جدول وزن ورق

محاسبه وزن انواع ورق

چگونه وزن ورق های فولادی را محاسبه کنیم؟

یکی از نیازهای رایج مهندسین در کارگاه ها، حین انجام پروژه های عمرانی، کارخانجات و… اطلاع از مشخصات محصولات مثل وزن آن است. برای محاسبه این مورد می توان از جدول وزن ورق یا فرمول های مخصوص کمک گرفت. تنها با داشتن ابعاد ورق و جایگذاری اعداد در فرمول های ویژه، می توان وزن را محاسبه کرد. برای این منظور به اندازه، طول و ضخامت ورق نیاز داریم. اعداد مربوطه در چگالی آهن که معادل ۷.۸۶ است ضرب می شوند. اغلب با توجه به تلرانس* ورق، چگالی ۸ در نظر گرفته می شود. فرمول ذکر شده برای تخمین وزن ورق گالوانیزه، آجدار، اسیدشویی، سیاه، استیل و رنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

*تلرانس: به دلیل خطاهای تولید قطعات، به دست آوردن اندازه کاملا دقیق محصولات امکان پذیر نیست. تولیدکنندگان سعی دارند که اندازه و وزن محصولات بر اساس استانداردهای معمول باشد از طرفی طراحان سعی می کنند اختلاف یا همان خطای مجاز را همراه با نماد T در کنار عدد اسمی محصولات درج کنند. به این اختلاف مجاز تلرانس یا رواداری گفته می شود.

بهای ورق گالوانیزه

روش های به دست آوردن وزن انواع ورق های فولادی

روش های متعددی برای تخمین اوراق فولادی وجود دارد از جمله:

  1. محاسبه به صورت دستی به کمک فرمول های خاص
  2. محاسبه وزن به کمک نرم افزارهای مهندسی
  3. کمک گرفتن از جدول وزن ورق

برخی افراد برای سهولت در کار و تسریع در امور از نرم افزارهای محاسباتی استفاده می کنند. برخی دیگر از فرمول خاص آن استفاده کرده و محاسبات خود را به صورت دستی انجام می دهند که ضریب خطا در این روش بالاتر است. در مواقعی که ابعاد و مشخصات محصول مطابق با استانداردها باشد می توان از جداول مخصوصی استفاده کرد.

معرفی انواع نرم افزارهای محاسبه وزن

برای سهولت کار در پروژه های عمرانی نرم افزارهایی جهت محاسبه دقیق و سریع وزن انواع ورق بر اساس فرمول های خاص طراحی وتوسعه داده شده است. این برنامه ها ورودی های لازم مانند طول, عرض، ضخامت و… را دریافت کرده و در کسری از زمان می توانند وزن دقیق آن را محاسبه کنند. از جمله نرم افزارهای کاربردی در این زمینه می توان به اپلیکشن مرکز آهن اشاره کرد.

نرم افزار مرکزآهن جهت محاسبه وزن محصولات فولادی

مرکز آهن با هدف ارائه خدمات بهتر اپلیکیشن کاربردی خود را طراحی و منتشر کرده است. این نرم افزار بسیار محبوب و کاربردی بوده و قادر به محاسبه وزن قطعاتی چون میلگرد، تسمه، پروفیل، لوله، شمش، ورق، پلیت و…  است. اپلیکیشن اندروید و ios مرکز آهن را از وب سایت مرکز آهن یا کافه بازار دانلود و نصب کنید. در صفحه اصلی بخش هایی تحت عنوان اخبار و مقالات، تعرفه حمل بار، پیشنهادات برای درج نظرات ارزنده شما، سبد خرید، اطلاع از آخرین قیمت ها و… وجود دارد. نرم افزار محاسبه وزن ورق

برای محاسبه وزن محصول مورد نظر خود به بخش محاسبات فنی مراجعه کنید. در این قسمت قادر به محاسبه وزن انواع محصولات فولادی از جمله میلگرد، پروفیل، انواع لوله و… خواهید بود. روی گزینه وزن انواع ورق کلیک کنید.

محاسبه وزن محصولات فولادی

به صفحه ای شامل محاسبه وزن انواع شیت های فولادی مثل ورق گالوانیزه، روغنی، گرم و سرد و…هدایت خواهید شد. شیت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

محاسبه آنلاین وزن ورق

وزن محصول بعد از دریافت ورودی های لازم مثل ابعاد و تعیین کردن جنس، بر اساس فرمول های تعریف شده  و جرم حجمی آن محاسبه می شود. این برنامه برای تسریع امور محاسباتی در کارگاه های آهن آلات، انبارها، واحدهای صنعتی و… کاربرد دارد.

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

این برنامه کاربردی توسط فارسی زبانان کشور طراحی و منتشر شده و به گونه ای است که ابتدا باید جنس متریال و نوع محصول مورد نظر را انتخاب سپس ابعاد آن را در فیلدهای مربوطه وارد کرد. در نهایت وزن محصول انتخابی بر اساس فرمول های خاص آن تخمین زده می شود.

نکته: اپلیکیشن برای تمامی مهندسین ساختمانی، مشاوران ساختمانی، پیمانکاران، انبارداران، مسئولین کارگاه ها و تمام اشخاصی که نیاز به محاسبه وزن تقریبی محصولات فولادی دارند، کاربردی است. به این صورت محاسبه وزن پروفیل های تیرآهن، قوطی های پر و توخالی، انواع نبشی، میلگرد، ورق و سایر محصولات فولادی در کسری از زمان امکان پذیر است.

نحوه محاسبه حجم و وزن ورق های فولادی به صورت دستی

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در وزن انواع ورق فولادی، ضخامت آن ها است. اغلب قطعات مثل ورق، لوله، پروفیل و… از پیش ساخته هستند در صورت داشتن اطلاعات دقیق از ورق یا سایر محصولات فولادی می توان به وزن آن و در نهایت وزن جسم فلزی دست یافت.

یکی از روش های رایج محاسباتی کمک گرفتن از وزن و چگالی مواد اولیه است. این مقادیر در کتاب های فیزیک درج شده اند به عنوان مثال چگالی فولاد حدود ۷.۸۶ گرم بر سانتی متر مکعب است. بر همین اساس می توان وزن را  با ضرب چگالی هر نوع متریال در ابعاد آن به دست آورد. ضخامت، عرض و طول بر حسب میلی متر و وزن نهایی بر اساس کیلوگرم می باشد.

شایان ذکر است عدد به دست آمده از ضرب اعداد بر حسب گرم می باشد به همین دلیل در ۱۰۰۰ تقسیم می گردد. این فرمول برای محاسبه وزن انواع ورق های گالوانیزه کرکره ای، آجدار و… مورد استفاده قرار می گیرد.  بر اساس ابعاد و فرمول های خاص می توان وزن سازه فلزی را نیز محاسبه کرد. جدول زیر یک مثال برای محاسبه وزن ورق سیاه فولادی بدون روکش است.

جدول وزن ورق روغنی

استفاده از جدول وزن ورق جهت سهولت در محاسبات

یکی دیگر از روش های سریع با ضریب خطای پایین، کمک گرفتن از جداول استاندارد است. وزن محصولاتی مثل فولاد ST37 که مطابق با استانداردها تولید شده اند را می توان به صورت مستقیم از جدول وزن ورق به دست آورد. به عنوان مثال تصویر زیر جدول وزن تسمه می باشد که بر اساس استاندارهای رایج تخمین زده شده است.

جدول وزن ورق تسمه ای

از روش های ذکر شده و جدول وزن ورق برای محاسبه هر جسمی می توان استفاده کرد تنها کافی است که چگالی جنس محصول و ابعاد آن را داشت سپس نسبت به محاسبه مساحت آن اقدام کرد.  چگالی آهن حدود ۷.۸۶ است که برای دریافت خروجی دقیق تر با توجه به تلورانس محصولات، بهتر است ۸ در نظر گرفته شود. برای محاسبه وزن اوراق گالوانیزه، سیاه، روغنی و … نیز می توان از همان چگالی ۷.۸۶ استفاده کرد.

تماس بگیرید