خط ویژه 35155-031

روند قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در شرایط کنونی

روند قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در شرایط کنونیReviewed by Admin on Jul 31Rating:
۴ (۸۰%) ۱ تعداد رای ها

روند قیمت میلگرد و مقاطع فولادی در روزهای پایانی خرداد ماه سال ۹۷

در هفته های پایانی خرداد ماه سال ۹۷ شاهد جریان نزولی قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار بودیم و با وجود آن که در این روزها بازار طلا و سکه روند صعودی را طی می نمود، اما در بازار فولاد روند به این شکل نبود و درروزهای پایانی از آخرین ماه فصل بهار شاهد افت قیمت ها به شکل غیر منتظره ای بوده ایم.

از اهم دلایل افت مقاطع فولادی در این ماه می توان به مواردی مانند کاهش تقاضا و افزایش عرضه به دلیل افزایش موجودی انباری ها اشاره نمود. در این میان فولادسازان بزرگ نیز از افزایش قیمت ها حمایت نکردند و همین عوامل سبب رکود در بازار فولاد و کاهش قیمت ها گردید. البته هجوم نقدینگی به سوی بازارهای جذابتر مانند طلا و سکه را نیز نبایستی فراموش کرد.

روند افت قیمت ها در اواخر خرداد ماه به گونه ای بود که از قیمت ۳۲۶۷۸ ریال برای سایز های ۸ تا ۳۲ میلیمتری به قیمت ۳۲۴۱۶ ریال به ازای هر کیلو رسید. البته کاهش قیمت ها درطی آن ایام با آهنگی کند پیش می رفت و آنقدر زیاد نبود که سبب ایجاد رقابت منفی در بازار گردد. با کاهش عرضه از سوی تولید کنندگان در اوایل تیر ماه سبب شد تا قیمت واقعی میلگرد مجددا وارد فاز افزایشی گردد. البته از نظر برخی از تحلیلگران کاهش عرضه شمش یکی از دلایل مهم در روند افزایش قیمت ها در اوایل تیرماه بوده است. افزایش نرخ دلار را نیز به عنوان عاملی مهم در روند تصاعدی قیمت ها نبایستی فراموش کرد. به گونه ای که در اولین هفته از تیرماه قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان به ۳۸۹۰۰ ریال رسید.

حتما بخوانید :   آیا قیمت آهن آلات تحت تاثیر ضعف اقتصادی کاهش یافته است؟

ایجاد قیمت های کاذب در بازار فولاد در دهه اول تیرماه

بعد از آن با ایجاد روند تقاضای کاذب و هجوم نقدینگی به بازار فولاد، قیمت های کاذب در بازار فولاد فراگیر شد. کاهش ارزش ریال در مقابل افزایش سرسام آورقیمت دلار در طی این روزها عاملی شد که با وجود استقلال محصولات فولادی نسبت به تغییرات ارزی، در واقعیت به این روند کاملا وابسته شده و در نهایت تقاضا در این بازار با منطق دلاری همراه باشد. در روز ۹ تیرماه قیمت میلگرد آجدار ذوب اهن به بالاترین حد خود در طی چند ماهه اخیر رسید و با قیمت ۳۹۱۰۰ ریال به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت.

این روند برای قیمت مقاطع فولادی تا ۱۰ تیرماه نیز ادامه داشت. البته شاید دلایلی دیگر، به همراه افزایش دلار در بالا رفتن قیمت مقاطع فولادی درطی این چند روزه تاثیر داشته اند. یکی از این دلایل مهم وعده افزایش عرضه مستمرشمش از سوی فولاد جنوب کاوه با قیمت پایه ۲۳۴۰۰ ریال بوده است که امید کاهش قیمت ها را در بازار فولاد زنده کرده بود؛ اما پیشنهاد قیمتی ۳۲۰۰۰ ریال برای شمش جنوب کاوه سبب گردید تا در نهایت این بارقه امید از بازار فولاد رخت بربندد و این بازرگان ناشناس شمش عرضه شده از سوی فولاد جنوب کاوه رایکجا با حجم بالا خریداری نمود.

روند قیمت میلگرد

روند کاهشی قیمت میلگرد در دهه دوم تیرماه ۹۷

در این روزها مقدار زیادی از موجودی های انبارها تخلیه گردید. با کاهش مارجین در حوزه شمش بعد از ۱۱ تیرماه، روند نزولی در قیمت ها آغاز گردید. به گونه ای که قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن در این روز به میزان ۳۸۶۰۰ ریال معامله گردید. روند نزولی قیمت ها تا ۱۹ تیر ماه همچنان ادامه داشت. از نظر فعالان بازار فولاد افزایش عرضه خصولتی ها در این مدت بر روند نزولی قیمت محصولات فولادی تاثیر بسزایی داشت.

حتما بخوانید :   کاهش قیمت میلگرد ذوبی در بازار و بورس کالا

مصوبه وزارت صمت برای خصولتی ها در پی مشروط نمودن صادرات آنها در تامین نیاز بازار داخلی سبب شد تا میزان عرضه از سوی این فولاد سازان بزرگ افزایش یابد. از سویی دیگر در طی این مدت قیمت مواد اولیه مانند قراضه و آهن اسفنجی نیز افت زیادی داشت و همین سبب شد تا میزان تقاضا برای محصولات فولادی در طی این مدت بیش از پیش گردد.

البته کاهش قیمت سکه و دلار در این میان تاثیر بسزایی در افت قیمت ها در بازار فولاد داشت. البته افت قیمت ها روند با ثباتی را تا ۲۶ تیر ماه طی نمود و آنچه که سبب توقف در کاهش هر چه بیشتر قیمت ها در این میان گردید، افزایش عرضه نسبت به تقاضا و بالا رفتن موجودی انبارها بوده است که سبب شد تا از جو روانی بازار در کاهش بیشتر قیمت ها کاسته شود. این روند تا ۲۶ تیرماه ادامه داشت و میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان به میزان ۳۶۹۰۰ ریال به ازای هر کیلو مورد معامله قرار می گرفت.

افزایش مجدد قیمت میلگرد در روزهای پایانی تیرماه تاکنون

دروزهای آخر تیرماه ۹۷ ناگهان با انفجار قیمت سکه و دلار، قیمت محصولات فولادی وارد فاز افزایشی گردید. به طوری که ناگهان قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان به ۳۷۹۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید و این روند افزایشی در قیمت ها تا پایان تیر ماه همچنان ادامه داشت. با ورود به مرداد ماه و آغاز دوره دوم تحریم ها و کاهش صادارت در محصولات فولادی، قیمت محصولات باز هم افزایش یافت و به گونه ای گردید که حتی برخی از مبادی تولید و فروش به حالت تعلیق در آمدند.

حتما بخوانید :   عدم تمدید معافیت تحریم نفت و 3 تاثیر آن بر بازار میلگرد

یکی از دلایل مهم در این امر، وجود ابهام شدید در بازار و ریسک ناشی از آن در معاملات می باشد. تولیدکنندگان و واسطه گران ابزار می کنند که در چنین حالتی نمی توانند اطمینان داشته باشند که با فروش محصولات خود متضرر می شوند یا خیر. در حال حاضراین روند تاکنون ادامه داشته و بهبودی حاصل نگردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید