خط ویژه 35155-031

اجلاس بررسی مشکلات فولاد

وضعیت بازار آهن
اجلاس بررسی مشکلات فولادReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 27Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

مشکلات صنعت فولاد

روز گذشته مورخ ۹۷/۱۰/۰۵ نسشتی تحت عنوان شورای سیاست گذاری در سازمان توسعه صنایع ایران برگزار شد. در این نشست که با حضور مدیران مجتمع های فولادساز بزرگ کشور تشکیل شد حواشی بازار سرمایه، موانع پیش روی فولادسازان، مشکلات بازار داخلی، برنامه ریزی تولیدات، همکاری با سرمایه گذاران و تامین کنندگان داخلی، سیاست های پیش روی بازار، بررسی حوزه تامین و تکمیل خطوط و تجهیزات تولید، شیوه های حمایتی، برنامه های پشتیبانی دولت، نیازستجی های بازار و تولید کنندگان، صادرات، اخبار آهن و فولاد ، مشکلات پیش رو و… مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بررسی وضعیت بازار فولاد ایران

این برنامه اولین جلسه شورای سیاست گذاری صنایع ملی فولاد بود که با حضور خداداد غریب پور، مدیران زنجیره فولادی کشور و تامین کنندگان بنام کشور با هدف دستیابی به دانش روز، ارتقاء سطحی کیفی و مرتفع کردن مشکلات پیش روی فولادسازان برگزار گردید. نیازسنجی های بازار، بررسی شکاف های حوزه فولاد ایران، ارائه راه کار برای رفع خلاهای موجود در مسیر فولادسازی، پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت بازار، برنامه ریزی در جهت حمایت از تولیدات فولادی بازار داخلی، بومی سازی حوزه فولاد، طرح های پشتیبانی از مجتمع های فولادی و رفع مشکلات حواشی بازار از مهم ترین مواردی بود که در این اجلاس به آن ها اشاره و رویکردهایی در جهت تنظیم بازار فولاد و قابلیت سازی اتخاذ گردید. شیوه های حمایتی و نحوه پیاده سازی آن ها از جمله مهم ترین مسائلی است که آینده بازار آهن آلات ایران بدان بستگی دارد در صورت ارائه راه کارهای منفی یا اشکال در پیاده سازی، بازار دچار خلل شده با مشکلات عدیده ای چون رکود، کاهش سرانه مصرف فولاد، بی ثباتی، اشکال در قیمت گذاری پایه محصولات فولادی و… مواجه خواهیم شد. واقعی شدن قیمت ها، تنظیم و شفاف سازی بازار به دور از هر گونه بی ثباتی از برنامه های پیش روی این انجمن فولادی است.

حتما بخوانید :   بازار بی ثبات ورق فولادی تا کی ادامه خواهد داشت؟

خرید و فروش آهن آلات

آینده بازار فولاد ایران

در حال حاضر بنابرگفته های خداداد غریب پور برنامه های جامع و سیاست های بازار فولاد مستند و در دسترس است اما پیاده سازی این سیاست گذاری ها نیازمند همکاری تشکل های فولادی، بخش های خصوصی و همراهی مجتمع های فولادی می باشد تا برنامه توسعه بازار به صورت موفقیت آمیز اجرایی شود. شایان ذکر است برخی مذاکرات و نیازمندی های لازم جهت کاهش مشکلات و هنجارهای بازار فولاد تا تحقق شفاف سازی انجام شده است یقینا با حضور و همکاری سازمان های خصوصی و تشکل ها موانع پیش رو راحت تر هموار می گردند و دستیابی به اهدافی چون تنظیم بازار و ثبات در قیمت گذاری ها با سهولت بیشتر میسر می گردد. چیزی حدود ۲۵ درصد از بازار صنعت و سرمایه به آهن آلات و کانی های فلزی تعلق دارد از همین رو حدود ۱۱ هزار میلیارد از ۵۰ هزار میلیار سرمایه گذاری در بازار بورس، به این بخش اختصاص داده شده است یعنی بالغ بر ۳۰ درصد از سود سرمایه گذاری ها به صنعت فولاد و آهن آلات تعلق یافته و همین موضوع بیانگر این مسئله است که صنعت فلز بازار داخلی به همان اندازه ای اهمیت دارد که صنایع پتروشیمی در اقتصاد کشور موثر است. از طرفی بخش صنعت بسیار پیشرو و دارای ظرفیت های بالایی می باشد و می توان با فراهم سازی بستر مناسب، شرایط رقابتی میان فولادسازان تا دستیابی به رونق بازار و سودهی بیشتر را ایجاد کرد. در حال حاضر افزایش ظرفیت های تولیدی فولادسازان موجب رقابتی شدن بازار گشته است. بررسی نمودار قیمت میلگرد نشانگر همین مسئله است.

حتما بخوانید :   عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری

پیش بینی بازار فولاد

رئیس انجمن فولاد کشور نیر در این اجلاس حضور بهم رسانید و اذهان داشت که از سال گذشته تاکنون در جهت برگزاری جشنواره های فولادی متعددی  با هدف ارائه و نمایش توانمندی فولادسازان، محصولات زنجیره فولاد کشور، دستاوردها و دانش فنی تلاش های بسیاری صورت گرفته که نتیجه آن ها بهبود وضعیت بازار خرید و فروش و تسهیل بازار خواهد بود. دستاوردهای فولادسازان بزرگ چون شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و سایر تولیدکنندگان بنام موجب خودکفایی کشور در خصوص تامین نیازهای زنجیره فولاد و تکمیل سبد محصولات شده که از وابستگی بازار داخلی در خصوص تامین مواد اولیه یا نیازمندی به محصولات فولادی می کاهد. بخشی از اهداف این جشنواره ها معرفی دستاورد و خوکفایی فولادسازان داخلی بوده است امید است شکاف های بازار با این سیاست گذاری ها تا حدودی رفع گردد. اطلاع رسانی دانش و توانمندی تولید کنندگان می تواند برخی خلاهای موجود را رفع نماید.

در خصوص نیازسنجی ها، برنامه تشکیل انجمن های بومی سازی در نظر گرفته شده است. از طرفی پایگاه های داده ای با هدف عضویت تمامی فولادسازان ایرانی و ثبت دستاورد و دانش خود تهیه شده که بستر اطلاع رسانی را میسر می سازد.

تحلیل بازار آهن از منظر مجلس

مجلس نیز آمادگی خود در خصوص حمایت از بازار فولاد داخلی را به صورت رسمی اعلام نموده است حمیدرضا فولادگر اذعان داشت در جهت رفع مشکلات و کمبودهای بازار نشست های متعددی را برگزار نموده که تاثیر به سزایی در مقاومت بازار مقابل تحریم های اعمال شده علیه ایران داشته است. آمادگی این بخش می تواند در تسهیل بومی سازی و کاستن وابستگی ها موثر واقع گردد.

حتما بخوانید :   آزادی عمل بانک مرکزی راه حل جدید دولت برای کنترل نرخ ارز

حمایت و مقاومت فولاد

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز افزود: لیست نیازمندی مجموعه در حوزه هایی چون متالوژی، برق، مکانیک و… را با هدف برگزاری نمایشگاه و مواجهه با تحریم ها تهیه نموده ایم که در ماه های آتی طی یک فراخوان عمومی به تمامی حوزه ها اعلام می نماییم. بر همین اساس از  تیم های استارت آپی تولید و تامین تجهیزات فولادی و ایده های برتری که مورد تایید هیئت داوری فولاد مبارکه واقع گردد، حمایت های مالی و معنوی به عمل خواهد آمد. این طرح می تواند زمینه ساز همکاری مجموعه با ایده های برتر و پیشرفت دوطرفه و در نهایت ارتقاء سطح کیفی محصولات و رضایت مندی خریداران گردد.

بررسی و پیگیری مشکلات فولادسازان داخلی و کمک در رفع موانع پیش رو از درخواست های مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان بود که روی آن تاکید کلیدی شده است زیرا بحران های فعلی تنها با حمایت مسئولین و نهادهای ذی ربط مرتفع می گردد. ایشان اذعان داشتند که برگزاری جشنواره های صنعت فولاد و اطلاع رسانی ها تا حدودی می تواند نیازهای بازار و بومی سازی های لازم را تسهیل بخشد. انجمن فولاد ایران در پایان این اجلاس اذعان داشت که مشکلاتی از قبلی مالیات، بیمه، مسائل و حواشی صادرات، شفاف سازی بازار، قیمت گذاری و… به صورت کامل بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفته است. بومی سازی از مهم ترین اقدامات در دست اجراست که نتیجه آن بهبود وضعیت بازار داخلی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید