خط ویژه 35155-031

پیدا و پنهان عرضه فولاد

تولید فولاد خام در ایران
پیدا و پنهان عرضه فولادReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 29Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

تنظیم بازار فولاد

در ماه های گذشته طی یک جریان ریزشی، قیمت پایه محصولات فولادی اعم از قیمت روز میلگرد با روند کاهشی موج بی ثباتی را روانه حوزه آهن آلات نمود که در پی آن بازار دچار شوک هیجانی، ورود سونامی خریداران برای تهیه محصولات و متعاقبا با کاهش بیشتر قیمت پایه و تمایل برخی فولادسازان به عرضه قیمتی پایین تر از روال رایج تمایل خریداران به سمت و سوی بازار کاهش یافت و در انتظار کاهش هرچه بشتر قیمت پایه محصولات فولادی، بازار به حالت اغما فرو رفت.

آذر ماه سال جاری بی سابقه ترین روال نزولی قیمت ها متوجه بازار بود جو حاکم و شرایط موجود از جمله روند نزولی قیمت دلار و رکود بازار ساخت و ساز بر جو منفی دامن زد و شرایطی بی سابقه را ایجاد نمود که موجب نگرانی فولادسازان در جهت بازگشت سرمایه، جلوگیری از انباشت محصولات فولادی در انبارها و تشویش اذهان مصرف کنندگان از ناواضح بودن شرایط فعلی و نبود اطلاعاتی در خصوص آینده قیمت گذاری ها شد. سیاست های چون ارائه تخفیف های فصلی و عرضه محصولات زیر قیمت پایه تا حدودی میزان فروش و تمایلات فعالان را تحریک نمود اما این گونه تمهیدات مقطعی هستند و این حوزه نیازمند سیاست هایی است که در دراز مدت تاثیرات مثبتی در بازار فولاد بر جای گذارند.

گروه ملی و صنعتی فولاد ایران

طی دو هفته گذشته نرخ پایه اغلب محصولات فولادی از جمله قیمت به روز میلگرد در بازار داخلی و بورس به کف خود نزدیک و پس از آن با رشد جزئی همراه شدند. ورود یک شوک نسبی به بازار موجب گردید موجی از خریدار بازار را به سمت و سویی مخالف گرایش دهد. فعالات بازار آهن آلات همچنان به آرامش نسبی بازار و تداوم روند با ثبات امید دارند. آذرماه بازار با روال کم رمغ آغاز شد کاهش هر چه بیشتر قیمت محصولات روزنه هایی از امید را در دل فعالان بازار مسکن و مصرف کنندگان ایجاد نمود اما منوال به همان صورت باقی نماند. به عنوان مثال بررسی نمودار قیمت روز میلگرد نمایانگر این مسئله است که روند کاهشی پس از رسیدن به کف قیمت ها مجددا روندی صعودی در پیش گرفته است.

حتما بخوانید :   توقف سیر کاهشی قیمت در بازار آهن آلات

بازار آهن آلات و فولاد ایران

آینده بازار فولاد ایران

بازار طی سه هفته ابتدایی آذر ماه بی جان و آرام سپری شد روال اما در هفته انتهایی تا ابتدای دی ماه به صورت دیگری بود. در ماه جاری نشانه هایی از خروج بازار از رکود حاکم و قرار گرفتن در مسیر بهبود دیده می شود. مطابق با نظریه کارشناسان این حوزه اگر تقاضای واقعی با شرایط حاکم همراه می شد مسیر رشد نیز میسر می گردید. روند عدم وجود خریدار واقعی در بازار، تقاضای موثر، مصرف کننده نهایی و خلاهای این چنینی به منزله شکافی در بازار موجب گردید نشانه های رشد بازار آهن آلات به مرور محو گردد.

شایان ذکر است که امید به تکرار روند نزولی قیمت در بازار فولاد کماکان وجود دارد اما نشانه های ورود به دوره رونق یافتن مشاهده نمی شود تمامی این موارد از دیدگاه خریدار و مصرف کننده قابل تامل و ارزیابی می باشد بر همین اساس در روزهای گذشته اولین اجلاس سیاست گذاری صنعت فولاد با حضور رئسای هیئت ایمیدرو تشکیل و در نتیجه آن برنامه هایی با هدف شفاف سازی آینده و وضعیت بازار فولاد ایران تدوین گردید تا در ماه های آتی به مرحله اجرایی برسند. ایست قیمتی حباب، انتظار خریداران واقعی را شکست و معاملاتی در این حوزه صورت گرفت مسئله و چالش پیش روی متقاضیان، عدم اطمینان از آینده این بازار و نحوه قیمت گذاری ها است.

عرضه فولاد در بورس کالا

عرضه محصولات زنجیره فولادی طی سه ماه اخیر وضعیت بازار فولاد ایران را محک زد در پروسه عرضه، این گونه بیان شد در صورت عدم وجود متقاضی کالاهای ارائه شده عرضه های بعدی با ۱۰ درصد کاهش قیت همراه خواهند شد. همین سیاست باعث ایجاد فضای رقابتی در بازار فولاد گشت. پتانسیل بازار آهن آلات در برابر برقراری تعادل عرضه و تقاضا بالاست و تنها نیازمند اتخاذ تصمیمات صحیح و دوراندیشی مسئولین می باشد طبیعتا اتخاذ و پیاده سازی سیاست های مقطعی تنها در برهه ای خاص موثر واقع می گردد و در برخی موارد تبعات منفی خود را در درازا بر جای خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :   افزایش قیمت فولاد تا پایان سال جاری

تکمیل سقف عرضه و تقاضای واقعی از جمله مهم ترین اقداماتی است که در راستای آن از ابتدا تا کنون سیاست های متعددی اعمال شده است. جلوگیری از واسطه گری و دلال بازی نیز از دیگر اقدامات موثر در کنترل حوزه می باشد. بررسی مجوز بارنامه ها در خصوص کنترل واسطه گری و سیگنال های تقاضا از برنامه های پیش رو برای پیگیری وضعیت نابسامان بازار است. پیش بینی می شود بازار در هفته های آتی  روندی متعادل را سپری نماید افزایش میزان عرضه های سنگین روی کانال چند هزار تن در بورس کالا و رقابتی شدن بازار از جمله تمهیدات پیاده سازی شده در این حوزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید