۳ عامل تشدید رکود صادرات میلگرد در ایران

قیمت روز میلگرد
۳ عامل تشدید رکود صادرات میلگرد در ایرانReviewed by Admin on Apr 16Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عوامل اصلی رکود بازار آهن آلات و تاثیر آن بر میلگرد

تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مقاطع در ایران به دلیل دارا بودن منابع غنی سنگ آهن و همچنین مجتمع های صنعتی بزرگ حرفی برای گفتن دارد. به همین جهت صادرات فولاد می تواند یکی از عوامل بسیار مهم در تعادل بازار و اقتصاد کشور به حساب آید. اگرچه در سال ۹۷ صادرات ایران کاهش نداشت ولی عواملی وجود داشت که فعالان در این عرصه ازجمله تولید کنندگان و فعالان در بخش صادرات فولاد را با مشکل مواجه کرده بود.

به طور کلی عواملی  متعددی بر اقتصاد یک کشور تاثیر گذار می باشد. که سه مورد از مهمترین آن ها عبارتند از:

  1. تعادل اقتصادی خانوار : خانوار از هسته مرکزی تعادل بازار محسوب می شود، چرا که خانوار به عنوان تامین کننده منابع مالی تولید، یعنی عامل دوم می باشد، زمانیکه قدرت خرید خانوار پایین بیاید و از یک جهت خانوار منابع مالی خود را به بخش های غیر مولد کشور تزریق کند، اولین و مهمترین عامل تعادل اقتصاد بهم می ریزد.
  2. تولید : در حالت کلی دولت بخشی از درآمد خود را باید به سرمایه گذاری در بخش های عمرانی کشور اختصاص دهد تا باعث رشد اقتصاد و همچنین رشد سرمایه گذاری شود. زمانیکه دولت دست از سرمایه گذاری در این بخش بردارد علاوه بر کاهش مصرف فولاد و رکود در این بازار، تاثیر مخربی بر بخش های مختلف و وابسته خواهد داشت.
  3. تجارت : تجارت یا صادرات فولاد عامل بسیار مهمی در توازن بازار فولاد، تداوم چرخه تولید و تامین ارز مورد نیاز کشور می باشد. در چند سال اخیر دولت مشکلات عدیده ای برای فعالان در این عرصه ایجاد کرده، این مشکلات ناشی از عدم اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساختی است. در پی این مشکلات چرخه تولید می خوابد و به طبع آن تولیدکنندگان محصولات را در انبار ذخیره کرده و افراد زیادی از کار بیکار شده که باز تاثیر گذار بر تعادل خانوار می باشد. اکنون در کنار تمامی عوامل و مشکلات ذکر شده، تحریم ها علیه کشور را در نظر بگیرید که چه تاثیر مخربی می تواند بر صادرات، مشکلات ارزی حاکم بر کشور و در نتیجه رکود بازار فولاد داشته باشد.
حتما بخوانید :   پیدا و پنهان عرضه فولاد

گاهی خود فعالان در عرصه صادرات فولاد دانسته یا نادانسته باعث رکود در بازار خود می شوند. این افراد شناخت و اطلاعات صحیحی از صادرات فولاد نداشته و محصولی که اتفاقا باعث کاهش ارزش افزوده می شود را صادر می کنند. برای مثال اغلب در کشور ما اقدام به صادرات شمش که محصولی ساده برای صادرات است می شود که به شدت ارزش افزوده را کاهش می دهد. راه حل این مشکل ایجاد تنوع در محصولات صادراتی کشور می باشد که بهتر است به آن توجه شود. یکی دیگر از مشکلات مدیران بخش صادرات نداشتن دانش بازاریابی بین المللی کافی است که با استخدام نیروهای خبره و مجرب در بخش صادرات فولاد می توان تا حدی در رفع این مشکل پیش رفت.

قیمت میلگرد در بازار جهانی

بررسی قیمت سنگ آهن در بازار جهانی

قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد در چند ماه اخیر رشد داشت. این افزایش قیمت در کشور های تولید کننده به عوامل مختلفی ربط داشت. برای مثال در چین به دلیل آلودگی هوا تولیدات صنایع با کاهش روبرو شد که انتظار می رود با برطرف شدن آلودگی هوا شرایط به وضعیت قبل برگشته و مجددا شاهد افزایش تولید باشیم که در صورت محقق شدن این امر در نهایت تقاضای سنگ آهن افزایش یافته و به طبع آن قیمت نهایی آهن آلات نیز بالا می رود.

وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی آهن آلات

هفته گذشته در بازار آهن آلات چین هر تن میلگرد درب کارخانه تا ۶۱۰ دلار فروش رفت، این یعنی ۱۳ دلار افزایش قیمت در بازار میلگرد چین وجود داشت. به همین ترتیب میلگرد صادراتی این کشور تا ۳ دلار افزایش قیمت داشت. در بازار آهن آلات اروپائی نیز تغییرات قیمت میلگرد آرام نبود و این محصول به قیمت ۵۲۵ دلار فروخته شد. در بازار ترکیه داستان برعکس این بود و قیمت میلگرد سیر نزولی را طی کرد و هر تن میلگرد صادراتی تا ۴۹۰ دلار فروخته شد.

حتما بخوانید :    شفاف سازی در تمامی بسترهای تولید تا توزیع و عرضه های بورس کالا

قیمت انواع میلگرد در ایران

همواره کارشناسان ما در مرکز آهن به صورت مداوم پیگیر قیمت روز میلگرد ، ورق ، تیرآهن و… بوده اند. بازار آهن آلات ایران در هفته اول بعد از تعطیلات سال نو، با افزایش قیمت روبرو بود. برای مثال در این هفته میلگرد ذوب آهن اصفهان با ۴۰۰ تومان افزایش  ۵۳۰۰ تومان در بازار معامله شد. میلگرد شاهرود از تاریخ ۱۷ فروردین ماه تا بیست و یکم ۴۰۰ تومان افزایش قیمت داشت و  از قیمت پایه ۵۰۵۰ تومان به ۵۴۵۰ تومان افزایش یافت، این افزایش قیمت تنها برای یک روز ثابت ماند و در روز بیست و سوم قیمت سیر نزولی را تا ۵۰۰۰ تومان پیش گرفت. همچنین میلگرد میانه تا تاریخ بیست و یکم افزایش قیمت داشت در روز بعد با کاهش قیمت مواجه شد و در نهایت تا قیمت ۵۱۰۰ افزایش پیدا کرد و در بازار معامله شد.  اواخر هفته قبل به دلیل تحریم های جدید، مجدد انتظار افزایش قیمت می رفت در صورتی که بعد از گذشت چند روز قیمت دلار کاهش داشت و بازار آهن آلات آرامش نسبی را شاهد بود. با بررسی تحولات و نوسانات اخیر بازار انتظار می رود تا اواسط ماه آینده این آرامش بر بازار حاکم باشد. با بررسی شرایط موجود در بازار این نکته را می توان استنباط کرد که کاهش قیمت دلار و فروکش کردن نوسانات بازار ارز و نزدیک شدن به ماه مبارک، دست کم تا نیمه دوم ماه مبارک قیمت ها ثابت بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید