شفاف سازی در تمامی بسترهای تولید تا توزیع و عرضه های بورس کالا

قیمت میلگرد
 شفاف سازی در تمامی بسترهای تولید تا توزیع و عرضه های بورس کالاReviewed by Admin on Aug 29Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

توزیع کالاهای تعزیراتی از سوی تعاونی ها در هاله ای از ابهام

 طی روزهای گذشته با وجود آن که عرضه های بورس برای محصولات نهایی را شاهد بوده ایم اما با این وجود سطح تقاضا برای عرضه های اخیر ریزش زیادی داشته است. در این میان این روند بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی تاثیر بسزایی داشته است.

در حالی که مصوبات اخیر وزارت صمت مبنی بر ایجاد زمینه برای خرید اشخاص حقیقی و حقوقی از بازار بورس بوده است، اما در این میان بستر لازم برای اجرایی شدن این عملیات بوجود نیامده و قوانین مربوط به آن تاکنون در هاله ای از ابهام باقی مانده است. در حال حاضر از سوی وزارت صمت هیچ گونه بخشنامه، دستورالعمل یا راهکار مشخص و شفافی برای نحوه توزیع بورس کالا برای محموله های خرد و یا مصرف کنندگان حقیقی و آهن فروشان صادر نگردیده است.

 البته در این میان تنها تعاونی های تهران نهادهای پاسخگو برای توزیع کالا در بازار فولاد هستند. این نهادهای مردمی قوی که از دوران جنگ تاکنون نقش مهمی را در بخش توزیع محصولات بر عهده داشته اند، در حال حاضر روند شفافی برای توزیع و قیمت گذاری محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد امروز اصفهان نداشته اند.

هم اکنون تعداد زیادی از عاملان توزیع از موضوع ایجاد تعاونی ها و روند عملیات اجرایی آنها اظهار بی اطلاعی می نمایند و نمی دانند که نحوه خرید کالاهای تعزیراتی و چگونگی توزیع محصولات فولادی به چه صورت خواهد بود. این در حالی است که روند خرید از بورس کالا و توزیع میان تعاونی ها و اتحادیه ها چند وقتی است که به مرحله اجرایی رسیده است ولی در این میان بسیاری از عاملان توزیع و آهن فروشان از وجود چنین بستری بی اطلاع بوده و هنوز بسیاری از آنها موارد مربوط به چگونگی اجرایی شدن این روند را نمی دانند.

حتما بخوانید :   تاثیر 2 عامل غیر فولادی بر روند اعلام قیمت میلگرد اصفهان

جلوگیری از کاهش قیمت میلگرداصفهان در بازار آزاد توسط عاملان توزیع

در این میان بسیاری از فعالان صنفی و عاملان توزیع برای دوری از مسائل مربوط به قوانین تعزیراتی از خرید محصولات تعزیراتی طی هفته های اخیر خودداری کرده و تمایلی به انجام این معاملات ندارند. از سویی دیگر انبارداران نیز از بیم مواجهه با بازرسی های تعزیراتی و تلاقی کالاهای انبار شده با کالاهای تعزیرات ترجیح می دهند که فعلا موجودی انبارهای خود را خالی نمایند و از خرید کالاهای تعزیراتی طی شرایط کنونی بیم زیادی دارند.

البته محدود شدن موجودی انبارهای انبارداران در این میان سبب ایجاد مشکلاتی برای فعالان این حوزه و مصرف کننده نهایی شده است. در حالی که انبارداران و آهن فروشان مشغول خالی نمودن انبارهای خود با پیشنهادات قیمتی پایین هستند این روند سبب کاهش نسبی قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی شده است.

البته در این میان زنجیره تامین بخش خصوصی به دلیل نرخ فعلی قراضه و تفاوت هزار تومانی قیمت میلگرد در زنجیره تامین با قیمت تعزیراتی آن نسبت به عقب نشینی محصولات فولادی مقاومت می نمایند. این موضوع سبب ایجاد ابهام برای بسیاری از فعالان بازار شده است و سوال مداوم آنها این است که در صورت تلاقی کالای تعزیراتی با کالای بازار آزاد برخورد سازمان تعزیرات با وجود قوانین پیچیده آنها طی این مدت چه خواهد بود و در این شرایط بایستی چه واکنشی داشته باشند.

 از همین رو بسیاری از فعالان طی این مدت از خرید هر گونه کالای تعزیراتی با وجود قیمت ارزان صرفه نظر کرده اند و ترجیح می دهند تا شفاف شدن شرایط صبر پیشه سازند و فعلا هیچ معامله ای در این خصوص نداشته باشند.

حتما بخوانید :   تعیین سرنوشت بازار فولاد با تعیین برنده زورآزمایی بین دولت و خصولتی ها

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

تولید مازاد بر مصرف طی دوران تحریم مشکل اصلی بازار فولاد

 تمامی این شرایط، چه در بازار بورس برای انجام معاملات و نحوه توزیع محصولات بورس در تعاونی ها و چه قوانین قیمت گذاری محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد برای عاملان توزیع و تلاقی کالاهای تعزیراتی با کالاهای انبار شده از سوی آهن فروشان و نحوه برخورد سازمان تعزیرات با آنها، مواردی مبهمی برای فعالان بازار فولاد می باشد که انتظار میرود تا هر چه زودتر وزارت صمت با نظرات کارشناسانه اقدام به شفاف سازی در نحوه اجرا و قوانین مربوطه نماید تا روند معاملات در بازارفولاد را روانتر نماید.

در حالی که وزارت صمت با ایجاد و انتشار دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در پی ایجاد نسخه ای برای ریشه کنی رانت در بازار فولاد بوده است اما همانگونه که تاکنون مشاهده شده است این وزارتخانه به ایجاد فضای رانتی در بازار فولادی بیشتر دامن زده است. در این بین دستور العمل مذکور مورد هجمه های زیاد رسانه ای و غیر رسانه ای قرار گرفته اما بایستی دید که آیا مشکل اصلی بازار فولاد ایران وجود یا حذف این دستور العمل است و یا مشکل اصلی از جای دیگری آب می خورد؟

در حالی که هر روز شاهد نوسان قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی هستیم با رسیدن به دوران تحریم ها با مازاد تولیدات در بازار داخلی مواجه خواهیم شد و با وجود آن که سفته بازی در بازار فولاد تا حدودی ریشه کن شده اما این مشکلات اساسی در آینده ای بسیار نزدیک گریبانگیر بازار فولاد خواهند شد که بایستی هر چه زودتر برای آن چاره ای اندیشیده شود. این در حالی است که حتی اگر دستور العمل تنظیم بازار فولاد نیز حذف گردد، باز هم این مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند و برای بازار فولاد ایران به وضوح قابل پیش بینی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید