بر اساس میانگین دلار بازار آزاد و دلار دولتی که حدود ۶ هزار تومان است محاسبات را انجام دهیم. بر این اساس قیمت شمش ۵۰۰ دلاری صادراتی، به نرخ داخلی حدود ۳ هزار تومان خواهد گردید و قیمت میلگرد تولیدی از ان به ۳۵۰۰ تومان خواهد رسید. البته با وجود احتمال افزایش نرخ دلار دولتی، این قیمت های محاسباتی بالاتر نیز خواهند رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید