خط ویژه 35155-031

جدول وزن تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

وزن تیرآهن هاش

یکی از روش های محاسبه وزن تیرآهن مورد استفاده در سازه های مختلف، کاربرد جدول وزن تیر آهن می باشد. تیرآهن ها یکی از مصالح بسیار مهم در سازه های فلزی و بتونی می باشند و در انواع تیپ های IPE، IPB و INP هستند.
این نوع پروفیل ها در طولهای متفاوت بین ۶ تا ۱۴ متر تهیه و به بازارمصرفی عرضه می شوند. در ایران تیرآهن I شکل یا تیرآهن IPE بیشترین کاربرد را داشته و بر اساس استاندارد اروپا تولید می شوند. به دلیل محبوبیت بالای این نوع تیرآهن در بازار داخلی کشور به معرفی بیشترآن و جدول وزن تیرآهن خواهیم پرداخت.

جدول وزن تیرآهن

تیرآهن IPE دارای ضخامت ثابتی بوده و ضخامت جان آن نسبت به ضخامت عرض بال کمتر می باشد. نوع دیگر تیر آهن IPE تیرآهن دوبل می باشد که در این نوع پروفیل دو تیرآهن IPE به صورت جدا و یا چسبیده به یکدیگر جهت تحمل بار با وزن های بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
نوع دیگر تیرآهن IPE تیرآهن لانه زنبوری است که در آن دو تیرآهن I شکل را به شکل لانه زنبور برش داده، از هم باز کرده و سپس مجددا بهم جوش می دهند. با این روش مقاومت تیرآهن بالا رفته و در سازه هایی که نیاز به تحمل وزن بالا دارند کاربرد فراوان دارد. تیرآهن ها ی لانه زنبوری می توانند به صورت جفتی یا تکی در سازه ها کاربرد دارند.

جدول وزن تیرآهن IPE برای سایزهای ۸ تا ۶۰ میلیمترتنظیم گردیده و در آن ارتفاع، عرض بال ضخامت جان و ضخامت بال برای سایزهای مختلف منظور شده است. در جدول وزن تیرآهن وزن شاخه ۱ متری بر حسب کیلوگرم وجود دارد. از سویی دیگر در این جدول وزن شاخه ۱۲ متری نیز مورد محاسبه قرار گرفته است. البته برای محاسبه دقیق تر تعداد شاخه در هر بسته و یا در تریلر بر اساس سایز نیز محاسبه شده و طبق این روش می توان به طور دقیق وزن هر متر تیرآهن IPE را قبل از اجرای پروژه ساخت و ساز مورد محاسبه قرار داد. در حالی که جدول وزن تیرآهن در دسترس نباشد، می توان از فرمول محاسباتی برای تعیین وزن آنها استفاده کرد.

وزن تیرآهن

به طور مثال برای محاسبه وزن تیرآهن IPE در سایز ۲۰ و به طول ۱۲ متر می توان از فرمول زیر استفاده نمود:

وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × (۲۲٫۴۰) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80
از سویی دیگر برای محاسبه وزن تیرآهن دوبل از نوع ۲ IPE در سایز ۱۸ و به طول ۱۲ مترمی توان طبق فرمول زیرعمل کرد:
وزن تیرآهن دوبل IPE = [2 × ۱۲] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال ] (kg/m) = 451.20 kg
مثال زیر برای محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری CPE در سایز ۱۸ و با طول ۱۰ متر می باشد:

وزن تیرآهن لانه زنبوری CPE = [10] (m) × [ (۱۰٫۳۳) = وزن مخصوص CPE18] (kg/m) = 103.30 kg

تماس بگیرید