خط ویژه 35155-031

نکاتی در مورد انواع ورق که احتمالا نمی دانید

قیمت ورق گالوانیزه
نکاتی در مورد انواع ورق که احتمالا نمی دانیدReviewed by Admin on Oct 29Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

مشخصات و کاربرد انواع ورق فولادی

یکی از  متداول ترین روش ها برای شکل دادن و تولید فرآورده های فولادی روش نورد است. محصولات بسیاری مثل تیرآهن، نبشی، میلگرد، ورق و… از طریق این روش تهیه می شوند. این روش از نظر حجم تولیدات و کیفیت نهایی مورد توجه قرار دارد. هدف اصلی نورد، تغییر شکل محصولاتی مثل شمش است. چیزی حدود ۸۰ درصد از فراورده های فلزی از طریق نورد تهیه می شوند. در ابتدا محصولات فولادی نوردی از سایر کشورها وارد می شد و مسئولین آشنایی چندانی با جنبه های علمی آن نداشتند در نتیجه رشد علمی این صنعت لاک پشتی بود. باتوجه به متداول بودن این صنعت، فعالیت های بسیاری مانند پژوهش، برگذاری دوره های آموزشی و… در جهت رشد آن صورت گرفت و تاکنون نتایج مسمرثمری داشته است. ایران در مقایسه با استانداردهای جهانی، هنوز از دانش فنی لازم برخوردار نیست.

از طریق صنعت نورد می توان محصولاتی با پرداخت سطح خوب، کیفیت ظاهری بالا و ابعاد دقیق تهیه کرد. به عنوان مثال می توان شمش را به فرآورده هایی مثل ریل راه آهن، میله، لوله، لوله جدار نازک، انواع تسمه و… تبدیل کرد. این محصولات اصولا بر اساس شکل ظاهری نام گذاری می شوند.

از کوره پخت تا محصول نهایی

کلیه ورق ها از اسلب تولید می شوند. حتما می پرسید اسلب چیست؟
اسلب محصولی میان خطی فولادی است و از طریق نورد شمش به دست می آید. سطح این مقطع مستطیلی شکل است. ضخامت محصول ۲۳۰ میلی متر، عرض آن اصولا ۱۲۳ سانتی متر و دارای طول ۱۲ متر می باشد. این محصول با نام تختال نیز شناخته می شود. اسلب مواد اولیه در ساخت محصولاتی چون شیت، کویل و… است. به اسلب، سلب نیز گفته می شود. روی این محصولات نیز فرآیندهای شکل دهی انجام می شود اما شکل مستطیلی آن همواره حفظ می گردد و پس از شکل دهی به شیت تبدیل می شود. جنس این محصولات اصولا کربنی و ترکیبات شیمیایی آن آهن، کروم، مس، نیکل، سیلیسوم، منگنز می باشد. کدهای استانداری به اسلب ها ضمیمه می شود که آن ها را قابل شناسایی می کند. این کدها شامل موارد زیر هستند:

 • کد رنگ: شماره ی حکاکی شده روی اسلب
 • شماره ذوب: برای تشخیص کلاس یا درجه آن

کیفیت محصول نهایی باید به گونه ای باشد که در سطح آن پوسته، جوش، ترک، حفره و… مشاهده نشود. این محصول با استانداردهای متفاوتی عرضه می شود از جمله:

 • ASTM A615M
 • BS 4449
 • S355J0
 • S355J2

قیمت انواع ورق گالوانیزه

از تختال تا ساخت ورق

دو کارخانه فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان تولیدکننده تختال ایران هستند. تختال های تولید شده در فولاد مبارکه به ورق تبدیل می شوند اما تختال های تولیدی فولاد هرمزگان به کارخانه اکسین اهواز منتقل و عملیات شیت سازی در آن جا صورت می گیرد، مازاد آن نیز در بازار داخلی به فروش می رسند.  برای شیت سازی، اسلب داخل کوره پخت قرار می گیرد و تا ۱۲۰۰ درجه به آن حرارت وارد می شود. محصول در مرحله بعدی به خط تولید منتقل شده و به کمک غلطک ضخامت آن کاهش می باید.

حتما بخوانید :   چگونگی رنگ آمیزی ورق گالوانیزه رنگی

در این روش که نورد گرم نام دارد حرارت کویل ورق های گرم کاهش می یابد و با کشش به محصولی با ضخامت کمتر تبدیل می شود. اگر مقصود ساخت محصول روغنی باشد، در گام بعدی برای اینکه سطح محصول تمیز و صاف تر شود و ظاهری بهتر به خود بگیرد، اسیدشویی می شود. این روش پولک های سطحی را مزداید. هر محصول می تواند ویژگی های خاص خود را داشته باشد و این تفاوت به عناصر به کار رفته در آن مثل درصد کربن، تیتانیوم، منگنز و… بستگی دارد.

نورد سرد یا گرم؟ تفاوت آن ها چیست؟

به صورت کلی شیت ها به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند. در روش نورد سرد، محصول با ضخامت بالا به ورقی با ضخامت پایین تر تغییر می یابد. ظاهر تولیدات با روش نورد سرد بسیار مناسب است به همین دلیل در مواردی که شکل ظاهری جسم اهمیت دارد از این نوع ورق ها استفاده می شود. در روش نورد گرم محصول بعد از رسیدن به درجه حرارت مورد نیاز از میان غلطتک ها عبور داده می شود و شکل نهایی را به خود می گیرد. محصولات حاصل از روش نورد گرم در ساخت و ساز و جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند اما محصولات نورد سرد به دلیل بالا بودن کیفیت ظاهری در مواردی که پوشش سطح اهمیت دارد مورد استفاده قرار می گیرند. شیت های روغنی به روش نورد سرد و شیت های سیاه به روش نورد گرم تولید می شوند.

از صفر تا ۱۰۰ ورق روغنی

ورق های روغنی وابسته به نوع آلیاژ به کار رفته در آن ها به چند دسته بندی کلی تقسیم می شوند:

 1. معمولی: دارای درصد کربن پایین تری است و معمولا در موارد تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. نیمه کششی: این مدل در صنعت خودروسازی، ساخت قطعات و بدنه خودرو کاربرد دارد.
 3. فوق کششی: به منظور تهیه برخی قطعات مثل فیلتر ماشین مفید است.

کارخانه های سازنده ابعاد مختلفی را برای برش محصولات روغنی در نظر می گیرند. برخی از آنان بر اساس نیاز و درخواست مشتریان، محصول را در طول دلخواه تهیه می کنند. بر اساس استانداردهای تولید، ضخامت ورق روغنی از ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر متغیر است. عرض محصول نامبرده نیز در دو اندازه ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید این محصولات به قدری متنوع هستند که در انواع ضد سایش، لعاب گیر، ضد زنگ و… تهیه می شوند.

حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، شرکت هفت الماس و شرکت فولاد غرب از سردمداران و تولیدکنندگان برتر این حوزه هستند. شرکت های خارجی روس و قزاق نیز تولیدکنندگانی هستند که محصولات آن ها در بازار داخلی موجود و مورد استفاده است. در مقابل شیت روغنی که با روش نورد سرد تولید می شود، ورق سیاه قرار دارد. نوع گالوانیزه یا همان ورق سفید نیز بر پایه محصول اسیدشویی شده روغنی تهیه و به مرحله تولید می رسد. گالوانیزه رنگی نیز از گالوانیزه معمول تهیه می شود. در اصل ورق روغنی مبنای تولید ورق گالوانیزه رنگی است. این نوع از محصولات وزن استاندارد و مشخصی ندارند می توان گفت وزن شیت روغنی با وزن شیت آهنی تقریبا یکسان است. جدول محاسبه وزن ورق ها بر اساس طول، عرض و ضخامت که بر حسب میلی متر است محاسبه می گردد.

کاربرد ورق سرد در بازار چیست؟

متریال و آلیاژ این نوع محصولات به گونه ای است که در برابر فشارهای وارده مقاومت، قدرت و تحمل بالایی از خود نشان می دهند همین مزیت باعث شده تا در موارد صنعتی، مصالح ساختمانی و ساخت و سازهایی که قدرت و استحکام در آن ها حائز اهمیت است، کاربرد داشته باشند. سازه هایی که با این محصولات تولید می شوند، از قدرت و استحکام بالایی برخوردار هستند و تحمل وزن بالایی دارند به علاوه اینکه از متریال کمتری نیز استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودروسازی
 • تولید لوازم خانگی
 • ساخت انواع قفل و یراق
 • تولید قفسه
 • ساخت قطعات خودرو
 • لوازم اداری
 • ساختمان سازی
 • سازه های قدرتمند
 • تانکرسازی
 • مخازن خاص
 • کشتی سازی
 • تابلوسازی
 • مخازن سوخت و آب

جالب است بدانید تولید ورق های نورد سرد بسیار سریع تر و ارزان تر از ساخت سطوح فولادی است. اندازه محصولات تولیدی متنوع است همچین انقضباض، چروک و تغییر شکل ظاهری پس از پردازشات دیده نمی شود.

انواع محصولات روغنی بر اساس سایز آن ها

ورق های روغنی وابسته به این که چه سایز و استانداردی دارند در سه گروه قرار می گیرند که به شرح زیر است:

 1. یک میلی متری
 2. دو میلی متری
 3. سه میلی متری

همان طور که ذکر شد برخی تولیدکنندگان داخلی در تولید این محصول از سایرین پیشی گرفته اند. کارخانه های تولیدکننده این محصول به شرح زیر هستند:

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
 • شرکت هفت الماس
 • شرکت فولاد غرب
 • شرکت خارجی قزاق

واردات نیز از چین، کره، ایثار هند و… صورت می گیرد.

قیمت انواع ورق سیاه

ورق سیاه چیست؟

شیت های فولادی سیاه یا Hot Rolled Sheet که به روش نورد گرم تهیه می شوند، در مصارف ساختمان سازی، ساخت سوله، سد سازی، مخزن سازی، تجهیزات کشاورزی، صنایع فلزی سنگین و کلیه مورادی که استحکام آن ها مد نظر است کاربرد دارند. این محصولات در دو رسته صنعتی و معمولی قرار می گیرند. نوع معمولی دارای استاندارد st37 و نوع صنعتی دارای استاندارهای st52 ، A283-GRC، A285-GRC و… می باشد. چون در طی فرایند ساخت، محصول رنگ مات به خود می گیرد به آن سیاه گفته می شود.

حتما بخوانید :   انواع پروفیل های فولادی در ساختمان

گالوانیزاسیون چیست؟

ورق های سیاه بعد از عملیات حرارتی، با یک لایه روی پوشش داده می شوند. به این عمل غوطه وری داغ گفته می شود چون محصول فولادی در حمامی از روی مذاب غوطه ور می شود. در آخر نیز عملیات صافکاری روی آن انجام می شود. این نوع محصول در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم است. ورق گالوانیزه رنگی از رنگ کردن گالوانیزه در کوره های مخصوص تهیه می شود. این محصول در سقف، تولید کانکس، کابینت آشپزخانه، نمای داخلی، تجهیزات اداری، سقف و بدنه انبار و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آجدار چیست و چه کاربردی دارد؟

شیت آجدار، محصولی فلزی با سطح ناصاف و زائده دار است و در مواردی که به سطوح آجدار برای جلوگیری از سرخودرن اشیاء و اشخاص نیاز باشد (مثل سطوح شیبدار و یا سقف های نزدیک پرتگاه، کف اتومبیل، پله اضطراری، عملیات ساخت و ساز که عبور و مرور از روی آن حالت موقتی دارد و… ) از این نوع محصول استفاده می شود. آج های روی سطح در اشکال متنوعی مثل بادامی، الماسی، لوزی، شطرنجی و… طراحی می شوند. این محصول با نام های دیگری چون شطرنجی، برجسته و کف ساز نیز شناخته می شود.

ورق اسیدشویی چگونه تهیه می شود؟

طی مراحلی چربی، زغال های سطحی و ناخالصی های محصولات نورد گرم زدوده و اصطلاحا اسیدشویی می شوند. این فرایند در حوضچه ای حاوی اسید انجام می شود سپس محصولات با آب شسته و از تونل های هوای گرم عبور داده می شوند. محصول نهایی در مصارف ساختمانی، اتومبیل سازی و… کاربرد دارد و به دو صورت رولی و شیت عرضه می شود. محصول آجدار به دلیل ظاهر خاص، استحکام بالا، انعطاف پذیری و… بسیار محبوب واقع شده و اصولا در ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلی در بازار موجود است. فولاد مبارکه، روسیه و قزاقستان تامین کنندگان بازار داخلی محصول نامبرده هستند.

آشنایی با ورق کرکره و مصارف آن

کرکره یکی از محصولات اولیه و ابتدایی با طرح های موج دار است که اصولا برای مصارفی چون پوشش سقف کاربرد دارد. نوع رنگی این محصول نیز در بازار موجود است. در آخر با نیازسنجی و بررسی مورد استفاده، مکانی که محصول در آن تعبیه می شود، شرایط محیطی و آب و هوایی می توان مناسب ترین محصول را با توجه به ویژگی های آن انتخاب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید