دلار ۱۵ هزار تومانی ثابت می شود ؟

قیمت ورق روغنی
دلار ۱۵ هزار تومانی ثابت می شود ؟Reviewed by Admin on Sep 23Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

وعده کاهش سفته بازی در بازار داخلی تا پایان سال جاری

ماه گذشته دلار ۱۵ هزار تومانی با رکورد شکنی خود سبب افزایش نرخ در تمامی بازارها از جمله بازار مقاطع فولادی گردید و به دنبال آن قیمت ورق روغنی در بازار نیز افزایش یافت. این روند افزایشی همانگونه که شاهد آن بودیم به ناگاه توقف چند هفته ای داشت و مردم را بر سر دو راهی افزایش مجدد نرخ دلار، سکه و طلا قرار داد.

در چند روز گذشته تاکنون سوالی که مرتبا تکرار می شود این است که آیا قیمت دلار  مجددا به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید یا خیر؟ افزایش بی سابقه قیمت دلار طی روزهای گذشته بر بازار سکه و طلا نیز تاثیر گذاشته و سبب ایجاد سفته بازی در کشور شده است.

البته در این میان سودجویان و سوء استفاده کنندگان هنوز منتظر پرش قیمت ها و ایجاد رکوردهای جدید برای دلار و سایر ارزهای خارجی می باشند. پیروز نهایی این بازی در کوتاه مدت سفته بازان و در بلند مدت دولت و تولید کنندگان داخلی هستند؛ اما قربانیان همیشگی مردم عادی هستند که ارزش دارایی هایشان روز به روز کاهش یافته و توانایی عرض اندام را ندارند.

دلار ۱۵ هزار تومانی فرصت را برای گردشگران خارجی مهیا نموده و همانگونه که آمار نشان می دهد افزایش ۵۰ درصدی در تعداد گردشگران خارجی طی ۶ ماهه اخیر مشاهده شده است. این روند به تزریق دلار در بازار داخلی کمک خواهد کرد و از ایجاد نوسان بیشتر جلوگیری خواهد نمود.

البته از نظر برخی از کارشناسان اقتصادی دلار از ۱۵ هزار تومان بالاتر نخواهد رفت و به زعم نظر بعضی دیگر از کارشناسان که قیمت دلار را تا ۲۰ هزار تومان نیز قابل صعود می دانند، اما از نظر این دسته از تحلیلگران قیمت دلار در کانال ۱۵ هزار تومان ثابت باقی خواهد ماند و به دنبال آن میزان سفته بازی کاهش یافته و آرامش به بازارهای کالایی و فولاد باز خواهد گشت و قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق روغنی در ابعاد و ضخامت گوناگون نیز تا پایان سال جاری آرامش خواهد یافت.

حتما بخوانید :   نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟

ایجاد تحرک در تولید داخلی سبب کاهش تورم خواهد گردید

در این میان اگر فرض نماییم که تب دلار در مرز ۱۵ هزار تومان فروکش نماید، تحریم های آزار دهنده آبان ماه نیز بی تاثیر خواهند شد؛ زیرا بودجه سال ۹۸ را نیز می توان با ۲۰ میلیارد دلار بست. البته بودجه ۲۰ میلیارد دلاری با قیمت ۱۵ هزار تومان سبب کاهش شدید واردات و افزایش نرخ تورم در بازار داخلی خواهد گردید.

افزایش نرخ تورم بر تمامی بازارها تاثیر خواهد داشت و در بازار فولاد نیز اغتشاش ایجاد می کند و به دنبال آن قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت انواع ورق روغنی نیز افزایش خواهد یافت و اوضاع بازار فولاد در کشور مجددا دچار نوسان خواهد گردید.

راه حل دولت برای جلوگیری از ایجاد تورم در بازار داخلی کشور، ایجاد تحرک در سرعت تولید است که می تواند نرخ ویرانگر تورم را کاهش داده و اثر آن را کم نماید. در غیر اینصورت بایستی منتظر رسیدن نرخ تورم به مرز ۳۰ درصد و افزایش قیمت تمامی کالاها و تولیدات داخلی از جمله قیمت ورق روغنی هفت الماس باشیم.

در بررسی دلایل افزایش بی سابقه قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر معمولا تقاضای تشنه به عنوان عامل اصلی یاد می شود اما در حقیقت این عامل به عنوان تنها عامل اصلی در افزایش روزانه قیمت سکه و دلار در بازارهای غیر رسمی نیست. از نظر فعالان بازار عوامل دیگری مانند وجود رانت و فساد به عنوان مهمترین عامل در افزایش افسار گسیخته قیمت سکه و دلار نقش موثری داشته است. البته با وجود آزاد شدن سقف رقابت ها در بازار بورس امید آن می رود تا رانت از صحنه های بورس حذف شده و به دنبال آن قیمت ورق روغنی در بورس محصولات فولادی نیز به تعادل برسد.

حتما بخوانید :   احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟

ورق روغنی

رکود ۵۵ درصدی تا دوسال آینده در انتظار اقتصاد کشور است

تحریم های موجود بر علیه ایران را نیز نبایستی فراموش نمود که بر ایجاد نوسان بر قیمت دلار بی تاثیر نبوده است. البته در طول این مدت دولت نیز نسبت به فراز و نشیب قیمت دلار پاسخ مناسبی نداده است و بعد از مدتی سکوت هر بار با یک بسته ارزی به میان آمده و سبب بدتر شدن اوضاع نسبت به گذشته گردیده است.

مردم نیز به دلیل عدم اعتماد به برخی از سیاست های دولت، برای حفظ ارزش پولشان تقاضا برای سکه و ارز را به طور مرتب افزایش می دهند. یکی دیگر از دلایل افزایش روزافزون قیمت دلار در بازار داخلی تزریق نشدن ارز مورد نیاز مردم توسط بانک مرکزی و دولت در مقابل تقاضای مردم است که سبب رواج قاچاق دلار از مرزهای همسایه به داخل کشور گردیده است.

در شهریور ماه سال ۹۶ با افزایش تورم و کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی های سرگردان به بازار ارز طلا و مسکن هدایت شدند و همین امر سبب افزایش قیمت دلار از ابتدای سال گردید و به دنبال آن قیمت ورق کاویان و سایر مبادی نیز افزایش یافت.

از نظر تحلیلگران اقتصادی شرایط اقتصادی در کشور آن چنان بی ثبات گردیده است که احتمال وقوع رکود اقتصادی تا دو سال آینده به بیش از ۵۵ درصد افزایش یافته است.

حذف سپرده گذار از بازی و تاثیر مصرف کننده واقعی بر قیمت ها

یکی از عوامل موثر ومهم بر رشد نقدینگی، سود بالای سپرده ها است که این روند سبب افزایش قیمت دلار و به دنبال آن قیمت ورق گیلان و سایر محصولات فولادی گردیده است. متاسفانه تاکنون هیچ مهاری برای افزایش این دو المان نرخ دلار و سود بالای سپرده های انجام نگرفته است.

حتما بخوانید :   کنترل شرایط بازار فولاد ایران در دوران تحریم با استفاده از ایده پردازی

البته در این میان تحریم ها فقط به تسریع این روند کمک نمودند؛ زیرا دیر یا زود ریال به همین منوال سقوط می نمود. سپرده گذار برای حفظ ارزش دارایی خود ترجیج می دهد تا ریال خود را به دلار یا سایر کالاها مانند سکه تبدیل نماید. البته بانک ها نیز بهانه خوبی پیدا کرده اند و گرانی ها را به عامل تحریم نسبت می دهند و تا آنجا پیش می روند که انرژی خود را به کلی از دست دهند.

بعد از اتمام انرژی بانک ها، سپرده گذار از بازی حذف شده و این مصرف کننده واقعی است که قیمت همه چیز از جمله قیمت ورق روغنی در بازار را تعیین می کند و آن روزی است که همه حباب های قیمتی سقوط خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید