خط ویژه 35155-031

افزایش مقاومت فشاری بتن با میلگرد حرارتی

میلگرد حرارنی
افزایش مقاومت فشاری بتن با میلگرد حرارتیReviewed by Admin on Apr 11Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

دلیل استفاده از آرماتور حرارتی چیست ؟

همانگونه که می دانید آرماتور و میلگرد نقش اساسی در مقاوم سازی ساختمان دارد، از همین رو ما در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی میلگردهای حرارتی و ترمودینامیکی برای تقویت هر چه بیشتر بتن بپردازیم. همواره یکی از دغدغه های موجود در ساختمان سازی ترک خوردن بتن و یا سقف های کرمیت (تیرچه بلوک) بوده که برای رفع این مشکل بعد از بتن ریزی از میلگرد افت و حرارت استفاده می کنند. میلگرد حرارتی اثرات ناشی از تغییرات دما در بتن را خنثی می کند از همین رو این مقاطع را حرارتی ناگذاری کرده اند. همانگونه که در عکس زیر مشاهده می کنید طرز چینش این مقاطع به صورت شبکه ای می باشد.

داخل بافت بتن قبل از خشک شدن حفره هایی از رطوبت وجود دارد که بعد از خشک شدن، حفره ها با ذرات بتن پر می شود و از مقاومت کششی آن کم می کند. بتن به دلیل انقباض و انبساط های بیش از حد موجود در شرایط جوی، دچار تنش کششی شده که موجب ترک برداشتن یا شکستن آن می شود. با اجرای مقاطع حرارتی، بتن با آرماتور درگیر شده و از انقباض و انبساط و در نتیجه ترک خوردن و شکستن آن جلوگیری می کند. با آرایش مقاطع به صورت قائم ( به شکل حرف T انگلیسی )، فشار وارد بر بتن در اثر تغییر دما، انبساط و انقباض خنثی شده و علاوه بر آن این مقاطع در سازه با بالا بردن مقاومت کششی و خاصیت کشسانی، تا مقدار بسیار زیادی بالا می رود.

حتما بخوانید :   جوشکاری ورق گالوانیزه چه تاثیری بر مقاومت آن دارد؟

همانگونه که ذکر شد آرماتورهای حرارتی را در بتن به صورت شبکه ای و عمود بر تیرچه های سقف با فاصله ۲۵ سانتی متری از یکدیگر کار می کنند. علت این نوع شبکه بندی این است که مقاطع خمشی جهتی قرار می گیرند که برای کاهش تنش ها حتما باید مقاطعی عمود بر مقاطع قبل روی آن قرار بگیرد. اما مسئله مهم این است که هنگام اجرای این مقاطع در سازه باید حتما دقت شود که از بین انواع آرماتور بندی از نوع انعطاف پذیر آن استفاده شود. از همین رو آرماتوربندی به شیوه جوشکاری به دلیل انعطاف پذیری کمی که دارد مناسب نمی باشد. به این نکته توجه شود که مقاطع مذکور علاوه بر نقش حرارتی، وظیفه تحمل بار در سقف های تیرچه بلوک را نیز بر عهده دارند.

میلگرد حرارتی

کاربرد میلگرد حرارتی در سقف و فونداسیون

سقف ساختمان به دلیل داشتن ساختار افقی بیشتر متحمل نیرو های کششی بوده، از همین رو بیشترین مصرف این محصول در سقف ساختمان ها می باشد. همچنین مهندسان ناظر بر این باورند که مسلح نبودن سقف موجب ایجاد ترک و کاهش استحکام ساختمان و در نتیجه فرو ریختن و به بار آوردن خسارات جبران ناپذیر می شود.

عموما میلگردهای ساده را با فاصله ۵ میلی متر و میلگرد های با مقاومت بالا را ۴ میلی متر از یکدیگر به صورت چپ و راستی بر روی سقف های تیرچه بلوک کار می کنند. این چینش موجب می گردد در زمان تغییرات دمائی در بتن از ترک خوردن دیواره بتنی که تنها ۵ سانتی متر ضخامت دارد، جلوگیری شود

نحوه بستن میلگرد حرارتی

بر اساس آیین نامه شماره ACI 360R-10 مناسب ترین محل قرار گرفتن آرماتور حرارتی برای خنثی کردن نیروی کششی و کاستن از شکاف های احتمالی به اندازه یک سوم بالای ضخامت دال بتنی است. در این حالت حداکثر طول بین مقاطع حرارتی ۲۵ سانتی متر در دو جهت قائم بر هم می باشد. به طور کلی ۲ روش برای بستن مقاطع حرارتی وجود دارد:

  • بستن از کنار
حتما بخوانید :   2 روش ساخت میلگرد

نام دیگر این شیوه کراواتی بوده که رایج ترین شیوه بستن در فونداسیون و سقف می باشد. روش کراواتی به این صورت است که بعد از شبکه بندی مقاطع، سیم مفتولی را ابتدا از زیر آرماتور پایینی و سپس از کنار آرماتور بالایی عبور داده و گره می زنیم.

  • ضربدری

در این روش هم بعد از چینش آرماتورها، سیم مفتولی را به صورت ضربدری از بالا و پایین آرماتور عبور داده سپس در انتها به کمک یک انبردست آن را گره زده و به سمت پایین خم می کنیم.

بهترین جایگزین میلگرد حرارتی

  • الیاف ماکروسینتتیک Macro Synthetic Fiber

در این روش به جای استفاده از میلگرد، الیاف ماکروسنتتیک را با بتن مخلوط کرده و عملیات بتن ریزی را اجرا می کنند. این الیاف جایگزین آرماتور های حرارتی بوده و بدون استفاده از آرماتور مقاومت کششی بتن افزایش می یابد.

الیاف ماکروسینتتیک

  • الیاف فولادی Steel Fiber

در این روش هم دقیقا مانند شیوه الیاف ماکروسنتتیک عمل می شود فقط بتن را با الیاف فولادی مخلوط می کنند.

الیاف فیبر

  • میلگرد های مسلح کننده

استفاده از سایر انواع میلگردهای موجود در بازار مثل میلگردهای کامپوزیت و فایبرگلاس که به دلیل خواص و ویژگی های خاص خود توانایی تسلیح بتن را دارند.

تاثیر نمره میلگرد حرارتی در بتن

آرماتور های نمره ۶ به دلیل کلاف بودن و ضخامت کم در داخل بتن قرار نمی گیرد و باعث ایجاد ترگ در بتن می شوند از همین رو دقت شود از این نمره محصول به هیچ وجه استفاده نشود. بنابراین بهترین نمره از بین آرماتور های حرارتی نمره ی ۸ می باشد. به علاوه در اجرای آرماتور های حرارتی نوع میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال استفاده از آرماتور آجدار می تواند برای کاهش طول مهاری مناسب باشد. به طور کلی تمامی مقاطع متناسب با عملکردشان در سازه قطر و سایز متفاوتی دارند، این موضوع برای مقاطع حرارتی هم صدق می کند. یکی از متداول ترین و پرکاربردترین نوع این محصول دارای قطر ۵ میلی متر و قطر میلگرد های با مقاومت بالا ۴ میلی متر می باشد.

حتما بخوانید :   بندیل میلگرد چیست و هر بندیل چند تن است ؟

قیمت میلگرد حرارتی اصفهان

همانگونه که می دانید مقاوم سازی بتن توسط میلگرد از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است چرا که ایجاد ترک در بتن ممکن است موجب خسارات جبران ناپذیری در کل ساختمان شود. در این بین در خصوص استفاده از میلگرد حرارتی در ساختمان، نگرش های مثبت و منفی وجود دارد. برخی باور اشتباهی دارند که این مقاطع تنها برای جلوگیری از افتادن یونولیت و یا آتش سوزی استفاده می شود، به علاوه برخی از مهندسان بر این باورند که ایجاد ترک در بتن امری طبیعی بوده و استفاده از این مقاطع با توجه به قیمت روز میلگرد موجب بالا رفتن هزینه ها می شود، آن ها همچنین با استناد به آئین نامه ها، استفاده از این نوع آرماتور را الزامی نمی دانند. از همین رو راه های دیگری برای مقابله با ترک خوردن بتن ارائه داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید