اعتصابات کامیون داران بازار فولاد را به خواب فرو برده است

قیمت روز ورق گالوانیزه
اعتصابات کامیون داران بازار فولاد را به خواب فرو برده استReviewed by Admin on Oct 6Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ثبات قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت متنوع با کاهش قیمت دلار

روزهای گذشته بازار فولاد در حوزه هایی مانند ورق گالوانیزه روند با ثباتی را طی نمود و در عین حال معامله و خرید و فروش با رکود مواجه شده بود.  همچنان موضوع اعتصابات کامیون داران به قوت خود باقی مانده، و این امر منجر شده تا توزیع و تامین کالاها تقریبا صفر شده و فعلا از ذخایر انبارها برای تامین منابع استفاده گردد. البته در برخی مواقع نیز با کرایه های مازاد راننده ای راضی می شود تا محموله مورد نیاز را به مقصد حمل نماید؛ اما فعلا هیچکدام از این ها درد بازار فولاد را حل نمی کند و مشکل ترابری و توزیع بایستی ریشه ای حل شود.

این روند باعث شده تا کارخانجات در لایه های تامین و توزیع در انتظار حمل بارهای خریداری شده باشند و باعث اختلال در حجم انباشته شده محصولات فولادی گردیده است. اکنون با مازاد حجم قراضه آهن در مبادی تامین کننده قراضه، مازاد شمش و کمبود قراضه در کارخانجات سازنده شمش و مازاد مقاطع مانند ورق گالوانیزه گیلان و ورق گالوانیزه کاشان روبرو هستیم.

موضوع اعتصابات با عقب نشینی قیمت دلار همراه شده و سبب گردیده تا سطح تقاضا برای محصولات فولادی کاهش یافته و عملا بازارفولاد با کاهش معاملات روبروشده و حالت تعطیل به خود بگیرد. فعالان بازار فولاد تنها در دامنه اعلام قیمت ورق گالوانیزه و برخی دیگر از محصولات فولادی تحرک دارند و تقریبا هیچ گونه معامله چشمگیری تاکنون ثبت نشده و بازار در رکود به سر می برد. فعلا همگی منتظر عادی شدن وضعیت حمل و نقل و ترابری در کشور می باشیم. با حل شدن این مشکل کالاهایی که قبلا خریداری شده و تاکنون به دست مشتری نرسیده، ارسال خواهد شد.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت آهن در سال 96

هجوم فروشندگان به بازار ارز و سواستفاده دلالان از این وضعیت

یکی از مشکلاتی که اکنون در بازار فولاد خودنمایی می کند این است که با عقب نشینی قیمت دلار و تخلیه حباب بازار، قیمت ورق گالوانیزه در بازار تهران و سایر محصولات فولادی و کالاهایی که قبلا خریداری شده و هنوز به دست مشتری نرسیده اند، باعث ایجاد ضرر به ازای هر کیلو بیش از ۲۰۰ تومان برای مشتری گردیده اند. روند مشاهده شده در بازار ارز در دو جریان متفاوت جاری است. در حالت اول دلالان و صرافان هستند که با وجود هیجانات بوجود آمده در بازار ارز، دلار را با نرخ هرچه پایین تر به میزان ۷ تا ۱۰ هزار تومان از فروشندگان خریداری می نمایند و در این میان فروشندگان عادی هم به میزان زیادی متضرر شده اند.

قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه

از سویی دیگر مصرف کنندگان واقعی در بازار ارز هستند که تا دیروز دلار را به زحمت با نرخ ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان از دلالان شناخته شده و یا صرافان خریداری می نمودند و اما از اواسط روز پنج شنبه هفته گذشته به بعد به سختی می توانست دلار ۱۳ تا ۱۵ هزار تومانی را از صرافی ها و دلالان تهیه نماید. در حال حاضر روند کلی حاکم بر بازار نشان دهنده شیب کاهشی می باشد.

البته در این میان عواملی مانند تصویب لایحه FATF توسط نمایندگان مجلس و پرده برداری از بسته حمایتی جدید اروپا و شروع موج کاهشی بازار ثانویه می تواند ما را به انتظار ادامه روند کاهشی قیمت دلار تا زیر ۱۰ هزار تومان  و به آن دنبال آن کاهش قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان و سایر محصولات فولادی بگذارد. به امید بهبود اقتصاد جامعه و وضعیت معیشتی مردم.

حتما بخوانید :   ورود به فصل سرد در چین و کاهش تولید محصولات فولادی در این کشور

تعطیلی پایانه اصفهان و تاثیر آن بر مشکلات ترابری در بازار فولاد

در این میان برخی از بارگیری ها از مبدا کارخانه ذوب آهن اصفهان از سوی شریان های حمل و نقل در حال انجام است. به نظر میرسد با وجود آن که زمزمه های شکسته شدن اعتصابات و از سرگیری شبکه حمل و نقل از گوشه و کنار به گوش می رسد اما برخی از رانندگان معترض، همکاران خود را که اقدام به بارگیری نموده اند مورد ضرب و شتم و تهاجم قرار داده و این موضوع به ناامنی بیشتر در جاده ها دامن زده است.

برخی از فعالان بازار امیدوارند از هفته جاری اعتصابات شکسته شود اما با وضع فعلی تا هفته آینده نیز نمی توان به بهبود اوضاع امیدی داشت. البته ذکر این موضوع که پایانه اصفهان به عنوان اصلی ترین مرکز تامین وسایل نقلیه بزرگ و کوچک در سراسر کشور به شمار می آید ضروری به نظر می رسد. تا وقتی که این پایانه استراتژیک تعطیل باشد عملا حمل و نقل جاده ای دچار اختلال می گردد. بایستی در انتظار بنشینیم و ببینیم بازار فولاد طی هفته های آتی چه روندی را به خود خواهد گرفت و آیا همچنان شاهد روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه مشهد و سایر محصولات فولادی خواهیم بود یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید